FitnessBrafitting po mastektomii

Brafitting po mastektomii

Brafitting po mastektomii
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

18.10.2010 12:49, aktual.: 18.10.2010 16:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mastektomia to dla każdej kobiety bardzo ciężkie przeżycie, w którym fizyczny ból związany z chorobą nowotworową i operacją przeplata się z cierpieniem psychicznym. Dla wielu z nich utrata piersi może zaburzyć, a nawet podważyć poczucie własnej kobiecości. Po operacji mastektomii ważne jest dobranie takiej bielizny, która zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo noszenia, a jednocześnie pozwoli poczuć się znów kobietą.

Mastektomia to dla każdej kobiety bardzo ciężkie przeżycie, w którym fizyczny ból związany z chorobą nowotworową i operacją przeplata się z cierpieniem psychicznym. Dla wielu z nich utrata piersi może zaburzyć, a nawet podważyć poczucie własnej kobiecości. Po operacji mastektomii ważne jest dobranie takiej bielizny, która zapewni maksymalny komfort i bezpieczeństwo noszenia, a jednocześnie pozwoli poczuć się znów kobietą.

Biustonosz dla kobiet po mastektomii ma do spełnienia kilka ważnych zadań. Powinien on utrzymywać protezę bezpiecznie na miejscu, aby podczas każdego ruchu zapewniać kobiecie poczucie pewności i stabilności. Kolejny problem, to możliwość pojawienia się obrzęku limfatycznego, na który cierpi około 5 proc. kobiet po mastektomii. Dzieje się tak, ponieważ operacja może spowodować uszkodzenie węzłów chłonnych, a to prowadzi do zablokowania spływu chłonki.

Chłonka ta zalega w tkankach kończyny, powodując obrzęk i sztywność. Dobrze dobrany biustonosz ma za zadanie pomóc zlikwidować napięcie w obrębie ramion oraz zmniejszyć ryzyko obrzęku limfatycznego. W pierwszym okresie po operacji warto zaopatrzyć się w specjalny stanik pooperacyjny z zapięciem z przodu. Gdy proteza jest dobrze dobrana, a rana zagojona - można wybrać biustonosz, który odpowiada naszym gustom i potrzebom.

Na co zwracać uwagę?

Właściwy biustonosz powinien być dobrze dopasowany do protezy. Powinien utrzymywać w odpowiednim stanie zarówno protezę, jak i „ocalałą” pierś. Lepiej zrezygnować ze staników szeroko i nisko wyciętych np. bardotek. Powinien być uszyty z odpowiedniej i delikatnej tkaniny, która nie będzie podrażniać skóry. Najlepsze są modele z miękkiej bawełny z dodatkiem elastanu lub nowoczesnych włókien sztucznych wysokiej jakości. Materiały te pozwolą zachować uczucie świeżości i suchej skóry nawet podczas wysiłku fizycznego. W celu ustalenia rozmiaru należy zmierzyć się centymetrem.

Trzeba zwracać uwagę, aby zbyt mocno nie ściskać piersi. Centymetr musi płasko przylegać do ciała i układać się idealnie prostopadle do podłogi. Pomiary robimy przy wyprostowanych plecach. W pierwszej kolejności mierzymy obwód klatki piersiowej pod biustem. Drugim krokiem jest zmierzenie obwodu w biuście.

Po zmierzeniu obu obwodów odejmujemy: od obwodu w biuście obwód pod biustem i otrzymujemy wielkość miseczki. Trzeba wiedzieć, że biustonosze różnych producentów mogą się między sobą różnić wielkością. Właściwie dobrany biustonosz nie może obciskać ciała zbyt mocno. Powinien umiejętnie zamaskować brak piersi, aby kobieta czuła się w nim wygodnie i bezpiecznie.

Odzyskana kobiecość

W katalogu jednej z firm wystąpiły cztery odważne panie - Amazonki, pokazując, że mimo mastektomii w dobrej bieliźnie można wyglądać kobieco i zmysłowo. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez inną firmę, ponad 50 procent kobiet jest niezadowolonych ze swoich obecnych biustonoszy po mastektomii.

Aż 80 procent z nich chciałoby, aby te biustonosze był bardziej seksowne i ,,na czasie". Dzisiejsze staniki dla kobiet po mastektomii coraz częściej nie różnią się swoim wyglądem od innych, dostępnych na rynku, a firmy prześcigają się we wprowadzaniu coraz to nowych modeli już nie tylko biustonoszy, ale i topów, koszulek dziennych i nocnych oraz kostiumów kąpielowych. Dostępne są w całej gamie kolorów i wzorów.

Pozwalają nie tylko czuć się bezpiecznie, ale również pięknie. Specjalne biustonosze oferują zarówno sklepy z bielizną, współpracujące ze stowarzyszeniami Amazonek, jak i sklepy internetowe. To ważne dla psychiki, że kobieta nie musi szukać odpowiedniego dla siebie fasonu jedynie w sklepie z akcesoriami pooperacyjnymi. Nowoczesne biustonosze mają zarówno normalne, szerokie ramiączka, jak i krzyżowane na plecach. Są też modele bez ramiączek, które można nosić do kamizelek czy biustonosze bez szwów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także