Trwa ładowanie...

Sprzęt AGD – co to jest?

Sprzęt AGD to urządzenia powszechnie wykorzystywane w każdym domu, wśród których znajdziemy duże urządzenia oraz drobny sprzęt AGD.

Share
Sprzęt AGD – co to jest?Źródło: Materiały prasowe
dwprx33

Co oznacza skrót AGD?

Skrót AGD oznacza artykuły gospodarstwa domowego, które są kategorią zbiorczą dla urządzeń wykorzystywanych w warunkach domowych. Większość artykułów gospodarstwa domowego znajduje zastosowanie w kuchni – do AGD należą lodówki, zamrażarki, mikrofalówki, zmywarki, a także wyposażenie takie jak płyty grzejne (elektryczne, gazowe czy indukcyjne) i okapy kuchenne. Obok AGD kuchennego funkcjonują również sprzęty wykorzystywane w innych obszarach domu, np. pralki, suszarki, akcesoria do mycia, sprzątania czy prasowania.

AGD wolnostojące i AGD do zabudowy

Sprzęt AGD można podzielić na AGD do zabudowy i AGD wolnostojące, ale często wyróżnia się również drobny sprzęt AGD.

Jeżeli chodzi o AGD wolnostojące, obejmuje ono urządzenia, które ustawia się niezależnie od pozostałego wyposażenia domowego. Świetnym przykładem są tutaj lodówki, pralki czy kuchnie wolnostojące wykorzystywane w tradycyjnych wnętrzach, gdy właścicielom przestrzeni zależy na możliwości zmiany aranżacji w dowolnej chwili.

dwprx33

Nieco inaczej prezentuje się specyfika AGD do zabudowy. Ten rodzaj artykułów gospodarstwa domowego najlepiej sprawdza się w przypadku urządzania nowego mieszkania lub remontu. Usytuowanie AGD w zabudowie pozwala na uzyskanie jednolitego stylu, oszczędzenie miejsce oraz wdrożenie wielu nowoczesnych rozwiązań i technologii. Popularnym AGD do zabudowy są piekarniki, lodówki, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, ekspresy do kawy oraz pralki. Zabudowa urządzeń elektrycznych pozwala na ukrycie sprzętu AGD w szafce czy montaż kilku sprzętów w jednym słupku. Jest to pewne udogodnienie, ponieważ w jednym słupku można zamontować np. piekarnik i kuchenkę mikrofalową czy zmywarkę i ekspres do kawy.

Drobny sprzęt AGD

Małe AGD to szereg urządzeń obecnych w różnych sferach życia domowego. Do kategorii takiego sprzętu zaliczamy drobny sprzęt kuchenny taki jak roboty kuchenne, miksery, blendery, sokowirówki, ekspresy lub czajniki. Drobne AGD to również urządzenia do sprzątania, w tym odkurzacze, mopy parowe czy roboty sprzątające, a także sprzęt do pielęgnacji ubrań, np. żelazka, parownice, suszarki i maszyny do szycia. Inne drobne urządzenia AGD to akcesoria związane z urodą, a więc suszarki do włosów, lokówki, prostownice i depilatory, a sprzętem dla domu są też wentylatory, oczyszczacze i nawilżacze powietrza.

Dawny i współczesny sprzęt AGD

Współcześnie sprzęt AGD jest niezwykle zróżnicowany i może odpowiedzieć nawet na najbardziej wymyślne potrzeby każdego gospodarstwa domowego. Automatyzacja i komputeryzacja wpływają na komfort korzystania z urządzeń AGD, a także na szybkość ich działa. Nie był to jednak standard znany poprzednim pokoleniom, o czym można się przekonać, odwiedzając Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach – jest to jedyne w Polsce muzeum specjalizujące się w sprzęcie AGD. Znajdują się tam maglownice, stare żelazka, lokówki czy tary do prania.

dwprx33
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwprx33
dwprx33