Zmywarka — czy warto?

Zmywarka — czy warto?

Zmywarka — czy warto?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
02.09.2018 21:31

Zanim zdecydujemy się na zakup zmywarki, powinniśmy najpierw sprawdzić, jakie są wady i zalety tego typu urządzeń. Nie bez znaczenia jest również opłacalność. Nie bez powodu mówi się, że zmywarka jest funkcjonalnym i ergonomicznym artykułem gospodarstwa domowego. Jednakże nie zawsze warto inwestować pieniądze w jej zakup. Dotyczy to w szczególności singli oraz rodzin, które preferują spożywanie posiłków poza domem.

Zmywarka a oszczędność czasu

Jedną z niewątpliwych zalet posiadania zmywarki jest oszczędność czasu. Trudno polemizować z tym, że mycie naczyń w zmywarce jest mniej czasochłonne od mycia ręcznego. Wystarczy załadować brudne naczynia, włożyć tabletkę lub wsypać proszek, włączyć odpowiedni program, odczekać, a następnie rozładować zawartość zmywarki. Niestety jest też sporo czynności czasochłonnych, które należy wykonać po to, by cieszyć się czystymi naczyniami. Mowa tu w szczególności o: regularnym czyszczeniu zmywarki i usuwaniu kamienia.

Zmywarka a energooszczędność

Zmywarka uchodzi obecnie za jeden z najpowszechniejszych artykułów gospodarstwa domowego. Osoby, które decydują się na jej zakup, zazwyczaj na pierwszym miejscu podają: wygodę, oszczędność czasu, a także chęć obniżenia rachunków za prąd i wodę. Mitem jest, że zmywarka jest opłacalna pod każdym względem i w każdym przypadku. Jej zakup zdecydowanie nie jest polecany osobom, które zazwyczaj spożywają posiłki poza domem, a jedyne ich naczynia to kilka kubków po kawie i herbacie. Zmywarka to urządzenie, które świetnie sprawdzi się w przypadku dużych rodzin, a także osób, które lubią gotować i często zapraszają gości do swoich domów. W dłuższej perspektywie pozwoli to także zminimalizować rachunki za prąd i wodę, jednakże nie należy nastawiać się na to, że będą się one drastycznie różnić. Poza tym decydując się na zmywarkę, należy mieć na uwadze koszty poboczne, które wynikają z jej częstego używania. Mowa tu nie tylko o samym zakupie zmywarki, ale również o amortyzacji i związanych z nią napraw.

Jakich naczyń nie należy zmywać w zmywarce?

Chociaż zmywarka znacznie ułatwia nam prowadzenie domu, wyręczając nas w jednej z najbardziej nielubianych czynności — myciu naczyń, to jednak mitem jest, że w zmywarce można umyć wszystkie naczynia. Co prawda, można do niej włożyć większość używanych na co dzień naczyń (talerzy, garnków, sztućców i kubków), ale nie wszystkie. Mowa tu głównie o naczyniach drewnianych i naczyniach z drewnianymi elementami (np. patelni z drewnianą rączką). Ręcznie należy myć również: naczynia aluminiowe, termoplastyczne i teflonowe. Niezbyt dobrym pomysłem jest także wkładanie do zmywarki sztućców srebrnych, miedzianych i platerowanych. Nie należy także zapominać, by do zmywarki nie wkładać: plastikowych naczyń i pojemników, a także delikatnej i ręcznie malowanej porcelany.