Trwa ładowanie...

Coaching – wsparcie dla par!

Gdy związek przechodzi kryzys, kiedy partnerom trudno się porozumieć. Gdy wyrasta między nimi mur niechęci, często interpretują tę sytuację, jako sygnał o tym, że coś się skończyło i czas się rozstać. Decyzje takie podejmowane są wtedy na ogół pod wpływem silnych emocji.

Coaching – wsparcie dla par!Źródło: Thinkstockphotos
d1llxr1
d1llxr1

Gdy związek przechodzi kryzys, kiedy partnerom trudno się porozumieć. Gdy wyrasta między nimi mur niechęci, często interpretują tę sytuację, jako sygnał o tym, że coś się skończyło i czas się rozstać. Decyzje takie podejmowane są wtedy na ogół pod wpływem silnych emocji.

Tymczasem rozstanie, a w konsekwencji separacja czy rozwód, to tylko jedno z wyjść z zaistniałej sytuacji, na ogół nie rozwiązujące trudności w relacji. Na etapie przeżywania silnej niechęci, żalu, rozgoryczenia, złości bezsilności poczucia krzywdy i/lub winy, rozczarowania itp. trudno jest podjąć racjonalne i świadome decyzje. Zdarza się, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że łatwiej im będzie rozwiązać konflikty i wyjść z kryzysu, gdy skorzystają z pomocy mediatora czy psychoterapeuty. Często jednak nie mają już ochoty, sił i wiary w to, że jeszcze potrafią coś razem zbudować, nawet z pomocą specjalisty.

Z pewnością warto byłoby wcześniej, przy pierwszych symptomach ochłodzenia relacji, pomyśleć o tym, jak sobie z tym radzić, jak stawiać czoła problemom, jak przywracać bliskość. W takim świadomym budowaniu związku dużym wsparciem mogą być sesje coachingowe dla par. Coach wspiera wzajemną komunikację, pomaga wypowiedzieć to, co zostało głęboko ukryte, poznać i lepiej zrozumieć siebie i partnera. Pomaga też w uzgodnieniu zasad i reguł funkcjonowania związku, w sformułowaniu potrzeb i celów osobistych.

Coaching nie jest terapią małżeńską. Gdy partnerzy przychodzą z wątpliwościami, czy ich związek ma sens, coach nie nakłania ich ani do ratowania związku, ani też do jego zakończenia. Przy uzyskaniu profesjonalnego wsparcia para może wspólnie podjąć decyzje, umocnić się w niej lub zweryfikować te postanowienia, które dotąd zapadły. Coaching nie koncentruje się na "leczeniu" zaburzeń emocjonalno - psychicznych, tylko na pomocy w konkretnych problemach pary związanych z sytuacjami życia codziennego. Wspiera też rozwój osobowościowy każdego z partnerów – zdobyte umiejętności stają się potencjałem do wykorzystania w dalszych etapach życia.

d1llxr1

Sesje coachingowe są formą wspomagania partnerów w ich samodzielnej pracy nad sobą oraz nad relacją. Coach neutralny i bezstronny trener, prowadzi dwoje ludzi drogą, jaką sami wybierają i którą chcą podążać. Podprowadza ich tylko do momentu, w którym już będą pewni, że dalej mogą iść samodzielnie, że nie potrzebują już przewodnika i towarzysza tej podróży. Czasem pomaga podjąć decyzję, gdy stają na rozdrożach, wspiera w pewności, że obrali dobry kierunek. Gdy zabłądzą, pomaga im odnaleźć właściwą i dobrą dla nich drogę.

Gdy pojawią się burze, błyskawice i wiatry, jest blisko i wspiera, aby przetrwali trudności, zrozumieli własne lęki, obawy, trwogę itp. oraz nauczyli się wspomagać siebie wzajemnie w radzeniu sobie z trudnościami w różnych okolicznościach wspólnego życia.

d1llxr1

Coaching dla par jest skuteczną formą wsparcia, gdy:

- para chce świadomie budować związek i pogłębiać wzajemny kontakt;
- partnerzy pragną rozwijać swoją osobowość, poszerzać świadomość i odkrywać nieujawniony potencjał;
- kobieta i mężczyzna chcą lepiej się poznać, zrozumieć wzajemnie swoje potrzeby;
- każdemu z partnerów zależy na rozwoju osobistym, jak też na wspólnym, twórczym budowaniu związku;

- para chce podjąć decyzje co do zmian w organizacji wspólnego życia;
- partnerzy chcą świadomie podejmować ważne wspólne decyzje;
- partnerzy chcą przyjrzeć się priorytetom, wartościom i przekonaniom ważnym dla każdego z osobna i dla związku;
- związek przechodzi kryzys i coraz trudniej jest samodzielnie z niego wyjść;

- w związek wdarła się rutyna i nuda, potrzebne są zmiany;
- partnerzy mają poczucie oddalenia się od siebie, zablokowania komunikacji;
- partnerzy nie są zadowoleni z poziomu komunikacji i chcą zmienić jej styl;
- para pragnie, aby rozwój osobisty każdego z partnerów miał szansę przebiegać równolegle i harmonijnie;

- partnerzy chcą nauczyć się wspierać siebie wzajemnie w trudnościach;
- jedno z partnerów lub oboje mają trudności z wyrażaniem emocji/uczuć oraz komunikowaniem potrzeb;
- oboje lub jedno z partnerów mają poczucie nierównowagi, dominacji/uległości w związku;
- oboje lub jedna z osób czuje się przeciążona, zmęczona, zniechęcona, traci poczucie sensu życia itp.
- partnerzy chcą wspólnie poradzić sobie z trudnościami w rodzinie, np. dotyczącymi wychowania dzieci, relacji z nimi.

d1llxr1

Coaching pomaga zrozumieć każdemu z partnerów, że praca nad sobą i wspólne budowanie związku jest nieustającym procesem, w którym oboje uczą się radzenia sobie z problemami napotykanymi w codziennym życiu. Ostatecznym celem jest podejmowanie świadomych, jak najlepszych decyzji, które prowadzą do twórczego, harmonijnego i szczęśliwego życia.

Alicja Krata – mediator; trener, coach; prezes Zarządu Fundacji Mediare: Dialog-Mediacja-Prawo; założycielka Szkoły Miłości, w ramach której prowadzi treningi indywidualne oraz warsztaty dla osób i par, które chcą budować dobre relacje, dialog i współpracę, tworzyć szczęśliwe związki.

(akr/bb)

d1llxr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1llxr1