FitnessUpał w wielkim mieście

Upał w wielkim mieście

Upał w wielkim mieście

21.06.2005 13:38, aktual.: 28.05.2010 11:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na urlopie gorące dni znosisz łatwo. Gorzej, jeśli jesteś w pracy. Oto kurs radzenia sobie w ekstremalnych temperaturach.

Gdy asfalt mięknie pod stopami, większość z nas jest w kiepskiej kondycji. Nasilają się różne dolegliwości. Jedni mają bóle głowy, inni stają się senni, zdekoncentrowani. To dlatego, że w pełni lata na ulicach nagrzanych miast panują warunki przypominające saunę. Czujesz się tak, jakby temperatura wynosiła 65°C. Mimo że termometry wskazują co innego. Najmniej wytrzymali *Upał to wyzwanie dla każdego organizmu. Na pogorszenie samopoczucia najbardziej są jednak narażone dzieci, ludzie starsi i chorzy oraz osoby zażywające niektóre leki. Specjaliści stwierdzili ponadto, że w gorące dni najbardziej cierpią mieszkańcy wielkich miast, zwłaszcza kobiety, które są bardziej wrażliwe na wszelkie zmiany pogody. Dbaj o siebie szczególnie, jeśli:
*
- masz nadczynność tarczycy,
niskie ciśnienie, cukrzycę, kamicę nerkową, zaburzenia w pracy układu nerwowego lub chorujesz na serce czy astmę;
- zażywasz lekarstwa, które mogą zakłócać działanie układu termoregulacyjnego organizmu. Należą do nich np. trójcykliczne leki przeciwdepresyjne oraz leki nasenne, przeciwhistaminowe, uspokajające i stosowane w terapii choroby Parkinsona.

8 sposobów na ochłodzenie, czyli strategia samoobrony *W gorący dzień Twój organizm próbuje sam bronić się przed przegrzaniem. Włącza własny system chłodzenia. Zaczynasz się intensywnie pocić i szybciej oddychać. Dzięki temu paruje z Ciebie nadmiar ciepła. *Poć się do woli. Z każdym litrem potu tracisz około 600 kcal ciepła. Jeśli jest duża wilgotność powietrza, mechanizm ten jednak może zawodzić. Musisz wówczas nieco go wspomóc:

*1. Wypijaj około 2 litrów wody więcej niż zwykle. *Powinna być niezbyt zimna, nisko- i średniozmineralizowana. Sięgaj też po sok pomidorowy (zawiera dużo potasu, który tracisz wraz z potem), niesłodzone soki owocowe, gorącą gorzką herbatę, najlepiej zieloną lub czarną z dodatkiem świeżych liści mięty. *Pij małymi łykami systematycznie przez cały dzień. Wypicie naraz np. butelki wody bardzo obciąża serce. *Uwaga! Po słodkich napojach gazowanych tylko przez chwilę poczujesz się lepiej. Zatrzymują one w organizmie wodę, której nie można wypocić.

2. Zmień dietę na niskokaloryczną. *Każda kaloria to dodatkowe ciepło! Zastąp befsztyk dużą porcją sałatki, owoców, a tradycyjną zupę - chłodnikiem z jogurtu lub kefiru i warzyw (np. z sokiem pomidorowym lub z czerwonych buraków). *Nie żałuj sobie listków mięty - daje fantastyczne uczucie chłodu, a pasuje zarówno do deserów, jak i dań słonych. *
*
3. Zapinaj się pod samą szyję.

Lekkie, przewiewne ubrania wcale nie są najlepszym wyjściem. Weź przykład z mieszkańców Południa. Czarne, gęsto tkane stroje z naturalnych surowców lepiej chronią przed promieniami słońca niż biała bluzka na ramiączkach. Gdy wychodzisz na dwór, obowiązkowo załóż coś na głowę! *
*
4. Między godziną 10.00 a 16.00 unikaj słońca.

Zwłaszcza jeśli masz jasną i wrażliwą skórę, o dobrze widocznych, płytko położonych naczyniach krwionośnych. Koniecznie zostań w domu w godzinach największego nasłonecznienia, gdy chorujesz na serce lub cukrzycę. Dużo i często odpoczywaj. Wszelkie sprawy załatwiaj tylko rano i wieczorem.

*5. Gdy masz nadciśnienie, upalne dni spędzaj w chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach. *Włącz nawilżacz powietrza, rozwieś w domu mokre prześcieradła.

*6. Ogranicz wysiłek w najgorętszej porze dnia. *Nawet jeżeli jesteś całkowicie zdrowa, zrezygnuj w tym czasie z męczących ćwiczeń. Zamień np. siłownię na kąpiele w basenie.

*7. Bierz chłodny prysznic kilka razy dziennie. *Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, przynajmniej polewaj zimną wodą nadgarstki od wewnętrznej strony.

*8. Jeśli zażywasz stale leki, spytaj lekarza, jaką dawkę powinnaś stosować w czasie upałów. *Szczególnie, jeśli są to lekarstwa na nadciśnienie, odwadniające lub przeciwdepresyjne.

Co się z Tobą dzieje w czasie upału? *Rozszerzają się naczynia krwionośne i krew napływa do skóry, by odprowadzić nadmiar ciepła z wnętrza ciała. *Serce zaczyna bić szybciej, ciśnienie spada. Praca nerek i wątroby ulega osłabieniu, ponieważ przepływa przez nie mniej krwi. W czasie długotrwałych upałów zmniejsza się również liczba białych krwinek, rośnie więc niebezpieczeństwo infekcji, zwłaszcza ropnych. Możesz odczuwać też ból głowy i większą niż zwykle drażliwość.

*Udar cieplny - pierwsza pomoc *To stan niebezpieczny dla życia. Objawy: ból głowy oraz nagła utrata przytomności, bardzo wysoka temperatura ciała, szybkie tętno, zaczerwieniona, gorąca i sucha skóra. Natychmiast wezwij karetkę, a chorego owiń wilgotnym prześcieradłem, aby ochłodzić ciało.

(ARF)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także