Stanik eksponuje asymetrię piersi

Stanik eksponuje asymetrię piersi

21.11.2012 23:10, aktualizacja: 04.01.2013 11:01

Asymetria, czyli różnica w wielkości piersi, występuje u większości kobiet. Właściwie rzadko zdarza się, aby kobieta miała obie piersi identycznej wielkości. Jest to więc jeden z czynników, który czasem trzeba uwzględnić dopasowując właściwy rozmiar i krój biustonosza.

Asymetria, czyli różnica w wielkości piersi, występuje u większości kobiet. Właściwie rzadko zdarza się, aby kobieta miała obie piersi identycznej wielkości. Jest to więc jeden z czynników, który czasem trzeba uwzględnić dopasowując właściwy rozmiar i krój biustonosza.

Wszystko zależy od wielkości asymetrii oraz od kształtu i jędrności piersi; różne biusty w różnych stanikach mogą układać się zupełnie inaczej, nie zawsze istnieje konieczność korygowania asymetrii. W większości przypadków nie przekracza ona jednego rozmiaru miseczki.

Jeśli tak jest i w twoim przypadku, spróbuj w pierwszej kolejności biustonoszy z miękkimi miseczkami, a rozmiar dopasuj do większej piersi. Dobrze jest szukać staników, w których górna część miseczki wykonana jest z lekko pracującego materiału, który nie będzie marszczył się na mniejszej piersi i jednocześnie nie będzie się wbijał w większą. Nie chodzi jednak o biustonosze z zupełnie elastycznymi miseczkami, ponieważ takie nie zapewniają odpowiedniego podtrzymania – chodzi raczej o to, aby miseczka nie była wykonana z grubego, sztywnego haftu. W przypadku biustonoszy usztywnianych, a w szczególności z miseczkami formowanymi (tak zwana kopa), może być trudniej dobrać odpowiedni rozmiar, choć tu także wiele zależy od kształtu miseczki. Wydaje się jednak, że przy niewielkiej asymetrii lepiej dobierać biustonosz z miseczkami w rozmiarze bliższym mniejszej piersi – sztywna miseczka nie dopasowuje się do kształtu piersi i najczęściej jej brzeg odstaje, jeśli jest nawet tylko trochę za duża.

Można także przy tego typu biustonoszach podłożyć do miseczki z mniejszą piersią wkładkę wyrównującą, może być wykonana z gąbki. Obecnie na rynku dostępne są w wielu rozmiarach biustonosze z wkładkami wyrównującymi wielkość piersi – wkładki są dopasowane wielkością i kształtem do dolnej części miseczek, wykonane z miękkiej pianki, a umieszcza się je w specjalnie do tego celu wszytych kieszonkach. Niektóre staniki typu push-up także wyposażone są w kieszonki i wkładki, które można wyjąć z biustonosza – wtedy po prostu dobieramy rozmiar miseczki do większej piersi, a przy mniejszej zostawiamy jedną wkładkę. Przyjaznym dla niewielkiej asymetrii fasonem jest halfcup – otwarty krój miseczki umożliwia dobranie pośredniego rozmiaru miseczek, nie powodując wbijania się krawędzi w większą pierś.

W przypadku większej asymetrii sprawa wygląda inaczej. W niektórych modelach biustonoszy sprawdzi się wypośrodkowanie rozmiaru miseczek, czyli dobieramy stanik tak, aby miseczka była trochę za duża na mniejszą pierś, a trochę za mała na większą. Wiele pań chwali sobie takie rozwiązanie w miękkich biustonoszach. Sprawdza się ono najlepiej wtedy, kiedy biust jest dość jędrny, ponieważ wtedy miseczka na większej piersi nie powoduje powstawania widocznej „bułki”.

Kobiety czasem pytają o możliwość uszycia na indywidualne zamówienie biustonosza z dwoma różnej wielkości miseczkami, aby pasował idealnie na obie piersi. Jednak taki biustonosz zamiast wyrównywać asymetrię optycznie, tylko by ją dodatkowo wyeksponował, odradzamy więc takie rozwiązanie. Poza tym, przy asymetrii sięgającej kilku rozmiarów, znaczenie zaczyna mieć także różnica w ciężarze piersi. Wtedy wyrównanie dysproporcji jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych, ponieważ kręgosłup jest równomiernie obciążony.

Dlatego przy sporej asymetrii dobrze zastosować wkładkę korygującą, wyrównującą także ciężar, najlepiej silikonową. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach w sklepach z artykułami medycznymi oraz w niektórych salonach z bielizną. Aby dobrać właściwy rodzaj wkładki wyrównującej, najlepiej skorzystać z porady doświadczonej brafitterki, która pomoże nie tylko w doborze wkładki i pokaże, jak ją stosować, ale także wskaże kroje biustonoszy najlepiej podtrzymujących i eksponujących nasze piersi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także