FitnessA może tak prysznic?

A może tak prysznic?

A może tak prysznic?
Źródło zdjęć: © Shutterstock
21.12.2015 13:00, aktualizacja: 28.12.2015 07:21

Jest szybki, wygodny, higieniczny, oszczędny. Zalet mycia pod natryskiem jest wiele, ale co zrobić, gdy twój malec na widok strumienia wody wylatującej ze słuchawki dostaje histerii?

Jest szybki, wygodny, higieniczny, oszczędny. Zalet mycia pod natryskiem jest wiele, ale co zrobić, gdy twój malec na widok strumienia wody wylatującej ze słuchawki dostaje histerii?

Kiedy spytasz swoje dziecko, dlaczego boi się prysznica, zapewne usłyszysz: bo szumi, łaskocze, pryska w oczka, wlewa się do uszu... Ale nawet jeśli maluch doświadczył już tych wszystkich „okropności”, nic straconego, bo ten strach można oswoić. Przede wszystkim działaj powoli i spokojnie. Nie krzycz i nie próbuj robić nic na siłę.

Na początek pokaż dziecku jak działa, niech pobawi się słuchawką: polewa sobie strumieniem ciałko, spłucze pianę z ulubionej kaczuszki. Ty zaś kontroluj sytuację, aby szkrab nie poparzył się gorącą wodą. Zadbaj też o delikatne kosmetyki, które nie będą szczypały w oczka. Kilkulatka zachęcaj do samodzielności. Może na przykład sam nałożyć szampon, jeśli jednak stanowczo będzie protestował przeciwko spłukiwaniu główki strumieniem wody, użyj w tym celu kubeczka. Z czasem nic, co związane z prysznicem, nie będzie już straszne.

_ Zalety: – Czas. Prysznic, czy to w wannie, czy w kabinie natryskowej, trwa krócej niż tradycyjna kąpiel. – Higiena. Bezpośrednio zmywa ze skóry brud i pot. – Wygoda. Dziecko może łatwo wejść lub wyjść z kabiny, łatwiej jest też spłukać włosy. – Ekonomia i ekologia. Myjąc się pod prysznicem oszczędzamy wodę, a co za tym idzie – pieniądze. Aby napełnić wannę potrzebne jest zazwyczaj ok. 150 litrów, pod prysznicem zużywa się jej ok. 50 litrów. – Zdrowie. Nie wysusza skóry, jak w przypadku przesiadywania w wannie, co ważne jest przy chorobach alergicznych skóry. Dodatkowo hartuje i stymuluje system obronny organizmu_.

* Zabawa w ciepło - zimno*
Stosowanie naprzemiennie ciepłego i zimnego strumienia wody stymuluje system obronny, dzięki czemu staje się mocniejszy i bardziej odporny na atak wirusów i bakterii. Dziecko mniej choruje. Ale jak przyzwyczaić do tego malca?
– Pamiętaj, że hartowanie organizmu musi przebiegać stopniowo. Z każdym dniem możesz obniżać temperaturę wody, aż rzeczywiście stanie się chłodna. Dziecko nie powinno jednak drżeć z zimna.
– Nie lej takiej wody bezpośrednio na głowę czy całe ciało. Zacznij od polewania stóp, nóg, rąk. Potem na plecy, buzię i na końcu na brzuszek.
– Zabawa tak nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Ciepły strumień powinien trwać 2 razy dłużej niż chłodny. Prysznic należy kończyć i rozpoczynać polewając się zimniejszą wodą.
– Po zakończonym zabiegu rozgrzej ciało dziecka, np. nacierając szorstkim ręcznikiem.

Zadbaj o bezpieczeństwo
Dziecko można myć w wannie lub brodziku. Dno jednego i drugiego należy wyłożyć gumową matą antypoślizgową (pamiętając przy tym, aby regularnie ją myć). Podobnie posadzkę dobrze jest przykryć dywanikami. Myjąc niemowlę pod prysznicem, można wykorzystać specjalne do tego celu leżaczki i krzesełka. Przyda się też plastikowa daszek na czoło osłaniający oczy.

Jaki kosmetyk wybrać?

1.Zawsze należy go dostosować do wieku dziecka i stopnia wrażliwości jego skóry. Ma ją pielęgnować, nawilżać i chronić. Najlepiej, aby delikatnie pachniał lub był bezzapachowy.
Sprawdź na opakowaniu, czy posiada on atest Państwowego Zakładu Higieny i pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Dobrze, aby widniała także informacja od producenta, że jest hipoalergiczny.

2.Weź pod uwagę wygodę opakowania. Idealnym rozwiązaniem jest butelka z pompką, która ułatwia mycie dziecka i dozowanie kosmetyku. Możesz wybrać płyn, żel lub emulsję, najlepiej pod prysznic.

3.Zwróć uwagę na wydajność produktów. Kosmetyki w większym opakowaniu wystarczają na dłużej, są też relatywnie tańsze.

  1. Wybieraj żele, które zawierają składniki nawilżające, aby nie uszkadzać hydrolipidowego płaszcza chroniącego skórę.

Ważne

Małych dzieci pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać samych w wodzie, nawet na sekundę!
Puszczając strumień, trzeba pamiętać, aby najpierw odkręcić kran z zimną, a dopiero potem z ciepłą wodą. W odwrotnej kolejności należy ją zakręcać.

Emolienty – kosmetyki dla wrażliwych

  1. Łagodzą świąd i podrażnienia.
  2. Pełnią funkcję przeciwzapalną.
  3. Nie zawierają środków zapachowych, pieniących czy sztucznych barwników, dzięki czemu mogą być stosowane już od pierwszego dnia życia.
  4. Jednocześnie nawilżają, natłuszczają i chronią niedojrzałą jeszcze skórę dziecka, odbudowując płaszcz hydrolipidowy, będący naturalną barierą ochronną skóry.
  5. Polecane są dzieciom o szczególnie wrażliwej skórze i cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Dostępne są w postaci kremów, maści, ale także emulsji, płynów do kąpieli czy żeli pod prysznic.

Urszula Makowska

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także