Boże Narodzenie – cytaty

Boże Narodzenie – cytaty
Źródło zdjęć: © iStock.com

20.12.2018 11:23, aktual.: 20.12.2018 13:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas świąt Bożego Narodzenia skłania do przemyśleń i podsumowań minionego roku. Z tego względu warto sięgnąć po cytaty, które przybliżą nam ducha świąt i wprowadzą w nastrój zadumy.

Boże Narodzenie – czas zadumy

W dobie nowoczesnej technologii i nieustannego braku czasu, często zapominamy o prawdziwym duchu świąt Bożego Narodzenia. Wystawne przyjęcie z niezliczoną ilością prezentów nie powinno przysłonić wartości takich jak: miłość, poszanowanie bliźniego i pamięć o bliskich osobach. Dlatego w okresie przedświątecznym warto zanurzyć się w lekturze słynnych cytatów, które niosą za sobą głębokie przesłanie.

Cytatów na Boże Narodzenie można użyć zamiast tradycyjnych czy śmiesznych życzeń na kartce świątecznej czy w SMS-ie.

Boże Narodzenie – przykłady słynnych cytatów

''Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym.'' (św. Jan Paweł II)

''I pomyśl, jakie to dziwne, że Bóg miał lata dziecinne, matkę, osiołka, Betlejem.'' (ks. Jan Twardowski)

''Gdyby udało się zgłębić ludzkie serce, jak zdziwiłoby nas obecne tam milczące pragnienie czyjejś obecności. W Ewangelii św. Jana pojawia się odpowiedź na to pragnienie: "Jest już pośród was Ktoś, kogo wy nie znacie". Czy ten Chrystus, którego może mało znamy, nie jest zawsze pośród nas?'' (brat Roger)

''Ten sam Jezus jest dzisiaj obecny we wszystkich, których nikt nie potrzebuje, którzy do niczego nie są przydatni, których się nie leczy, którzy są głodni, nadzy i nie mają domu… Udzielcie dachu nad głową bezdomnemu Chrystusowi i przemieńcie domowe ognisko na dom pokoju, radości i miłości, troszcząc się o każdego spośród waszej rodziny lub po prostu o bliźnich.'' (bł. Matka Teresa z Kalkuty)

''Ten najbardziej potrzebuje pomocy, którego prośba o nią jest najcichsza. O Panie, Ty mnie kochasz do tego stopnia, że narażając swoją chwałę, przyszedłeś do nas jako człowiek 'całkowicie bezsilny', ale 'wszechpotężny Miłością'.'' (Michcl Quoist)

''Przyszedł, aby nam pomóc żyć: żeby poprzez naszą małość, podłość, nędzę, poprzez chęć prześlizgnięcia się przez świat w wygodzie i spokoju potrafiła się przebić nasza wspaniałość; żebyśmy, mali spryciarze, potrafili rzucić na szalę służby Dobru - siebie samych.'' (ks. Mieczysław Maliński)

''Umarłbyś na wieki, gdyby On nie narodził się w czasie. Przenigdy nie byłbyś wyzwolony z ciała grzechu, gdyby On nie przyjął ciała, podobnego do ciała grzechu. Byłbyś skazany na niemiłosierną wieczność, gdyby Bóg nie okazał ci wiecznego miłosierdzia. Nie byłbyś przywrócony życiu, gdyby On nie poddał się dobrowolnie prawu śmierci. Bez Jego pomocy byłbyś zgubiony, zginąłbyś, gdyby nie przyszedł. Świętujmy więc z radością nadejście naszego zbawienia i odkupienia. Świętujmy dzień uroczysty, w którym Ten, co sam jest jedynym i wiekuistym dniem Ojca, zechciał zstąpić w krótki i przemijający dzień doczesności.'' (Św. Augustyn)

''Ten, któremu moglibyśmy powiedzieć: "Jesteś daleko i zostawiasz nas samych. Co Ty robisz z człowiekiem, którego stworzyłeś?" — ten Bóg wydaje nam samego siebie, przyjmując na siebie naszą własną słabość. Bóg daje siebie, stając się tym, czym my jesteśmy. Tajemnica i niepojęty dar, ofiarowany w tajemniczy sposób nam, uczniom Chrystusa.'' (kard. Jean-Marie Lustiger)

''Dzisiaj narodził nam się Zbawiciel, radujmy się, umiłowani! Nie miejsce na smutek, kiedy rodzi się życie; pierzchnął lęk przed zagładą śmierci, nastaje radość z obietnicy niekończącego się życia. Nikogo ona nie omija, wszyscy mają ten sam powód do tego wesela, bo nasz Pan niweczy grzech i śmierć, a chociaż nikogo nie znajduje wolnego od winy, to przecież wszystkich przychodzi wyzwolić. Niech się weseli święty, bo bliski jest palmy zwycięstwa; niech się raduje grzeszny, bo dane mu jest przebaczenie; niech powróci do życia poganin, bo do niego jest powołany. Oto nadeszła pełnia czasu, przewidziana w niezgłębionych wyrokach Bożych, i Syn Boga przyjmuje na siebie naturę ludzką, by ją pojednać z jej Stwórcą i przez nią zwyciężyć szatana, jej zwycięzcę i sprawcę śmierci.'' (Św. Leon Wielki, papież)

''Gdyby każda noc w naszym życiu mogła być jak noc Bożego Narodzenia, rozjaśniona światłem wewnętrznym'' brat Roger

''Patrzymy na Narodzonego w szopie. Bo chcemy jak najwięcej, na zapas, na cały rok nagromadzić światła w naszych duszach, by nam go nie zabrakło do następnego Bożego Narodzenia.'' ks. Mieczysław Maliński

''Czy Jezus nie jest głodny w nas? Czy karmimy Go miłością? Nasza miłość jest pokarmem dla Jezusa. Czy Jezusowi nie jest w nas zimno? Czy czasem nasze serce nie wygasa? Przyjmujemy go w Komunii świętej, ale czy nie zostawiamy Go samego? Jezus może zmarznąć w naszym sercu, które nie myśli o Nim.'' ks. Jan Twardowski

''Miej oczy otwarte, aby nie umknęły ci mole cuda, które Bóg czyni co dzień. Żeby zobaczyć cud, potrzebne są odpowiednie oczy.'' Jason Evangclu

''Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.'' Ewangelia wg św. Mateusza 2. II

''Bóg karmi nas wiarą, nadzieją i miłością. Naszym zadaniem jest tylko dorastać do Nieba. Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem.'' Dante Alighieri

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także