ModaZmarł Yves Saint Laurent

Zmarł Yves Saint Laurent

Zmarł Yves Saint Laurent
Źródło zdjęć: © AP

02.06.2008 10:17, aktual.: 26.05.2010 16:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybitny francuski projektant mody Yves Saint-Laurent zmarł w niedzielę wieczorem, w wieku 71 lat, w swym paryskim mieszkaniu - powiadomił jego wieloletni przyjaciel i współpracownik Pierre Berge - podaje Polska Agencja Prasowa.

Wybitny francuski projektant mody Yves Saint-Laurent zmarł w niedzielę wieczorem, w wieku 71 lat, w swym paryskim mieszkaniu - powiadomił jego wieloletni przyjaciel i współpracownik Pierre Berge.

Yves Saint-Laurent był twórcą wielu niezapomnianych kolekcji i prawdziwym rewolucjonistą damskiej garderoby. Zasłynął jako projektantn pierwszego damskiego smokingu. Jak twierdził, moda "ma uczynić kobiety nie tylko piękniejszymi, ale także pokrzepić je, dodać im pewności siebie".

Urodził się w 1936 w Oranie w Algierii. Karierę rozpoczął jako siedemnastolatek, wygrywając międzynarodowy konkurs na projekt sukienki koktajlowej. W wieku 21 lat był już głównym projektantem w domu mody Christiana Diora. W 1962 r., po przejściu ciężkiej depresji, założył przy wsparciu Pierre'a Berge'a własną markę: YSL. Dążąc do demokratyzacji mody, wkrótce stworzył również dostępną w sklepach linię Rive Gauche.

Jako pierwszy kreator mody, zatrudnił na swych pokazach czarnoskóre modelki. W 1983 r. stał się pierwszym żyjącym projektantem, którego twórczość pokazano na wystawie w nowojorskim Metropolitan Museum of Art. Podobne wystawy w petersburskim Ermitażu oraz w Pekinie uczyniły go jedną z ikon francuskiej kultury. W 1985 r. uhonorowany został najwyższym francuskim odznaczeniem - orderem Legii Honorowej.

W 2002 r. Saint-Laurent odszedł na emeryturę. Od tego czasu projektant rzadko pokazywał się publicznie. Jak powiedział Berge, od dłuższego czasu chorował.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także