Blisko ludziCo to jest baby shower?

Co to jest baby shower?

Co to jest baby shower?
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS

12.01.2007 15:34, aktual.: 06.03.2018 13:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przyjęcie na cześć nienarodzonego jeszcze dziecka to zwyczaj anglosaski. W Polsce wciąż panuje wiele przesądów i zabobonów, które nie pozwalają cieszyć się przyszłej mamie z potomka przed jego narodzinami.

Przyjęcie na cześć nienarodzonego jeszcze dziecka to zwyczaj anglosaski. W Polsce wciąż panuje wiele przesądów i zabobonów, które nie pozwalają cieszyć się przyszłej mamie z potomka przed jego narodzinami. Jednak zmienia się to wraz ze zmianą mentalności młodych mam, które wyprawki szykują zaraz po ujrzeniu na teście ciążowych dwóch kresek i nie straszne im przestrogi babć, że nie wolno wstawiać łóżeczka do dziecinnego pokoju zanim się maleństwo urodzi.

W ostatnim miesiącu ciąży

Baby shower to przyjęcie dla przyszłej mamy i dziecka, które niedługo przyjdzie na świat. Wyprawia się je zazwyczaj pod koniec ciąży. Zwyczaj organizowania kameralnego spotkania w gronie najbliższych kobiet był znany już w XVIII wieku. Jednak teraz rozkwita na dobre. Amerykanki potrafią zrobić kilka takich imprez w czasie ciąży, każde dla innej grupy – inne dla koleżanek, inne dla kobiet z rodziny. Nie zawsze są to także kameralne herbatkowe spotkania, a huczne przyjęcia.

Lista prezentów

Według zwyczaju, Baby Shower jest przygotowywane przez najbliższe otoczenie ciężarnej. Może to być któraś z jej przyjaciółek, kuzynka, czy ciotka. Ona rozsyła zaproszenia, przygotowuje menu, a także listę prezentów. Prezenty są bowiem bardzo ważnym elementem Baby Shower. Przyszła mama może zażyczyć sobie podarków dla niej albo dla dziecka. Zazwyczaj są to elementy wyprawki dla maleństwa. Mogą to być tylko drobiazgi, jak drobne części garderoby malucha lub zabawki. Ale równie dobrze ciężarna może wpisać na listę prezentów większe sprzęty jak przewijak, czy nosidełko.

Przyjęcie najczęściej organizowane jest w domu przyszłej mamy. Ale zdarza się, że wyprawia się je w restauracji czy w domu organizatorki. Niektóre panie całą organizację przekazują w ręce profesjonalistów. Wszystko zależy od możliwości finansowych i oczekiwań. Czy ma to być wyjątkowe, doskonale przygotowane przyjęcie, czy sympatyczne spotkanie przy kawce.

Przyjęcie z przekąskami

Baby Shower to jednak nie tylko miłe spotkanie przy ciastkach i kawie, czy doskonałych przekąskach. To swoisty rytuał, o którym nie powinnyśmy zapominać organizując takie przyjęcie. Całe spotkanie musi być związane z narodzinami dziecka. Organizatorka przygotowuje wcześniej gry czy wróżby, dobrze, jeśli miejsce, w którym odbywa się Baby Shower, było także odpowiednio przystrojone. Kolorowe baloniki, misie i wszystko, co tylko kojarzy się z małym dzieckiem powinno znaleźć się w pomieszczeniu, gdzie będzie przyjęcie. Podkład muzyczny, to oczywiście albo kołysanki, albo piosenki dla dzieci, czy o nich!

Quizy, zabawy i wróżby

Dobrze jest wcześniej przygotować quizy, zabawy, gry czy wróżby, którymi będą zajmować się przyszła mama i jej bliskie. Może to być wspólne wymyślanie imienia dla dziecka, jeśli rodzice jeszcze nie zdecydowali się, jakie imię będzie nosić ich pociecha. Można też przygotować karteczki, na których wszystkie panie będą wypisywać swoje życzenia dla mamy i jej dziecka. Można próbować zgadywać, kim będzie w przyszłości maluch. Dobrze jest poprosić wszystkie uczestniczki, aby przyniosły swoje zdjęcia z wczesnego dzieciństwa. potem można bawić się w zgadywanie, kim dziś jest ten uroczy bobas? Zabawy nie powinny być nazbyt wyrafinowane, a wręcz odwrotnie – im bardziej infantylne, śmieszne, dziecinne, tym lepiej! Wspólne ubieranie w dziecięce ubranka lalki to nie tylko świetna zabawa, ale także pokazanie przyszłej mamie, ja powinno się ubierać noworodka.

W czasie przyjęcia można też zainicjować rytuał naszyjnika. Każda z uczestniczek przynosi ze sobą jeden koralik, a następnie wszystkie panie wspólnie tworzą z przyniesionych ozdób naszyjnik, który przyszła mama powinna mieć zawsze przy sobie, aż do porodu. Przyniesie jej to szczęście i powodzenie.

Zestaw praktycznych porad

Jeśli w przyjęciu uczestniczą doświadczone już mamusie, powinny przygotować zestaw rad dla ciężarnej. Mogą przynieść ze sobą także zdjęcia swoich maluchów, czy wydruki USG z okresu ciąży.

Sympatyczny zwyczaj

Baby Shower to sympatyczny zwyczaj, który, chociaż powoli, to zaczyna przyjmować się także w naszym kraju. Każda okazja do spotkania z przyszłą mamą jest dobra, a sprawienie jej przyjemności organizacją takiego przyjęcia będzie na pewno dla niej wspaniałą niespodzianką. Dzięki temu oderwie się także od niepokojących myśli, jakie dręczą prawie każdą mamę w ostatnim okresie ciąży.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także