GwiazdyChcesz mieć dobrą pamięć? Ucz się języków!

Chcesz mieć dobrą pamięć? Ucz się języków!

Chcesz mieć dobrą pamięć? Ucz się języków!
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

23.02.2011 15:58, aktual.: 13.09.2018 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ludzie starsi, którzy używają więcej niż dwóch języków mają mniej kłopotów z pamięcią. Do takich sensacyjnych wniosków doszli naukowcy z Luxemburga - informuje internetowy serwis naukowy "EurekAlert". Czy to oznacza, że aby dłużej cieszyć się idealną pamięcią i dobrym zdrowiem psychicznym trzeba uczyć się języków?

Badacze odkryli, że osoby, które używały czterech lub więcej języków, były pięciokrotnie mniej narażone na rozwój problemów poznawczych, niż posługujący się dwoma językami obcymi.

Ludzie, którzy używali trzech języków w porównaniu do tych, którzy mówili tylko w dwóch językach obcych, cechowali się około trzykrotnie niższym ryzykiem wystąpienia problemów z pamięcią - wynika z badania przeprowadzonego przez doktor Magali Perquin z Public Research Center for Health w Luxemburgu.

Badaniem objęto 230 kobiet i mężczyzn, którzy mówili (w przeszłości lub podczas trwania projektu) od 2 do 7 języków. Średnia wieku uczestników wynosiła 73 lata; 44 osoby miały różnego rodzaju problemy poznawcze, reszta grupy wykazała się dobrą pamięcią.

Autorzy projektu zaznaczają jednak, iż niezbędne są dalsze prace, które potwierdzą ich odkrycie. Trzeba też zbadać, czy korzystny wpływ znajomości języków obcych na pamięć dotyczy tylko zdolności logicznego myślenia czy też wszystkich aspektów poznawczych.

(PAP/sr)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także