Trwa ładowanie...
holderName

Rzęsy o idealnej długości

Rzęsy nie powinny być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Idealna długość dla rzęs stanowi jedną trzecią szerokości oka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rzęsy o idealnej długości
(123RF)
holderName

Rzęsy nie powinny być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. Idealna długość stanowi jedną trzecią szerokości oka – informują amerykańscy naukowcy na łamach „Journal of the Royal Society Interface”.

Badacze z amerykańskiej uczelni wyliczyli, że idealne rzęsy powinny mieć długość wynoszącą 1/3 szerokości oka, aby zapewnić rogówce optymalne nawilżenie i ochronę przed cząsteczkami kurzu. Krótsze rzęsy mają zbyt mały wpływ na kształtowanie przepływu powietrza, dłuższe kierują jego strumień do wnętrza oka, przyspieszając wysychanie rogówki i narażając ją na kontakt z drażniącymi drobinkami.

Autorzy publikacji rozpoczęli badania nad idealną długością w 2012 roku. Najpierw wybrali się do Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku i zmierzyli długość rzęs i wielkość oczu u 22 różnych ssaków, m.in. żyrafy, jeża i człowieka. Stwierdzili, że wszystkie okazy - poza słoniem, który ma wyjątkowo długie rzęsy - mają taki sam stosunek długości rzęs do szerokości oka.

holderName

Następnie skonstruowali tunel aerodynamiczny, umieścili w nim naczynko imitujące rogówkę i otoczyli je siateczką, która miała pełnić funkcję rzęs. Dzięki temu mogli odtworzyć naturalne warunki, którym podlega ludzkie oko i obserwować, jakie efekty wywoła manipulacja długością.

„Kiedy rzęsy stawały się nieco dłuższe, redukowały podmuchy powietrza, tworząc nad rogówką warstwę spowolnionego przepływu. To pozwalało dłużej zachować wilgoć i trzymało cząsteczki kurzu z dala od powierzchni oka. Powietrze po prostu odbijało się od rzęs” – tłumaczy koordynator badania David Hu.

Niestety zbyt długie rzęsy nie przyczyniały się do lepszej ochrony oka – wręcz przeciwnie – tworzyły coś w rodzaju cylindra, który kierował powietrze i znajdujące się w nim drobinki wprost do oka, prowadząc do szybszego wysychania rogówki.

holderName

„To dlatego sztuczne rzęsy wcale nie są idealne. Mogą dobrze wyglądać, ale nie są zdrowe dla oka” – ostrzega Guillermo Amador, jeden z badaczy.

Rezultaty badania mogą mieć zastosowanie nie tylko w codziennym życiu, ale także w inżynierii i posłużyć do projektowania lepszych osłon dla paneli słonecznych, czujników fotograficznych oraz robotów funkcjonujących w zakurzonym środowisku.

(PAP), ooo/ agt/

* Makijaż na każdą pogodę*

* 10 błędów, które popełniamy podczas tuszowania rzęs*

holderName

Podziel się opinią

Share
holderName
holderName