Kulinarny przewodnik dla zestresowanych
Brytyjska organizacja "Mind", zajmująca się
zdrowiem psychicznym, opublikowała kulinarny poradnik dla
zestresowanych. Według "The Mind Guide to Food and Mood ", najwyraźniej na
nastrój wpływają sztuczne aromaty i konserwanty, czekolada, kawa,
jaja, produkty mleczne, pomarańcze, cukier i przetwory zbożowe.
17.08.2007 | aktual.: 27.06.2010 15:03
By polepszyć sobie nastrój, warto zwrócić uwagę na dietę. Brytyjska organizacja "Mind", zajmująca się zdrowiem psychicznym, poleca kulinarny poradnik dla zestresowanych.
Odkąd istnieje medycyna, wiadomo o związku pomiędzy zdrowiem fizycznym i dietą. Mniej znany jest wpływ jedzenia na psychikę.
Jedna na cztery osoby uważa, że czekolada poprawia nastrój, przynajmniej na krótko. Jednocześnie co piąty ankietowany twierdzi, że słodkie pokarmy pogarszają jego samopoczucie. Sądząc po rosnącej liczby otyłych wiele osób poprawia sobie nastrój zwiększoną ilością jedzenia.
Niewłaściwa dieta może zaostrzać objawy autyzmu, schizofrenii, depresji, lęku czy wywoływać napady paniki.
Według "The Mind Guide to Food and Mood ", najwyraźniej na nastrój wpływają sztuczne aromaty i konserwanty, czekolada, kawa, jaja, produkty mleczne, pomarańcze, cukier i przetwory zbożowe.
Zdrowie psychiczne mają zapewniać: duża ilość warzyw i owoców, pokarmy bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe (sardynki, tuńczyk, łosoś, pestki dyni czy orzechy).
ZOBACZ TEŻ:
MASZ PROBLEM ZE STRESEM? WYPIJ! z sałatką z awokado, sałaty, pestek dyni i słonecznika, kompot, suszone morele, banany, herbatniki owsiane i siekane orzechy włoskie.
Taka kombinacja powoli uwalnia cukier, w odróżnieniu od kawy czy czekolady, po których poziom cukru we krwi zarówno szybko się podnosi, jak i później opada, dając tylko chwilowy przypływ energii.
W swojej praktyce Amanda Geary często stykała się z osobami cierpiącymi na lęki, napady paniki czy zespół napięcia przedmiesiączkowego, którym zmiana diety bardzo pomogła. Oczywiście dieta nie jest panaceum, zastrzega autorka, ale gra dużą rolę.
Na przykład niektóre rodzaje żywności mogą wpływać na neuroprzekaźniki w mózgu. To substancje bezpośrednio wpływające na nastrój i sposób, w jaki myślimy. Niedobory witamin, minerałów czy kwasów tłuszczowych mogą mieć dramatyczne skutki - na przykład niedobór witaminy B zaostrza objawy schizofrenii.
Jedzenie może również zakłócać działanie leków. Popularne leki antydepresyjne - inhibitory monoaminooksydazy (MAO) mogą wchodzić w reakcje z tyraminą - składnikiem serów, fasoli i drożdży, co prowadzi do niebezpiecznego podwyższenia ciśnienia krwi. (PAP)pmw/ ak/ zet