Trwa ładowanie...

Czym jest bulk? Formuła, działanie i dawkowanie suplementu

Bulk jest suplementem diety często wybieranym przez sportowców, w tym kulturystów i osoby, które dążą do zbudowania imponującej masy mięśniowej. Co to jest bulk i czym różni się od tradycyjnych gainerów na masę? Jak działa odżywka bulk i w jaki sposób ją dawkować?

Share
Czym jest bulk? Formuła, działanie i dawkowanie suplementuŹródło: iStock.com, fot: CobraCZ
d1m8fjn

Co to jest bulk?

Bulk jest odżywką, którą można zaliczyć do grona suplementów diety typu gainer. Skład odżywek bulk opiera się na mieszance białek i węglowodanów, w proporcjach 1:1.

Węglowodany wchodzące w skład bulka to cukry proste i złożone, dzięki czemu ten suplement zapewnia zróżnicowany czas wchłaniania. Bulk jest również źródłem pełnowartościowych aminokwasów, co stanowi o niewątpliwej zalecie tego preparatu.

Odżywki typu bulk zawierają także liczne składniki mineralne i witaminy, które w znacznym stopniu mogą uzupełniać ewentualne niedobory mikroelementów. Duża ilość minerałów w składzie bulka uzupełnia codzienny jadłospis, a dodatkowo ułatwia wchłanianie oraz poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

d1m8fjn

Czym różni się tradycyjny gainer od bulka?

Bulk zaliczany jest do gainerów, jednak oba te suplementy dzielą pewne różnice. Podstawową różnicą między bulkiem a gainerem jest proporcja między makroskładnikami. W tradycyjnych gainerach proporcja węglowodanów do białek wynosi 4:1. W bulkach ta proporcja rozkłada się 1:1. Wybierając bulka decydujemy się zatem na preparat, który zawiera zdecydowanie więcej białka.

Drugą ważną różnicą jest proporcja węglowodanów złożonych do węglowodanów prostych. Bulki zazwyczaj charakteryzują się bardzo niską zawartością cukrów prostych. Tradycyjne gainery natomiast zawierają tych cukrów proporcjonalnie więcej.

Jak działa odżywka bulk?

Odżywki typu bulk stosuje się po to, aby kontrolować przyrost masy ciała oraz rozbudowę masy mięśniowej. Te dwa procesy są możliwe, dzięki proporcjonalnemu składowi preparatu. Białko jest budulcem tkanki mięśniowej, dlatego dostarczanie mięśniom dodatkowych porcji protein znacząco wpływa na przyspieszenie ich wzrostu.

Dodatkowo preparaty typu bulk zawierają koncentrat serwatki bogaty w aminokwasy, co usprawnia mechanizm modelowania sylwetki. Węglowodany proste i złożone są natomiast źródłem energii o zróżnicowanym tempie jej uwalniania. Jedna dawka suplementu typu bulk pozwala uzupełnić straty energetyczne po intensywnym treningu. Z kolei spożycie bulka przed treningiem dostarcza dodatkowych pokładów energii, dzięki którym można trenować dłużej i intensywniej.

d1m8fjn

Jak dawkować odżywkę bulk?

Suplementację bulkiem należy dostosować do własnych predyspozycji, diety oraz rodzaju wykonywanego treningu. Preparat bulk jest skierowany przede wszystkim do osób, które przebywają na wysokokalorycznej diecie i nie są w stanie dostarczyć wymaganej liczby kalorii tylko z pożywienia.

Suplement bulk należy dawkować, opierając się na dobowym planie kalorycznym. Sugerowaną dla indywidualnego planu żywieniowego i treningowego dawkę bulka należy rozpuścić w odtłuszczonym mleku lub zimnej wodzie. W dni treningowe bulka należy suplementować na 60 minut przed rozpoczęciem treningu i do 30 minut po jego zakończeniu. W dni wolne od treningów bulk powinien zastępować najmniej kaloryczny posiłek zaplanowany na tę dobę.

d1m8fjn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m8fjn
d1m8fjn