Trwa ładowanie...

Wybieramy lokal na wesele

Nie ma jednego perfekcyjnego miejsca na zorganizowanie ślubu i wesela. Tak samo jak nie ma modelowego sposobu na udane, wymarzone przyjęcie. Idealne miejsce to indywidualna sprawa każdej Młodej Pary. Należy je wybrać uwzględniając takie czynniki jak: charakter ludzi, ich potrzeby, oczekiwania, styl bycia.

Wybieramy lokal na weseleŹródło: MAGAZYN WESELE_LMFOTO.PL LUKASZ TOPA & SZYMON NYKIEL
d3w40pe
d3w40pe

Nie ma jednego perfekcyjnego miejsca na zorganizowanie ślubu i wesela. Tak samo jak nie ma modelowego sposobu na udane, wymarzone przyjęcie. Idealne miejsce to indywidualna sprawa każdej Młodej Pary. Należy je wybrać uwzględniając takie czynniki jak: charakter ludzi, ich potrzeby, oczekiwania, styl bycia.

Obiekt powinien być wybrany pod względem dopasowania do danej pary. Zarówno styl bycia, jak i ślubna stylizacja muszą być spójne i pasować do miejsca, w którym odbędzie się ślub oraz wesele. Oczywiście możemy zaadaptować surowe wnętrza pałacowe, udekorować sale i odpowiednio je oświetlić, ale wybrane miejsce musi po prostu pasować do Pary Młodej. Kolejnym aspektem są kwestie finansowe. Nie bez znaczenia będzie też pora roku, liczba gości oraz to skąd pochodzą.

Zabawa z gośćmi do białego rana - i co dalej?

Jeżeli znaczna część gości przyjedzie z odległych miast czy z zagranicy, to Państwo Młodzi powinni zagwarantować im nocleg. W Polsce wynika to z uwarunkowań kulturowych i tradycji. Inaczej sytuacja wygląda choćby w Wielkiej Brytanii, gdzie goście dojeżdżają na ślub i rezerwują sobie nocleg we własnym zakresie. Na wybór miejsca noclegowego będzie miała wpływ liczba osób, ale też odległość do kościoła czy urzędu stanu cywilnego oraz miejsca przyjęcia weselnego.

By uniknąć organizacji transportu, zminimalizować niepotrzebny stres i zapewnić komfort gościom, Pary Młode decydują się w takich sytuacjach na wesele w hotelu, w którym lokują gości. W tym przypadku mogą liczyć na bardzo profesjonalną obsługę we wszystkich aspektach, gdyż z reguły pracownicy hoteli nastawieni są na potrzeby klienta. Standardem jest przede wszystkim wysoka jakość obsługi kelnerskiej, czego niestety czasem brakuje w większości domów weselnych. Dodatkowo sale w hotelach często projektowane są w taki sposób, by zapewnić maksimum elastyczności – dzięki przesuwanym ścianom z wielkiej sali na 500 osób w łatwy i szybki sposób można wydzielić trzy mniejsze, komfortowe i nadal przestronne sale. Dzięki temu hotele są dobrym rozwiązaniem zarówno na duże wesele, jak i niewielkie przyjęcie.

d3w40pe

Z reguły jednak Pary Młode decydują się na organizację wesela w hotelu w przypadku naprawdę dużej liczby gości, której przynajmniej części należy zapewnić nocleg. Przykładem jest nowy hotel pod Warszawą, gdzie na sali może bawić się ponad 500 osób.

(fot. MAGAZYN WESELE/ROYAL DAY)
Źródło: (fot. MAGAZYN WESELE/ROYAL DAY)

Angielski szyk

Kolejnym miejscem przydatnym do zorganizowania wesela są restauracje. Pary Młode decydują się na restaurację w przypadku, kiedy organizują niewielkie przyjęcia na 30–50 osób, maksymalnie 80. Ciekawym trendem stają się przyjęcia w stylu angielskim – ślub odbywa się w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, a w restauracji jest niezobowiązujące przyjęcie, obiad, poczęstunek, kieliszek wina lub szampana. Często później ma miejsce impreza dla przyjaciół – nie tradycyjne wesele, ale zabawa w stylu klubowym, z DJ-em. Takie rozwiązanie zaspokaja zarówno potrzeby Pary Młodej, ich najbliższych przyjaciół i znajomych, jak i oczekiwania starszego pokolenia gości.

Bal na sto par!

Domy weselne są z reguły wybierane na organizację tradycyjnych wesel. W tym przypadku Państwo Młodzi mogą wybierać wśród sal tradycyjnych, nowoczesnych, stylizowanych na sale pałacowe lub chaty góralskie. Jeśli tylko ktoś decyduje się na organizowanie wesela w domu weselnym, to na pewno znajdzie miejsce, które będzie odpowiadało jego oczekiwaniom.

d3w40pe

Warto też zauważyć, że - niezależnie od wybranego miejsca - Pary Młode nie mogą liczyć na wsparcie i pomoc w kwestiach organizacyjnych ze strony hoteli, restauracji czy nawet domów weselnych. Współpraca pomiędzy parą, a wybranym miejscem ogranicza się do rezerwacji terminu i ustalenia menu. Ale to Państwo Młodzi muszą dopilnować wszystkich szczegółów, nawet tak prozaicznych jak ustawienie winietek na stołach, co zdawałoby się nie powinno być problemem dla obsługi. To samo dotyczy również dnia wesela, kiedy to Państwo Młodzi jako organizatorzy muszą dopilnować wszystkich detali i pozostawać czujni. Być może warto więc scedować te obowiązki na wedding plannera, by móc skupić się jedynie na celebrowaniu tego wyjątkowego dnia.

(fot. MAGAZYN WESELE/WHITE BUNNY WEDDING)
Źródło: (fot. MAGAZYN WESELE/WHITE BUNNY WEDDING)

Słowa zamień w czyny…

Miejsce ślubu i wesela musi pasować do Pary Młodej, być spójne z ich charakterem i stylem. Kolejna kwestią są goście – nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że miejsce i styl wesela powinniśmy dopasować również do nich. Tradycyjnej rodzinie nie zaproponujemy przecież przyjęcia w stylu wielkiego Gatsby`ego („The Great Gatsby”). Ale też nie wszyscy będą dobrze czuli się w salach pałacowych.

„Zróbmy to po swojemu!”

Coraz częściej również Pary Młode decydują się na organizację wesela w nietypowym miejscu – starych, stylizowanych i odrestaurowanych budynkach postindustrialnych, na barce, czy nawet we własnym ogrodzie w takim stylu jak „Moje wielkie greckie wesele”. Jak powinniśmy podejść do wyboru miejsca? Przede wszystkim przyjrzeć się sobie i swoim oczekiwaniom. Wyobrazić sobie miejsce, pasujące idealnie do nas, z którym się utożsamiamy. Następnym krokiem jest przynajmniej orientacyjne określenie liczby gości i odpowiedź na pytanie czy będziemy musieli zapewnić komuś nocleg.

d3w40pe

Liczba gości i osób, którym musimy zapewnić nocleg jednoznacznie określi, jakich miejsc powinniśmy szukać. Często hotele, restauracje czy domy weselne podają koszt wesela od osoby, który zawiera okrojone menu, nie obejmuje serwisu, serwowania alkoholu czy nawet podania tortu, który Para Młoda zamawia indywidualnie u innego podwykonawcy. Pułapek jest wiele.

Pary szukające na własną rękę miejsca, robiąc wstępny research często uzyskują informację o zaniżonej kwocie i na tej podstawie kalkulują, przygotowują budżet i listę gości nieświadomi ukrytych kosztów. Dlatego na końcu ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, co zawiera cena proponowana przez wybrane miejsce, jakie są dodatkowe koszty i jak skonstruowana jest umowa.

Wszystkim Parom Młodym życzę, by znalazły najpiękniejsze miejsce na zorganizowanie tego niezwykłego wydarzenia, jakim jest wesele. Miejsca, które będzie odzwierciedleniem ich skrytych marzeń, gdzie wraz z gośćmi spędzą wspaniały i niezapomniany czas.

Oficjalne wydanie internetowe „Magazynu Wesele”: magazynwesele.pltekst: Monika Bałacińska

(fot. Magazyn Wesele)
Źródło: (fot. Magazyn Wesele)
d3w40pe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w40pe