Trwa ładowanie...
deplewp

Co mówi jego mowa ciała?

Badania pokazują, że od 70 do 90 proc. przekazu stanowi komunikacja niewerbalna. Mowa ciała mężczyzny dostarcza więcej informacji niż wypowiedziane przez nich słowa. Obserwuj jego oczy, usta, nos, a także nogi – a dowiesz się, czy jest tobą zainteresowany. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – na jego podstawie możesz ocenić, czy ta znajomość przerodzi się w coś poważnego. Na co podczas randki należy zwrócić szczególną uwagę? Jak odczytać ich gesty?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co mówi jego mowa ciała?
(123RF)
deplewp

Badania pokazują, że od 70 do 90 proc. przekazu stanowi komunikacja niewerbalna. Mowa ciała mężczyzny dostarcza więcej informacji niż wypowiedziane przez nich słowa. Obserwuj jego oczy, usta, nos, a także nogi – a dowiesz się, czy jest tobą zainteresowany. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne – na jego podstawie możesz ocenić, czy ta znajomość przerodzi się w coś poważnego. Na co podczas randki należy zwrócić szczególną uwagę? Jak odczytać ich gesty?

1.Bezpieczna odległość
Ważną rolę odgrywa komfort i nastawienie. Według byłego agenta FBI i eksperta mowy ciała Joe Navarro, musimy zadać sobie podstawowe pytanie: co wyraża jego postawa (mowa ciała)? Swobodę? Jeżeli tułów i nogi skierowane są w twoją stronę, a mężczyzna utrzymuje kontakt wzrokowy, to oznacza, że jest tobą zainteresowany. Z kolei niewygodna z naszego punktu widzenia postawa, to zachowanie dystansu (stoi daleko od ciebie), schowane ręce, gubienie kontaktu wzrokowego, itd.

2. Jaką przyjmuje postawę?

deplewp

Kontekst. Unikanie kontaktu wzrokowego, wiercenie się, pocenie się, są jednymi z negatywnych cech mowy ciała. Jednak na pierwszej randce takie zachowanie wyrażające zdenerwowanie i nerwowość jest naturalne (uzasadnione), czyli ma sens. Jeżeli lekko odchyla się od ciebie lub ma założone ręce, nie wróży to nic dobrego. W ten sposób przyjmuje zamkniętą postawę. Ale dużo zależy też od kontekstu. Czasami odchylanie podczas słuchania pozwala mu bardziej kontrolować sytuację z oddali. Dopiero potem stopniowo zmniejsza dystans.

Konsekwencja: jego działania powinny odpowiadać jego słowom. Bardzo ważna jest spójność mowy werbalnej i niewerbalnej. Na przykład twierdzi, że się dobrze bawi, a w tym czasie odsuwa się od ciebie i patrzy w stronę drzwi lub kręci głową i równocześnie wypowiada słowo „tak” - takie sygnały nie są dobrymi znakami. Jeżeli zaś przechyla głowę w twoją stronę, to znaczy, że cię uważnie słucha i interesuje go to, co mówisz.

3. Czy jego uśmiech jest szczery?

Skupianie się. Unikanie pytania o jego eks nie musi oznaczać, że coś ukrywa – może po prostu jest to dla niego zamknięta sprawa, do której nie chce już wracać. Jeśli jednak w tym momencie, kiedy pytasz go o eks, nagle dotyka swojego kolana, patrzy w dal lub dotyka swojej szyi – uważaj – może być w separacji lub ma coś do ukrycia. Uśmiech: Czy jego uśmiech dociera aż do oczu? Czy śmieją mu się także jego oczy? Fałszywy uśmiech może kończyć się tylko na ustach, podczas gdy prawdziwy uwidacznia kurze łapki wokół oczu.

deplewp

4. Nos czuje

Lekko rozszerzone nozdrza mogą sygnalizować przyspieszone bicie serca, co często są oznaką złości, zdenerwowania lub pobudzenia seksualnego. Jego nos wie i czuje, co się święci.

5. Obserwuj stopy

Większość osób twierdzi, że oczy są zwierciadłem duszy, ale eksperci mowy ciała zgodnie przyznają, że poziom zainteresowania mężczyzny można ocenić po nogach. Jeżeli stopy są skierowane w kierunku kobiety, wszystko jest na dobrej drodze, jeśli jednak w stronę drzwi – on ucieka (na początku przynajmniej myślami). Jeśli ciało mężczyzny jest skierowane w stronę kobiety, jego stopy wskazują na ciebie, a wzrok często zatrzymuje się na twojej sylwetce, to jest tobą zauroczony. 6. Ręce i ramiona

deplewp

Dłonie położone na stole oznaczają zrelaksowanie, otwartą postawę. Natomiast schowane pod stolikiem wyrażają dyskomfort – albo coś ukrywa, albo jest nerwowy. Obserwuj także jego ramiona i klatkę piersiową. Mężczyzna, który jest pod twoim wrażeniem, podświadomie wybiera pozycje ciała, w których wygląda na wyższego i silniejszego, np. prostuje plecy. Zauroczony facet często poprawia włosy, co świadczy o tym, że dba o swój wizerunek.

7. Broda

Mężczyźni często gładzą brodę podczas podejmowania decyzji. Na pewno zastanawia się nad czymś. Coś go musi nurtować. Może nie potrafi cię rozgryźć?

8. Garnie się do ciebie

deplewp

Naturalną rzeczą jest, że skłaniamy się w kierunku rzeczy, które lubimy. Jeżeli cię obejmuje, szuka pretekstu, aby cię chociażby delikatnie dotknąć, to znaczy, że mu się podobasz, zależy mu na tobie. Jednak ręce splecione do tyłu – mogą sygnalizować „nie zbliżaj się”.

9. Nogi

Jeżeli nogi mężczyzny są rozstawione, oznacza, że jest pewny siebie, broni swojego terytorium. On pokazuje, że tu rządzi, dlatego potrzebuje należnej mu przestrzeni. Jeśli jedna z nich jest wysunięta – on pragnie zbliżyć się do ciebie. Skrzyżowane nogi podświadomie sygnalizują zabawę przestrzenią.

10. Patrzy w oczy?

deplewp

Kierunek wzorku. Jeżeli mężczyzna patrzy w kierunku uszu – oznacza, że pamięta (odtwarza) słowa (dźwięki), Natomiast jeśli kieruje wzrok w górę i na lewo – przypomina coś sobie. Z kolei mrużenie oczu sygnalizuje gniew.

Poza tym jeżeli patrzy w oczy, a potem jego wzrok wędruje na nos i usta, to jest to jego niewerbalny przekaz, że mu się podobasz. Rozszerzone źrenice również wyrażają zachwyt twoją osobą. Czy mówi prawdę? Podobno kłamca odwraca wzrok, ale niektórzy eksperci twierdzą, że jest odwrotnie. Oni wiedzą, że kontakt wzrokowy jest bardzo ważny, bo uwiarygodnia przekaz. Dlatego nierzadko spuszczają wzrok. Normalnie ludzie mrugają od 6 do 10 razy na minutę, ale oszuści robią to zdecydowanie częściej.

11. Potrafi usiedzieć w miejscu?

Bezpośrednio go o coś zapytaj i obserwuj, co się dzieje. Pamiętaj - ktoś, kto stara się wprowadzić ciebie w błąd, czasem może wzbudzić poczucie winy („Jestem dobrym człowiekiem. Dlaczego miałbym to robić?”). Dobrze sytuację obrazuje, krótka odpowiedź na pytanie: „Dlaczego pytasz?” lub przedstawianie zbyt wielu szczegółów – to zazwyczaj jest podejrzane, ale w ten sposób rozmówca pragnie uśpić naszą czujność. Zawsze należy sprawdzić, czy mowa ciała odpowiada wypowiedzianym słowom. Wiercenie się, dotykanie karku, oczu lub płatków uszu może być jednoznaczne z kłamstwem.

deplewp

* 12. Odbicie w lustrze* Niebagatelną rolę odgrywa także ogólne wrażenie. Musisz zdawać sobie sprawę, że mogą pojawić się uprzedzenia, które skutecznie potrafią przekreślić potencjalnego kandydata. Na przykład od razu możesz znienawidzić mężczyznę, który będzie miał taka samą fryzurę, co twój eks lub będziesz zwracać uwagę na mężczyzn którzy mają podobną budową ciała jak twój tata – irracjonalnie szukasz czegoś, co kojarzy ci się z czymś bezpiecznym, oswojonym. A może ktoś będzie sprawiał wrażenie „zbyt idealnego”? Pamiętaj, jeśli wydaje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to prawdopodobnie nie jest. Zazwyczaj mężczyzna niechętnie rozmawia o swoich uczuciach, dlatego jego mowa ciała może pomóc ci poznać jego stosunek do ciebie. Często jego niewerbalne przekazy nie podlegają dyskusji, gdyż po prostu oznaczają zainteresowanie.

Tekst na podst. elle.com (ms/pho), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* 4 typy związków*

* Jak uniknąć błędów, które prowadzą do rozwodu?*

* Czym są zaburzenia dysocjacyjne?*

Niezawodne sposoby osiągania orgazmów

deplewp

Podziel się opinią

Share
deplewp
deplewp