ModaSkandalistka Vivienne Westwod

Skandalistka Vivienne Westwod

Skandalistka Vivienne Westwod

14.04.2010 19:30, aktual.: 02.06.2010 08:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Vivienne Westwood jest jedną z najbardziej znanych postaci w świecie mody. Status ten zdobyła dzięki niezwykłemu podejściu do mody, jak również dzięki licznym skandalom towarzyszącym jej od początku kariery.

Vivienne Westwood jest jedną z najbardziej znanych postaci w świecie mody. Status ten zdobyła dzięki niezwykłemu podejściu do mody, jak również dzięki licznym skandalom towarzyszącym jej od początku kariery.

Początkiem kariery dla Vivienne Westwood była współpraca z Malcolmem Mclarenem. W latach 40-tych razem stworzyli styl "punk", dzięki któremu Westwood zaczęła być rozpoznawalna. Ich wspólne kolekcje, takie jak „Sex”, „Seditionaries”, czy „Pirates”, przeszły do historii mody oraz stały się wyzwaniami dla współczesnego sposobu myślenia o stroju. Po zerwaniu współpracy z McLarenem, Westwood, nie mająca żadnego formalnego wykształcenia w dziedzinie mody, doskonale się odnalazła, zdobywając w latach 80-tych tytuł jednej z sześciu najbardziej wpływowych projektantów w historii.

W szaleństwie jej twórczej energii można odnaleźć intelektualną metodę. Nieodłączną częścią w twórczości projektantki są nawiązania do historii ubioru, w rezultacie jej stroje są bardzo niekonwencjonalne i efektowne.

Vivienne Westwood zrewolucjonizowała modę, jej znakami rozpoznawczymi są fantazja, oryginalność i odwaga. Wniosła do mody wiele ciekawych i niekonwencjonalnych rozwiązań które intrygują od lat 70-tych po dziś dzień. To właśnie ona połączyła styl londyńskiej ulicy ze stylem sportowym i zaproponowała schodzone trampki w jaskrawych kolorach do codziennego stroju. W nawiązaniu do tradycji brytyjskiego wzornictwa, jaką jest szkocka kratka, postanowiła połączyć ją z własnym, punkowym stylem. Westwood nie kryjąc fascynacji ubiorem historycznym, a w szczególności XVIII wiecznym, w latach 80-tych stworzyła niezwykłą kolekcję strojów, łączących styl retro i modern. Udowodniła, że jak nikt inny potrafi doskonale dopasować kroje z poprzednich epok z wymogami współczesnymi.

Vivienne Westwood, w odpowiedzi na budzące wielkie zainteresowanie jej strojami sprzed lat, postanowiła stworzyć linie Anglomania, w której nawiązuje do wcześniejszych strojów. Przełomową okazała się kolekcja Anglomania na sezon jesień/zima z 1993 roku, która nie dość że stanowiła świetną mieszankę stylu retro i modern, to zaprezentowała również słynne platformy, które stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Obecnie Vivienne Westwood jest prawdziwą legendą w świecie mody, a jej prace są inspiracją dla wielu projektantów. Vivienne jest dwukrotną laureatką tytułu Brytyjskiego Projektanta Roku, została również uhonorowana Orderem Imperium Brytyjskiego. Największym jednak podziękowaniem i dowodem uznania, była wystawa z 2004 roku w londyńskim muzeum Victoria&Albert. Wystawa była retrospektywą jej prac, a w przeciągu siedmiu lat pokazano ją w wielu galeriach, a publiczność mogą ją zobaczyć w Australii, Chinach czy Stanach Zjednoczonych.

Choć Westwood nie jest już pierwszej młodości, nie myśli o przejściu na emeryturę. Swoją kolekcję damską prezentuje w Paryżu, kolekcje męską zaś w Mediolanie, oraz produkuje trzy gatunki dobrze sprzedających się perfum. Ostatnio podjęła także współpracę z marką Lee Jeans, dla której zaprojektuje modele dla pań i panów, a wszystkie projekty będą nawiązywały do stylu punk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także