Trwa ładowanie...

Cały rok w modzie

Czy uzupełniłyście już kalendarz na rok 2011? Zaznaczyłyście istotne daty, urodziny, rocznice, znaczące spotkania? A czy zakreśliłyście w kalendarzu dni, kiedy najważniejsza jest moda? Specjalnie dla Was przygotowałyśmy kalendarz najważniejszych wydarzeń modowych na ten rok. Co prawda styczeń już minął, ale zostało całe 11 miesięcy, aby rozkoszować się tym, co w modzie najlepsze.

Share
Cały rok w modzie
Źródło: AKPA
d45vfmd

Czy uzupełniłyście już kalendarz na rok 2011? Zaznaczyłyście istotne daty, urodziny, rocznice, znaczące spotkania? A czy zakreśliłyście w kalendarzu dni, kiedy najważniejsza jest moda? Specjalnie dla Was przygotowałyśmy kalendarz najważniejszych wydarzeń modowych na ten rok. Co prawda styczeń już minął, ale zostało całe 11 miesięcy, aby rozkoszować się tym, co w modzie najlepsze.

Luty
Cały świat mody przygotowuje się już do pierwszych w tym roku tygodni mody. Branżowe bachanalia rozpoczną się w Nowym Jorku pokazami Mercedes-Benz Fashion Week w Lincoln Center. Potem przyjdzie czas na modowe – show w Londynie i Mediolanie.

W Polsce koniec lutego (25.02) to czas trzeciej edycji konkursu dla debiutujących projektantów, Fashion Designers Awards. Uczestnicy ze wszystkich kontynentów w trzeciej edycji zmierzą się z tematem: "4 żywioły w kolekcji pret-a-porter", a ich pomysły oceni profesjonalne grono jurorów, wśród nich m.in.: Maciej Zień, Mariusz Przybylski, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Natalia Kukulska i Małgorzata Socha. W konkursie uczestnicy walczą o 10 tysięcy złotych oraz stypendia naukowe, staże i praktyki w atelier projektowania w Polsce i zagranicą oraz praktyki w firmach odzieżowych i redakcjach pism modowych.

d45vfmd

Marzec

Paris Fashion Week jest jednym z czterech najważniejszych tygodni mody obok New York Fashion Week, London Fashion Week oraz Milan Fashion Week. W tym roku pokazy w stolicy Francji zaczną się 01.03. W Azji w połowie marca. W Indach i w Japonii także świętowany jest tydzień mody.

Natomiast w Polsce pierwszą sobotę marca zdominuje Dzień Kobiet z bilioneurobab. Ponad 100 projektantów przedstawi swoje kolekcje do sprzedaży po specjalnych cenach - nawet do 70% niższych. 18 marca odbędzie się zaś Lexus Fashion Night, czyli tradycyjny pokaz polskiego haute couture. Kwiecień

Jeszcze do kwietnia możemy podziwiać eksponaty wspaniałej wystawy (otwarcie 04.02) „Polski design 1955–1968”. Zaprezentowany zostanie jeden z najciekawszych okresów w polskim wzornictwie, architekturze wnętrz i sztuce użytkowej.

Na wystawie znajdą się zarówno modele i prototypy, jak i ich realizacje przemysłowe. Zaprezentowanych zostanie ok. 180 wyjątkowych przedmiotów. Bo moda to nie tylko ciuchy, ale wszystko, co nas otacza.

d45vfmd

Maj

Fashion Philosophy Fashion Week Poland to największe wydarzenie modowe w Polsce. Odbywa się cyklicznie w Łodzi. W tym roku branża na pięć dni przejmie we władanie Łódź, która tradycyjnie gościć będzie najlepszych projektantów, którzy przedstawią najnowsze kolekcje, topowych fotografów, designerów, stylistów, redaktorów mody, a także handlowców marek odzieżowych. W tym roku Fashion Philosophy Fashion Week rozpocznie się 4 maja.

6 maja w Łodzi odbędzie się finał konkursu dla projektantów Złota Nitka. W tym roku Międzynarodowy Konkurs dla projektantów ubioru obchodzi okrągłą rocznicę, bo jest organizowany od 1992 roku. Złota Nitka jest prestiżowym wydarzeniem polskiej mody, a głównym organizatorem są Międzynarodowe Targi Łódzkie. Czerwiec

W tym roku wydarzenie, którym latem żyje cała stolica - Warsaw Fashion Street, odbędzie się w dniach 25-26 czerwca. W czerwcu także zdążycie jeszcze na końcówkę interesującej wystawy w londyńskim Barbican Gallery, przestawiającą niezwykłą retrospektywę twórczości japońskich projektantów.

Znajdziemy tu zarówno prace pochodzące z lat 80. jak i te najnowsze topowych azjatyckich designerów, takich jak: Issey Miyake, Rei Kawakubo czy Yohji Yamamoto. Ekspozycja jest pierwszą tego typu wystawą w Europie, pokazującą kompleksową awangardę japońskiej mody. Natomiast w Mediolanie i w Paryżu od 18 do 26 czerwca królować będą pokazy mody męskiej, zwiastujące trendy na 2012 rok.

d45vfmd

Lipiec

Żar lejący się z paryskiego nieba nie przeszkodzi organizatorom pokazów haute couture na jesień i zimę 2011/2012. Pokazy Chanel, Balmain i Dior rozpoczną się 4 lipca. Tymczasem tydzień później w Miami zaczną się coroczne pokazy mody plażowej, pod patronatem Mercedes Benz. Wrzesień

Mimo, że dokładne daty jesiennych tygodni mody są jeszcze nie ustalone, ale pewne jest to, że odbędą się w miastach wielkiej czwórki (Nowy Jork, Londyn, Mediolan, Paryż). We wrześniu jest czas na prezentowanie przyszłorocznych kolekcji wiosenno-letnich, a cały świat mody żyje tym, kto będzie siedział w pierwszych rzędach na pokazach, jaka modelka otworzy czyj pokaz i czym zaskoczy wiecznie rządny poklasku Karl Lagerleld.

Listopad

Listopad bez wątpienia jest jednym z najbrzydszych miesięcy w roku, ale to właśnie pod koniec listopada ma miejsce jedno z najpiękniejszych wydarzeń modowych w branży. Coroczny pokaz bielizny marki Victoria’s Secret w Nowym Jorku. Z biegiem lat pokaz zyskał rangę symbolu: to tam można zobaczyć najpiękniejsze modelki, które nie bez kozery noszą miano aniołów.

Grudzień

Od kilku lat Los Angeles ma ochotę dołączyć do „wielkiej czwórki” i stara się organizować równie spektakularne pokazy mody, jak w Mediolanie, Paryżu, Londynie czy Nowym Jorku. Znawcy są zadania, że kalifornijskie pokazy lekko różnią się od tych kontynentalnych, czy nowojorskiego, gdyż klientela Hollywood jest inna. Wydarzenie jednak na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń modowych.

d45vfmd

Podziel się opinią

Share
d45vfmd
d45vfmd