Trwa ładowanie...
nogi
16-06-2010 16:07

Zdrowe nogi na obcasach

Optycznie wydłużają nogi, wyszczuplają, są wabikiem na mężczyzn, a kobiety czują się w nich niezwykle elegancko. O co chodzi? O buty na wysokich obcasach, które oprócz szeregu zalet posiadają także liczne wady. Tak więc zanim spędzisz kolejny dzień w butach na niebotycznie wysokich obcasach, zapoznaj się z faktami… a następnie oceń czy warto.

Zdrowe nogi na obcasachŹródło: sxc.hu
d2hil7z
d2hil7z

Optycznie wydłużają nogi, wyszczuplają, są wabikiem na mężczyzn, a kobiety czują się w nich niezwykle elegancko. O co chodzi? O buty na wysokich obcasach, które oprócz szeregu zalet posiadają także liczne wady. Tak więc zanim spędzisz kolejny dzień w butach na niebotycznie wysokich obcasach, zapoznaj się z faktami… a następnie oceń czy warto.

Wysokie obcasy są eleganckie i modne, jednak nieraz możemy zobaczyć na ulicy dziewczynę, czy kobietę, która porusza się w nich niezgrabnie, po prostu jak kaczka. Wygląda to śmiesznie i pokracznie zarazem. Na drugiej stronie szali znajdują się weteranki, które w butach na wysokich obcasach poruszają się z gracją. Jednak zarówno pierwsza, jak i druga grupa kobiet po kilku godzinach spędzonych na wysokich obcasach, odczuwa mniejszy lub większy dyskomfort, który wraz z mijającymi kolejnymi godzinami, nasila się – bolą nogi, stopy i kręgosłup.

Ale z drugiej strony, czego się nie robi, aby wyglądać oszałamiająco. Ortopedzi alarmują o czyhającym niebezpieczeństwie, jednak kobiety niewiele sobie z tego robią, a projektanci z roku na rok prezentują coraz to wyższe obcasy i udziwnione fasony butów. Nawiasem mówiąc w obecnym sezonie promowane są nawet czternastocentymetrowe szpilki – wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu, aby się o tym przekonać.

Chodząc w butach na wysokich obcasach należy zdawać sobie sprawę z faktu, że 3/4 ciężaru ciała spoczywa na palcach i śródstopiu, pięta z kolei jest odciążona. W przypadku obuwia na płaskiej podeszwie rozmieszczenie ciężaru ciała jest równomierne, czyli prawidłowe.

d2hil7z

Częste chodzenie w butach na wysokim obcasie analogicznie powoduje przeciążenie palców i śródstopia, sprowadza dolegliwości bólowe, jest przyczyną deformacji stóp (m.in. zespół stopy wrażliwej), poszerzenia przodostopia, czy powstania tzw. palucha koślawego i palców młotkowatych.

Z negatywnych skutków najczęściej zdajemy sobie sprawę po fakcie. Leczenie wszelkich deformacji jest często długotrwałe i nie czarujmy się - bolesne. Nierzadko są to zabiegi operacyjne, po których okres rekonwalescencji może ciągnąć się nawet tygodniami. Później jest płacz, zgrzytanie zębów i dożywotnio balerinki.

POLECAMY: * Botoks party*

Aby zapobiec groźnym deformacjom stóp, nie trzeba rezygnować z butów na obcasie, wystarczy bowiem wybierać te, których obcas nie jest wyższy niż 4-5 cm. Takie obuwie również prezentuje się elegancko i jest o niebo wygodniejsze.

d2hil7z

Ważny jest też czas, jaki spędzamy w butach na obcasach – jeżeli ograniczamy się raptem do kilku godzin tygodniowo, jest to wybaczalne, natomiast spędzanie w nich 8-10 godzin każdego dnia, absolutnie nie. Pamiętajmy także o zafundowaniu stopom i nogom codziennego odpoczynku – najlepiej trzymając nogi w górze chociaż przez kilkanaście minut dziennie.

Innym ważnym czynnikiem jest dobieranie odpowiedniego obuwia. Buty muszą być prawidłowo wyprofilowane – stopa nie może się ześlizgiwać do przodu buta, bo wówczas palce są ściskane. Najczęściej źle wyprofilowane buty, to te z najniższej półki, produkowane „po kosztach”. Można je zakupić praktycznie za bezcen. Zazwyczaj mają źle niewyprofilowane wkładki, a skóra w nich nie oddycha.

Jak sprawić by nogi i stopy były zdrowe?

- unikajmy zbyt wąskich nosków, a szpilki zostawmy na specjalne okazje,
- ograniczajmy się do obcasów nie wyższych niż 4-5 cm,
- nośmy wyłącznie wygodne obuwie,
- latem nośmy obuwie przewiewne, najlepiej wygodne sandały, klapki, japonki,
- zażywajmy codziennej porcji ćwiczeń oczywiście w wygodnym obuwiu sportowym,
- chodźmy boso – po piasku (naturalny peeling), czy trawie,
- odpoczywajmy z uniesionymi do góry nogami,
- pamiętajmy o pielęgnacji stóp (kąpiele z dodatkami np. soli morskiej, peelingi),
- stosujmy wygodne wkładki do obuwia (np. silikonowe, żelowe, zapobiegające odparzeniom, ze środkami grzybobójczymi).

POLECAMY: * Botoks party*

d2hil7z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hil7z