Biustonosz dla Amazonek

Biustonosz dla Amazonek

Biustonosz dla Amazonek
Źródło zdjęć: © mat. prasowe, dla Amazonek, Producent Amoena, Rosalie
09.11.2012 12:17, aktualizacja: 20.09.2016 09:11

Czytając i pisząc o biustonoszach dla Amazonek, czyli kobiet po operacji usunięcia piersi, nie zapominajmy, że nawet, jeśli ten temat nie dotyczy nas w tej chwili, nie mamy pewności, że nie będzie dotyczył nas lub naszych najbliższych w przyszłości. Dlatego też ten i inne artykuły poświęcone bieliźnie dla Amazonek są jednocześnie naszym, jako brafitterek i kobiet, apelem o rozszerzenie rozmiarówki tej bielizny – tak, aby jej zakres nie różnił się od tego, który obejmuje bieliznę dla zdrowych kobiet.

Czytając i pisząc o biustonoszach dla Amazonek, czyli kobiet po operacji usunięcia piersi, nie zapominajmy, że nawet, jeśli ten temat nie dotyczy nas w tej chwili, nie mamy pewności, że nie będzie dotyczył nas lub naszych najbliższych w przyszłości. Dlatego też ten i inne artykuły poświęcone bieliźnie dla Amazonek są jednocześnie naszym, jako brafitterek i kobiet, apelem o rozszerzenie rozmiarówki tej bielizny – tak, aby jej zakres nie różnił się od tego, który obejmuje bieliznę dla zdrowych kobiet.

Na początku wieku XX stanik dla amazonek funkcjonował jako bielizna medyczna, a nie część damskiej garderoby. W latach sześćdziesiątych zaczęły one przypominać zwykłe staniki, tyle, że bez fiszbin oraz z rozciągliwymi kieszonkami wewnętrznymi, w których umieszczało się protezy.

Obecnie wybór takiej bielizny, jeśli chodzi o wzornictwo, jest większy, coraz więcej producentów rozumie i uwzględnia fakt, że każda kobieta chce mieć wybór, czy nosić bieliznę czysto praktyczną, czy piękną i seksowną, Amazonki również.

Materiały i wykonanie, czyli jak powstaje biustonosz dla Amazonek

Staniki dla pań po mastektomii, zwane także gorsetami protetycznymi, muszą być dość wysoko zabudowane ze względu na to, aby pomieściły i podtrzymywały protezę piersi. Mają więc zwykle fason zbliżony do fullcupa, najczęściej o miękkich miseczkach. Wewnątrz miseczek wszyte są kieszonki, w których umieszcza się protezę. Staniki te szyte są z przyjaznych dla skóry materiałów, najczęściej zawierających w składzie poliamid, elastan, bawełnę, wiskozę.

W produkcji bielizny dla Amazonek zachowuje się szczególną dbałość o to, aby były one perfekcyjnie, starannie wykonane. Ważne, aby wszystkie elementy, które w zwykłej bieliźnie mogą drapać czy podrażniać, jak zapięcia, obłożenie haftek, a także użyte do zdobienia koronki i hafty były przyjemne w dotyku i delikatne dla skóry. W stanikach dobrych firm nie spotyka się także sztywnych, fantazyjnych wykończeń brzegów miseczek czy obwodu. Nacisk kładzie się na komfort noszenia, tak aby biustonosze nie podrażniały blizn pooperacyjnych, które bywają u niektórych bardzo wrażliwe nawet po całkowitym wygojeniu.

Szwy na miseczkach, jeśli występują, są płaskie i miękkie. Staniki dla pań po operacji mają często szerokie, stabilne taśmy pod biustem, a także szerokie, wygodne ramiączka. Powinny mieć także stabilne, pracujące równomiernie na całej szerokości pasy obwodu, aby nie wywoływać nadmiernych miejscowych ucisków.

To bardzo ważne w przypadku, kiedy usunięte zostały także węzły chłonne, nadmierny ucisk może spowodować nie tylko duży dyskomfort, ale również wystąpienie obrzęków limfatycznych. Rozstaw ramiączek w takich stanikach jest zwykle wąski, aby brzeg ramiączka nie podrażniał pachy, gdzie często znajdują się blizny pooperacyjne, zabudowa boczków jest wysoka. Biustonosze dla Amazonek nie posiadają często fiszbin, lub są wyposażone w fiszbiny miękkie, elastyczne.

Wzornictwo bielizny dla pań po mastektomii jest zwykle bardzo zachowawcze. Najłatwiej dostępne kolory to bieliźniana klasyka, czyli biel, czerń, beż i ecru, jednak pojawia się w ofercie coraz więcej biustonoszy kolorowych i bardziej fantazyjnych. Wiele modeli, oprócz klasycznie wysokiego zabudowania miseczek ma wszyty na dekolcie koronkowy, ozdobny panel, który nadaje stanikowi kształt topu.

Niektóre firmy, szyjące bieliznę dla Amazonek, szyją także biustonosze bez kieszonek na wkładki. Mogą ją nosić panie po zabiegach rekonstrukcji piersi lub te, które korzystają z protez samoprzylepnych, przystosowanych do noszenia bezpośrednio na skórze. Bielizna ta jest również dostosowana do potrzeb Amazonek i bardzo komfortowa, oraz w przypadku niektórych firm (np. Anita) występuje w szerszej rozmiarówce (do miseczki I), niż biustonosze z kieszonkami.

Niestety staniki dla Amazonek są produkowane w ubogiej rozmiarówce, nawet u tych producentów, którzy szyją zwykłe staniki w rozmiarówce pełnej. Najczęściej spotykany zakres to miseczki A, B, C, D, rzadziej E, F, czasem G - i to zwykle przy większych rozmiarach obwodu pod biustem.

To właśnie stanowi największą przeszkodę w dopasowaniu biustonosza, który, jak podkreślają również lekarze, nie może być za ciasny, ale zbyt luźny także nie... Tymczasem rozmiarówka powszechnie dostępna sugeruje, jakoby Amazonkami zostawały tylko kobiety z małym i średnim biustem. Mamy nadzieję, że to także się zmieni, tak jak w przypadku zwykłych biustonoszy.

W ofercie firm bieliźniarskich są także kostiumy kąpielowe i specjalne gorsety sportowe dla Amazonek, z kieszonkami lub bez, zależnie od rodzaju noszonej protezy piersi.

Znane Amazonki: wiele gwiazd – aktorek, wokalistek, dziennikarek, pisarek, zdecydowało się głośno mówić o swojej chorobie, aby pomóc innym kobietom i zachęcać je do profilaktyki i badań. Wśród nich są takie polskie sławy jak Irena Santor, Anna Seniuk czy Krystyna Kofta i wiele innych, zarówno Amazonek, jak i gwiazd, które angażują się w kampanie i akcje mające zwrócić uwagę na problem raka piersi.

...oraz mniej znane, ale prężnie działające Amazonki warte opisania

Z poszukującymi bielizny Amazonkami spotykamy się często w naszej codziennej pracy. Jedną z naszych zaprzyjaźnionych klientek, której jesteśmy bardzo wdzięczne za przekazanie mnóstwa wiedzy i której dedykujemy ten artykuł, jest kobieta, która pokonała tę straszną chorobę. Od dziesięciu lat aktywnie działa w Klubie Amazonek, jednocześnie zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki raka piersi. Niemal co tydzień prowadzi w szkołach zajęcia na ten temat. Zaraża także optymizmem i wiarą, że po chorobie również można cieszyć się życiem, choć ją samą nauczenie się tego wiele kosztowało.

W czasie jednej z wizyt opowiedziała nam o wydarzeniu, które pozwoliło jej na nowo odkryć własną kobiecość i zrozumieć, że nie została jej odebrana razem z piersią, że kobiecość to coś więcej, nie jest zaklęta tylko w piersiach. Wydarzeniem tym był występ w charakterze modelki na pokazie bielizny dla Amazonek - w tym czasie nosiła jeszcze perukę, kontynuowała leczenie. Było to wydarzenie, którego bardzo się bała, ale jednak zdecydowała się wziąć w nim udział, i to właśnie było milowym krokiem w drodze do odzyskania wiary w siebie.