Moda6 trendów w modzie, które zagrażają zdrowiu

6 trendów w modzie, które zagrażają zdrowiu

Weronika Płocha
08.07.2015 11:51, aktualizacja: 08.07.2015 14:17

Cierpienie w imię mody – zbyt ciasna bielizna, chybotliwe obcasy, ciężkie wiszące kolczyki, za bardzo obcisłe dżinsy – niektóre ubrania i dodatki mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Niemożliwe? Sprawdźcie!

Cierpienie w imię mody – zbyt ciasna bielizna, chybotliwe obcasy, ciężkie wiszące kolczyki, za bardzo obcisłe dżinsy – niektóre ubrania i dodatki mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Niemożliwe? Sprawdźcie!

Obcasy na platformie

Niewygodne, ale za to wydłużające nogi o kilka dodatkowych centymetrów. Noszenie wysokich obcasów na platformie jest najczęstszą (tuż po nieszczęśliwych upadkach na nartach i śliskiej powierzchni) przyczyną skręcenia kostki, a w bardziej ekstremalnych przypadkach, jej złamania. Najgorzej w statystykach urazowych wypadają chyba buty marki Louboutin.

Torby oversize

Wielkie torby potrzebne są nam zazwyczaj do dźwigania niezliczonej ilości rzeczy. Ten modny od wielu sezonów trend wysłał do ortopedów liczne jego fanki. Diagnoza? Zazwyczaj tzw. RSI, czyli urazy na skutek chronicznego przeciążenia mięśni i ścięgien. Pamiętajcie, mniej znaczy lżej.

Dżinsy rurki

Kilka tygodni temu do jednego ze szpitali w Australii trafiła kobieta, która na skutek „zbyt długiego kucania” w obcisłych dżinsach rurkach doznała paraliżu i zaniku czucia w nogach. Na szczęście historia zakończyła się happy endem, ale jak widać, nawet ulubione spodnie mogą stać się naszym wrogiem.

Długie kolczyki

Choć są jednym z najmodniejszych dodatków sezonu, za długie kolczyki można zdecydowanie dostać „po uszach”. Wystarczy ścisk w środkach komunikacji, zahaczenie o ubrania przy rytuale ubierania się, bądź przebywanie w towarzystwie małych dzieci. Przy bolesnym w skutkach przerwaniu tkanki pomoże tylko zabieg chirurgiczny.

Bielizna wyszczuplająca

W myśl maksymy „wszystko jest dla ludzi”, kobiety uwielbiają bieliznę wyszczuplającą. Faktycznie, odpowiednio dobrana, jest w stanie odjąć centymetr tu i ówdzie, zwłaszcza pod wieczorową sukienką. Mistrzynią złego doboru owej bielizny powinna zostać Kim Kardashian, która (wymiennie z gorsetami) katuje swoje krągłości elastanem. Takie stylizacyjne zabiegi mogą być fatalne w skutkach – powodują problemy z oddychaniem, krążeniem lub refluks.

Chemikalia w ubraniach

Według raportów Greenpeace bardzo dużo marek highstreetowych przy produkcji ubrań używa toksycznych chemikaliów. Zwłaszcza w procesie farbowania materiałów wytwarzane są substancje rakotwórcze. Warto więc inwestować tylko w sprawdzone, nieco droższe niż sieciówkowy t-shirt, produkty, co do produkcji których nie mamy większych wątpliwości.

Weronika Płocha
Filolożka fińska, absolwentka londyńskiego Central Saint Martins, dziennikarka i umysł mocno kreatywny, raczej mało ścisły. Moda to jeden z głównych obszarów jej zainteresowań - zarówno naukowo jak i zawodowo. Ma na swoim koncie prowadzenie portali modowych, współpracę z polską projektantką Justyną Chrabelską i projekty lifestyle'owe dla agencji reklamowych oraz dużych marek.

Źródło artykułu:Fashion Post
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także