Rośliny dla początkujących

Rośliny dla początkujących

Rośliny dla początkujących
18.10.2005 15:30, aktualizacja: 20.02.2006 15:34

Zachowują kondycję nawet w najtrudniejszych warunkach. Świetnie się nadają i dla zapominalskich, i dla początkujących ogrodniczek.

Jeśli szukasz roślin, które przetrwają niemal wszystko, wybierz te proponowane przez nas. Są wyjątkowo mało wymagające. Nie obrażą się na ciebie i nie zmarnieją nawet wtedy, gdy na czas ich nie podlejesz lub nie przesadzisz. A gdy musisz wyjechać, będziesz mogła spokojnie zostawić je bez opieki przynajmniej przez tydzień (niektóre nawet dłużej). Pamiętaj jednak, że nie ma roślin niezniszczalnych.Nawet te najwytrwalsze mogą nie wytrzymać, gdy je będziesz nadmiernie podlewać (nadmiar wody jest groźniejszy od przesuszenia) lub postawisz w całkiem ciemnym kącie. Jeśli jednak stworzysz im minimalne warunki niezbędne do przetrwania, odpłacą ci się pięknymi zielonymi liśćmi i kolorowymi kwiatami.

*FIOŁEK AFRYKAŃSKI *Będzie zachwycał kwiatami niemal przez cały rok, jeśli postawisz go na północnym lub zachodnim oknie.
PIELĘGNACJA: Potrzebuje sporo rozproszonego światla oraz stałej temperatury ok. 18–20 C. Zbyt silne słońce powoduje powstawanie żółtych plam na liściach i zrzucanie kwiatów. Szkodzi także młodym liściom i pąkom kwiatowym. Fiołek nie lubi suchego i gorącego powietrza. Podlewając go, trzeba uważać, by nie zwilżać liści ani środka rośliny, bo grozi to gniciem ogonków i przewracaniem się liści. Najlepiej więc wlewać wodę na podstawkę.
CENA: od 8 zł

*WILCZOMLECZ LŚNIĄCY *Ma wprawdzie drobne i niepozorne, ale za to bardzo trwałe kwiatki. W sprzyjających warunkach kwitnie przez kilka miesięcy na czerwono lub biało. Wdzięczny w uprawie, nie wymaga wiele i nie sprawia
przykrych niespodzianek.
PIELĘGNACJA: Lubi dużo światła, najlepiej rozproszonego, przepuszczalną ziemię i regularne podlewanie. Wystarczy podlewać go raz w tygodniu, a zimą jeszcze rzadziej, by ziemia zbytnio nie wyschła. Gdy się rozrośnie, można mu dekoracyjnie splatać pędy.
CENA: od 6 zł

*FALENOPSIS *Zaskoczy cię wyjątkowo długim kwitnieniem. Przepiękne, okazałe kwiaty w różnych kolorach utrzymują się na gałązkach nawet do trzech, czterech miesięcy!
PIELĘGNACJA: Najlepiej czuje się się na oknie wschodnim lub zachodnim, lubi bowiem jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Korzenie powinny mieć zapewniony dostęp powietrza od spodu doniczki, trzeba więc pilnować, by woda nie zalegała na podstawce. Podlewaj go dopiero wtedy, gdy podłoże jest lekko przesuszone. Więcej szkody przynosi mu bowiem zalanie niż przesuszenie.
CENA: od 24 zł

SKRYTOKWIAT
Wygląda niezwykle egzotycznie i dekoracyjnie. Jest bardzo wytrzymały, nie atakują go choroby ani szkodniki.
PIELĘGNACJA: Lubi miejsca słoneczne, ale także dobrze czuje się w zacienionych. Podlewaj go umiarkowanie (wodę możesz wlewać do środka rozety, jaką tworzą liście), ale uważaj, by nie dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Łatwo go rozmnożyć z pędów bocznych.
CENA: ok. 20 zł

*EPIPREMNUM ZŁOTE *Gdy raz zaczniesz go hodować – nie będziesz chciała się z nim rozstać. Ma wyjątkowo małe wymagania, a jest bardzo efektowny.
PIELĘGNACJA: Znosi zacienione miejsca (w zbyt ciemnych liście wracają do barwy zielonej – normalnie mają żółte lub białe zabarwienie) i okresowe przesuszenie. Świetnie nadaje się do uprawy w naczyniach wiszących i do rozpinania na kracie stanowiącej zieloną ścianę dzielącą pomieszczenie. Można go postawić w pobliżu komputera. Bardzo łatwo go rozmnożyć z pędów, które warto od czasu do czasu skracać. Wówczas roślina ładniej się rozkrzewia.
CENA: ok. 8 zł

*DRACENA OBRZEŻONA *To kwiat, o którym właściwie nie musisz pamiętać. Ważne, byś tylko od czasu do czasu dostarczyła jej wody. Chętnie się z nią zaprzyjaźnisz, bo jest wyjątkowo długowieczna i wdzięczna w uprawie.
PIELĘGNACJA: Najlepiej rośnie w miejscu jasnym lub półcienistym, np. na wschodnim lub zachodnim oknie, i przez cały rok dość ciepłym. Ale może stać też (bez uszczerbku dla urody) w głębi pokoju. Podlewaj ją umiarkowanie, najlepiej, gdy ziemia przeschnie.
CENA: od ok. 20 zł

*JATROFA *Ma piękne, ozdobne liście. Jeśli je zgubi, nie przejmuj się, to zjawisko normalne, na wiosnę wypuści nowe.
PIELĘGNACJA: Nie musisz jej często podlewać, ona tego wręcz nie lubi. Wystarczy, gdy zrobisz to raz na tydzień, a zimą prawie wcale. Postaw ją w miejscu jasnym i ciepłym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Latem dobrze czuje się na balkonie, w takich korzystnych warunkach liście nabierają pięknego połysku i roślina wypuszcza drobne pomarańczowe kwiatki.
CENA: ok. 30 zł

*PACHYPODIUM *Zwane też gwiazdą stepu. Ta oryginalna roślina pochodząca z Madagaskaru idealnie nadaje się do mieszkań z centralnym ogrzewaniem i suchym powietrzem.
PIELĘGNACJA: Nie wymaga zimowania. Wspaniale znosi wszelkie niedogodności. Lubi miejsce słoneczne, latem warto wystawić ją na zewnątrz. Podlewamy umiarkowanie, gdy ziemia przeschnie. Gdy ma zbyt mokro, czernieją i zamierają liście. Dosyć szybko rośnie i wymaga sporo miejsca na parapecie.
CENA: od ok. 15 zł

*ZAMIOKULKAS *To wyjątkowy twardziel. Nie imają się go choroby, szkodzi mu jedynie nadmiar wody. Podlewaj go dopiero wtedy, gdy ziemia przeschnie.
PIELĘGNACJA: Zniesie półcień i suche powietrze. Może więc stać także w głębi mieszkania. Bardzo szybko rośnie. Trzeba zawczasu znaleźć mu przestronne miejsce. W sprzyjających warunkach zakwita. Kwiaty podobne do kalii wyrastają u podstawy liści, mają zielonkawą barwę i dość długo utrzymują się na roślinie.
CENA: od ok. 15 zł

Małgorzata Świgoń

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także