Rolety czy żaluzje - co wybrać?

Rolety czy żaluzje - co wybrać?

Rolety czy żaluzje - co wybrać?
Źródło zdjęć: © iStock.com | in4mator
06.11.2018 15:35

Możliwość zacienienia pomieszczenia to ważna kwestia zwłaszcza w bardzo silnie nasłonecznionych pomieszczeniach. Pozostaje jednak dylemat, co będzie lepsze: zasłony, żaluzje, rolety? Wybór powinien zależeć od kilku czynników, choć zdecydowanie najważniejsze powinny być preferencje domowników.

Sposoby na zaciemnienie wnętrza – rolety, żaluzje

Zaciemnienie okien przyda się w pomieszczeniach, do których docierają w dużej ilości promienie słoneczne. Dzięki żaluzjom lub roletom uda się ograniczyć wzrost temperatury w pomieszczeniu w gorące dni czy zredukować odbijane światło na przykład od telewizora.

Rolety albo żaluzje przydadzą się też we wnętrzach, które znajdują się na poziomie ulicy. Podobnie będzie w przypadku bardzo dużych okien, odsłaniających znaczną część salonu czy sypialni. Zastosowanie zaciemnienia doda prywatności, izolując pomieszczenie od ciekawskich spojrzeń.

Wady i zalety rolet

Do najważniejszych plusów rolet należy to, że istnieje wiele ich rodzajów. Można je montować w różny sposób: na zewnątrz i wewnątrz, a także na skrzydłach okien lub w otworze okiennym. Poza tym rolety mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnić można rolety lniane czy poliestrowe. Również design może być zróżnicowany. W sklepach dostępne są rolety tradycyjne, rolety rzymskie, a także rolety dzień-noc.

Rolety mogą gromadzić kurz, którego nie da usunąć tak szybko, jak w przypadku żaluzji. Mimo to łatwo je przecierać mokrą ściereczką lub po prostu prać. Rolety dodają ciepła pomieszczeniom, a nierzadko również dzięki swojej kolorystyce stanowią mocne akcenty w ich aranżacji.

Obraz
© Shutterstock.com

Dla kogo żaluzje w domu?

Żaluzje są mniej przytulne niż rolety. Dlatego pasować będą do gabinetów lub okien w łazience czy korytarzu. Najczęściej żaluzje kojarzą się z listwami PCV, jednak dostępne są także żaluzje drewniane. To one dodadzą wnętrzom eklektycznej elegancji.

Żaluzje nadają się także do oranżerii, ponieważ ich ustawienie pozwala na dokładne regulowanie dopływu danych ilości światła, co pozytywnie wpływa na wzrost niektórych roślin. Żaluzje łatwo wyczyścić z kurzu i zachować w czystości.

Obraz
© Shutterstock.com