GotowaniePrzepisyCzekolada dla zmęczonych

Czekolada dla zmęczonych

Czekolada dla zmęczonych
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

03.10.2007 09:15, aktual.: 27.06.2010 14:46

Codzienna porcja specjalnie
skomponowanej gorzkiej czekolady może pomóc osobom z zespołem
przewlekłego zmęczenia.

Codzienna porcja specjalnie skomponowanej gorzkiej czekolady może pomóc osobom z zespołem przewlekłego zmęczenia.

Zespół przewlekłego zmęczenia objawia się nie tylko stale odczuwanym zmęczeniem, ale też częstym bólem mięśni, zaburzeniami snu i świadomości oraz obniżeniem ciepłoty ciała. Schorzenie często uniemożliwia sprawowanie codziennych aktywności, na przykład chodzenie do pracy czy szkoły.

Laicy najczęściej nie wierzą w istnienie takiego schorzenia i uważają je za zwykłe lenistwo. Leczenie jest często nieskuteczne - trudno leczyć coś, czego nie rozumiemy.

Specjaliści z Hull York Medical School przez 2 miesiące podawali części pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia po 45 gramów dziennie specjalnie przygotowanej czekolady o dużej zawartości ziarna kakaowego, a pozostałym - taką samą ilość białej czekolady zabarwionej na brązowo.

Ci, którzy dostawali gorzką czekoladę czuli się mniej zmęczeni, zaś po odstawieniu czekolady samopoczucie ponownie się pogarszało.

Zdaniem autorów badań, działanie czekolady może wynikać z wpływu zawartych w niej polifenoli na mózg - zwiększa się w nim wytwarzanie serotoniny, której niedobór wydaje się mieć związek z zespołem przewlekłego zmęczenia. Zastrzegają, że w spożyciu czekolady trzeba zachować umiar, choć w porównaniu z wieloma lekami jest nieszkodliwa. W każdym razie żaden z uczestników eksperymentu nie przybrał na wadze. (PAP) pmw/ ls/

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także