Trwa ładowanie...

Biustonosz dla ciężarnej

Okres ciąży to bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciele zachodzą zmiany i procesy nastawione na stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwijającego się dziecka. Wielu zmianom podlegają również piersi przyszłej mamy, jest to okres przygotowywania się ciała do wykarmienia potomstwa. Zmiany te bywają duże i gwałtowne.

Biustonosz dla ciężarnejŹródło: 123RF
d3c7l88
d3c7l88

Okres ciąży to bardzo wyjątkowy czas w życiu kobiety. W ciele zachodzą zmiany i procesy nastawione na stworzenie jak najlepszych warunków dla rozwijającego się dziecka. Wielu zmianom podlegają również piersi przyszłej mamy, jest to okres przygotowywania się ciała do wykarmienia potomstwa. Zmiany te bywają duże i gwałtowne.

To czas, kiedy kobieta potrzebuje maksimum komfortu i wygody, a jednocześnie napotyka na trudności związane z doborem odpowiedniej bielizny. Nawet jeśli przed ciążą kobieta nosiła już dobrze dopasowane biustonosze, szybko zmieniające się ciało powoduje, że wszystko, co wiemy o naszym biuście, staje się, przynajmniej chwilowo, nieaktualne. Postaramy się pomóc nadążyć za tymi zmianami.

Problemy z dopasowaniem

Dopasowanie biustonosza w czasie ciąży może sprawiać trudności, z jednej strony ze względu na to, że zmieniają się wymiary ciała i biustonosz, który dziś pasuje, za kilka tygodni może nie być już dobry. Niestety, nie da się przewidzieć, jak będzie się zmieniał rozmiar. Nawet u jednej kobiety w różnych ciążach biust może zachowywać się zupełnie inaczej.

U większości kobiet piersi w czasie ciąży powiększają się, natomiast nie ma jednej, pasującej do wszystkich reguły mówiącej w jakim okresie te zmiany następują o ile rozmiarów. Czasem są to 2 rozmiary miseczki, a czasem 6. W miarę wzrostu ciąży zwiększa się również obwód pod biustem, jest to spowodowane rozszerzaniem się żeber.

Z drugiej zaś strony w ciąży dużo bardziej niż kiedy indziej ciało jest wrażliwe. Występuje tkliwość i bolesność piersi, wzrasta wrażliwość skóry. Może też pojawić się skłonność do puchnięcia, szczególnie w ostatnim trymestrze. To wszystko sprawia, że te same biustonosze, które przed ciążą były wygodne i odczuwane jako przyjemne dla ciała, teraz mogą sprawiać duży dyskomfort, nawet jeśli rozmiar jest wciąż odpowiedni.

d3c7l88

Fiszbiny, wcześniej niewyczuwalne, w ciąży mogą uwierać w każdym miejscu, szczególnie pod piersiami, kiedy dziecko rośnie i wypycha brzuch do góry. Ciało staje się nieodporne na ucisk, a skóra może źle reagować na hafty, koronki, elementy wykończenia brzegów biustonosza.

Mimo tych wszystkich trudności warto zainwestować w dobrą bieliznę na czas ciąży. Trzeba wiedzieć, że największe zmiany w obrębie piersi najczęściej zachodzą w czasie ciąży, a nie w okresie karmienia, jak zwykło się uważać. Właśnie wtedy, kiedy biust podlega największym zmianom, warto zapobiegać pogorszeniu jego kondycji i umożliwić zachowanie jego dobrej formy.

Przywrócenie dobrej kondycji piersiom, które ją straciły na skutek braku podtrzymania w tak problematycznym dla nich okresie, będzie o wiele trudniejsze i zajmie dużo więcej czasu, a niektóre straty mogą być nie do odrobienia.

Jak dobierać biustonosz w czasie ciąży?

Kobietom w ciąży raczej nie powinno się dobierać bardzo ścisłych obwodów, chyba, że w takim właśnie czuje się ona najlepiej. Ponieważ nie jest możliwym przewidzieć, jak długo dobrany dziś biustonosz będzie na nas pasował rozmiarem, raczej nie proponujemy dopasowywania biustonosza pod kątem przewidywanych zmian, np. miseczek większych, niż potrzebne w danej chwili, ani dużo luźniejszego obwodu.

d3c7l88

Można jednak spróbować dobrać obwód biustonosza nieco inaczej, niż zwykle, czyli tak aby w chwili zakupu zapewniał podtrzymanie zapięty na ostatnią, a nie pierwszą haftkę, ponieważ obwód pod biustem będzie się zwiększał. Może również być tak, że wieczorem, po całym dniu, będziemy wolały, aby nasz stanik był nieco luźniejszy, i wtedy można po prostu zapiąć go luźniej.

Drugim rozwiązaniem jest zakupienie przedłużacza zapięcia do biustonosza, z którego można skorzystać, kiedy nasz obwód pod biustem zacznie się powiększać lub kiedy po prostu poczujemy w danej chwili potrzebę rozluźnienia pasa biustonosza.

Dobranie odpowiednich miseczek budzi chyba najwięcej wątpliwości w ciążowym bra-fittingu. Z jednej strony prawdopodobieństwo rychłego powiększenia się biustu nasuwa pomysł, aby wziąć miseczkę większą, niż potrzebna w danej chwili. Z drugiej jednak – za duża miseczka nie zapewnia odpowiedniego podtrzymania, stwarza ryzyko wbijania się fiszbin na mostku stanika w klatkę piersiową. Nie ma też pewności, czy i o ile biust urośnie, ani czy stanie się to za 3 tygodnie, czy za 3 miesiące, tak więc w tej kwestii poglądy są różne.

U jednych kobiet biust się powiększa znacznie w pierwszej połowie ciąży, u innych dopiero w ostatnich miesiącach, a jeszcze u innych wzrost piersi w czasie ciąży jest niewielki, a duży już po porodzie. Można więc dobrać miseczkę z bardzo niewielkim zapasem, jeśli obserwujemy, że biust zaczął się powiększać. Nie polecamy jednak miseczek większych niż 1 rozmiar. Generalnie jednak nie pozostaje nic innego, niż stała obserwacja biustu i korygowanie rozmiaru na bieżąco.

d3c7l88

Rola biustonosza w czasie ciąży

Dobierając biustonosz w tym okresie trzeba położyć nacisk nie tylko na podtrzymanie, ale także na szczególną wygodę. Mają tu oczywiście zastosowanie zasady bra-fittingu, natomiast należy pamiętać, że celem jego stosowania jest, oprócz podtrzymania, zapewnienie największego możliwego komfortu, a ten w ciąży jest szczególnie ważny, choć trudniejszy do uzyskania.

W wielu tradycyjnych sklepach oferta dla przyszłych mam to biustonosze miękkie, bawełniane, najczęściej bardzo elastyczne, określane jako „rosnące razem z biustem”. Taką bieliznę stanowczo odradzamy, ponieważ niczego ona nie podtrzymuje. Powszechnie uważa się, że kobietom w ciąży nie wolno nosić biustonoszy na fiszbinach, ale nie jest to regułą.

Fiszbiny najczęściej robią krzywdę wtedy, kiedy biustonosz jest źle dobrany. Biorąc pod uwagę, że większość kobiet nosi biustonosze o za małych miseczkach i zbyt luźnym obwodzie – prawdą jest, że fiszbiny wtedy boleśnie wbijają się. Natomiast biustonosze na fiszbinach w prawidłowo dobranym rozmiarze mogą być noszone z powodzeniem również w okresie ciąży.

Radzimy natomiast wybierać modele, w których fiszbiny są bardziej miękkie i elastyczne, może się też zdarzyć, że w kobieta w ciąży lepiej będzie się czuła w biustonoszach z nieco szerszymi fiszbinami. Może być jednak i tak, że rzeczywiście dla danej kobiety w jakimś okresie lepszy będzie biustonosz bez fiszbin, np. wtedy, kiedy ciąża wymaga leżenia, choć nie tylko.

d3c7l88

Należy jednak pamiętać, że biustonosze bezfiszbinowe nie zapewniają tak dobrego podtrzymania, szczególnie przy dużych, ciężkich piersiach. Pewnym rozwiązaniem mogą być jednak doskonale podtrzymujące biustonosze sportowe. Polecamy szukać bielizny z miękkimi, płaskimi niewyczuwalnymi szwami lub z miseczkami bezszwowymi (ale nie elastycznymi), bez żadnych potencjalnie drapiących i drażniących elementów. Dobrym pomysłem są też staniki z miseczkami podszytymi bawełną.

d3c7l88
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c7l88