Trwa ładowanie...
d2e5z14

Za stara na ciążę?

Jeszcze 20 lat temu ciąża po 35 roku życia należała do rzadkości. Dziś prawie 10% ciężarnych to kobiety po czterdziestce. Kiedy jest więc najlepszy czas na ciążę? Z jakimi problemami zmaga się dojrzała kobieta spodziewająca się dziecka?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Za stara na ciążę?
(Thinkstockphotos)
d2e5z14

Jeszcze 20 lat temu ciąża po 35 roku życia należała do rzadkości. Dziś prawie 10% ciężarnych to kobiety po czterdziestce. Kiedy jest więc najlepszy czas na ciążę? Z jakimi problemami zmaga się dojrzała kobieta spodziewająca się dziecka?

Wg lekarzy ginekologów, szczyt płodności u kobiety przypada na okres pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. W tym czasie kobieta ma największe predyspozycje do zajścia w ciążę, donoszenia jej i urodzenia zdrowego dziecka. Życie rządzi się jednak swoimi prawami i aspekt biologiczny nie zawsze idzie w parze z aspektem społeczno – ekonomicznym. Współczesna 20 - letnia kobieta zwykle rozpoczyna studia, potem podejmuję pracę i powoli buduje swoją pozycję zawodową. Wiele par jest ze sobą kilka lat, mieszka i dorabia się wspólnie, a ślub i dziecko znajdują się w sferze planów z nieokreślonym terminem realizacji.

Minęły już czasy, że po 3 miesiącach „spotykania się” młodzi stawali na ślubnym kobiercu, a naturalną konsekwencją zaślubin było pojawienie się dziecka. Dziś powiększenie rodziny jest poważną i przemyślaną decyzją, jesteśmy świadomi wszystkich skutków związanych z ciążą. Umowa na czas określony, brak mieszkania, kredyt, studia – wszystko to znacznie przesuwa plany macierzyńskie.

d2e5z14

Sytuacja ekonomiczna nie jest jednak jedynym powodem odwlekania decyzji o dziecku. Światowa Organizacja Zdrowia uważa niepłodność za chorobę społeczną. Zmiana stylu życia, szybkie tempo i stres utrudniają kobiecie zajście w ciążę. Wiele kobiet cieszy się z upragnionej „fasolki” dopiero po kilku latach starań, często przy wsparciu medycyny. Dlatego coraz więcej pierworódek to kobiety po 35 roku życia, a kolejne dzieci pojawiają się jeszcze później.

Czym różni się późna ciąża od tych „książkowych”? Jest łatwiej, trudniej a może po prostu inaczej? Każda ciąża jest dla kobiety okresem intensywnych zmian, zarówno w sferze fizjologicznej jak i emocjonalnej. Im później kobieta spodziewa się dziecka, tym więcej obaw jej towarzyszy i tym czujniejszej potrzebuje opieki. Zadbaj więc o siebie, kontroluj swój stan zdrowia, a ciąża będzie cudownym czasem oczekiwania, który zmieni całe Twoje dalsze życie. O czym należy pamiętać?

* Ciąża po czterdziestce*

Wybierz dobrego lekarza: Późna ciąża nie wymaga nadzwyczajnej opieki lekarskiej. Ważne jest jednak, aby czuwał nad Tobą doświadczony lekarz, któremu ufasz. Z pewnością będziesz zmagać się z wieloma wątpliwościami i obawami, miej więc pewność, że zawsze możesz zapytać i uzyskać wyczerpującą odpowiedź.

d2e5z14

Dbaj o swoje zdrowie: Stan zdrowia, nawyki, tryb życia jaki prowadzisz – wszystko to ma ogromne znaczenie dla rozwoju Twojego dziecka. Unikaj więc stresujących sytuacji, dobrze się odżywiaj, dużo odpoczywaj i koniecznie przestań palić. Lekarz z pewnością zleci Ci wykonanie niezbędnych badań, takich jak: EKG, analiza krwi, kontrola ciśnienia. Są to rutynowe badania wykonywane w czasie ciąży u każdej kobiety.

Zastanów się nad wykonaniem badań prenatalnych: Z pewnością wiesz, że po 35 roku życia wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Pamiętaj jednak, że wiek stanowi tylko jeden z czynników wpływających na stan zdrowia rozwijającego się maleństwa. Dla przebiegu ciąży ważny jest jednak Twój spokój i komfort, pomyśl więc o wykonaniu badań prenatalnych.

Dzięki badaniu USG, wykonanym pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży, lekarz ma możliwość wychwycenia nieprawidłowości, świadczących o wystąpieniu wady genetycznej. Jeżeli zauważy coś niepokojącego, z pewnością zaproponuje Ci wykonanie amniopunkcji w celu potwierdzenia diagnozy. Niezależnie od wyniku badania pamiętaj, że urodzenie dziecka obciążonego wadą genetyczną może dotyczyć również kobiety młodej i zupełnie zdrowej. Im wcześniej dowiesz się o stanie zdrowia Twojego maleństwa, tym więcej będziesz miała czasu na przygotowanie siebie. Mimo że testy charakteryzuje wysoka skuteczność, dopiero przyjście dziecka na świat pozwoli ocenić, czy jest ono zdrowe.

A gdy wykonałaś wszystkie badania…

Droga przyszła mamo, w tym momencie najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i dziecka, to cieszyć się swoim stanem i z radością oczekiwać maleństwa. Postaraj się nie zamartwiać, nie przeszukuj Internetu i nie dopatruj się nieprawidłowości w przebiegu Twojej ciąży. Towarzyszące Ci wątpliwości są całkowicie naturalne i zrozumiałe, pamiętaj jednak, że każda kobieta w Twoim stanie w jakimś stopniu je ma. Ufaj swojemu lekarzowi. Prawdopodobnie Twoja sytuacja zawodowa i materialna jest ustabilizowana, doceń to, gdyż strach o utratę pracy spędza sen z powiek niejednej młodej mamie. Większe doświadczenie pozwoli Ci również na zachowanie spokoju w nagłych sytuacjach, gdy dziecko będzie już na świecie. Jeżeli masz już dzieci, są one na tyle duże, aby pomóc Ci w opiece nad malcem.

d2e5z14

A przede wszystkim pamiętaj, że ciąża to wspaniały zastrzyk energii, który odmłodzi Cię o kilka lat. Ta maleńka, bezgranicznie kochająca Cię istotka, będzie iskierką w Twoim małżeństwie, pozwoli Wam obojgu odnaleźć się w rolach, o których być może już zapomnieliście lub – jeżeli to Wasze pierwsze dziecko - jeszcze nie mieliście szansy ich poznać.

(dja/sr)

* Ciąża po czterdziestce*

d2e5z14

Podziel się opinią

Share

d2e5z14

d2e5z14