FitnessCzym jest Pilates

Czym jest Pilates

Czym jest Pilates
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
05.01.2009 15:03, aktualizacja: 25.05.2010 18:01

Pierwsze studio Pilates powstało w Nowym Jorku w latach 20 zeszłego wieku za sprawą Josepha Pilates. Prowadzono w nim zajęcia dla tancerzy i aktorów.

Pierwsze studio Pilates powstało w Nowym Jorku w latach 20 zeszłego wieku za sprawą Josepha Pilates. Prowadzono w nim zajęcia dla tancerzy i aktorów.

Sama metoda wyróżniała się spośród innych programów ćwiczeń wzmacniających gdyż trening nie przeciążał stawów obejmując ruchy blisko związane z czynnościami, jakie wykonujemy codziennie. Dodatkowo wykorzystując bezpieczne obciążenia, które wzmacniają mięśnie nadając im ładny, naturalny wygląd, nie powodował ich przerostu. Ciało w wyniku regularnego treningu stawało się bardziej elastyczne i odporne na kontuzje.

System Pilates to połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Jak przekonują instruktorzy pilates ćwiczenia wpływają korzystnie na sprawność psychofizyczną organizmu zapewniając efektywne funkcjonowanie i dobre samopoczucie.

Twórca metody Joseph Pilates metodę swą nazwał „kontrologią”. Jako dziecko chorowity, cierpiał między innymi na astmę i krzywicę. Chcąc poprawić swoje zdrowie zaczął ćwiczyć na tyle skutecznie że już w wieku 14 lat mógł pracować jako model rysunków anatomicznych. Inspiracji szukał w jodze, akrobatyce, boksie, zapasach. W 1912 roku wyjechał do Anglii gdzie pracował jako bokser i cyrkowiec. Między innymi uczył detektywów angielskich samoobrony. Twierdził, że „kontrologia rozwija ciało równomiernie, poprawia wadliwą postawę, przywraca witalność fizyczną, pobudza umysł, uwzniośla duszę”. Zaprojektował stół do gimnastyki ze sprężynami-reformer.

Pilates zdecydowanie różni się od klasycznego aerobiku, nie jest równie dynamiczny. To forma treningu ciesząca się dużym uznaniem zwłaszcza wśród osób mogących sobie pozwolić na zajęcia z indywidualnym trenerem. Do grona uprawiających Pilates należą Madonna czy Tom Hanks.

Podstawą ćwiczeń jest umiejętne napięcie mięśni skoordynowane z oddechem. Jeżeli ćwiczenia są prawidłowo wykonywane ciało w dość szybki tempie wysmukla się. W pilatesie spinamy mięśnie bardzo powoli i dokładnie. Ćwiczenia skupiają się głównie na takich partiach ciała jak: brzuch, grzbiet, kręgosłup, biodra. Coraz więcej klubów wprowadza Pilates jako osobne zajęcia, są jednak też takie, które włączają je do innych form fitnessu.

Pilates to zestaw ćwiczeń, który podnosi świadomość prawidłowej postawy i odczuwania własnego ciała w przestrzeni. Podstawową zasadą ćwiczeń jest wzmacnianie mięśni naszego ciała, kiedy kręgosłup ustawiony jest w pozycji naturalnej. Sama technika Pilates opiera się na tzw. napięciu środka. Podczas treningu cały czas koncentrujemy się na środku, czyli mięśniach brzucha i dna miednicy. Ważna zasada to wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami. Oddech podczas ćwiczeń powinien być lekko wydłużony.

Ćwiczenia wykonywane w ramach Pilates wzmacniają mięśnie stabilizujące (głębokie)utrzymujące układ kostny w prawidłowej pozycji, co z kolei powoduje wydłużenie i wysmuklenie sylwetki ciała. Dochodzi do usprawnienia pracy narządów wewnętrznych (żołądka, wątroby, trzustki).Mięśnie masują organy od środka poprawiając czynność jelit. Pilates wpływa korzystnie na nasze włosy, wzmacniając cebulki, przez co włosy stają się grubsze i szybciej rosną. Podczas ćwiczeń dochodzi do wzmożonego wydzielania hormonów peptydowych, zapewniając nam takie same uczucie błogości jakie odczuwamy podczas zakochania lub jedzenia czekolady.

Jak mawiał Joseph Pilates:

po 10 sesjach poczujesz różnicę
po 20 zobaczysz różnicę
a po 30 będziesz mieć nowe ciało.

„Teraz już wiem, nie mogę się mylić, cały kraj, a nawet cały świat powinien wykonywać moje ćwiczenia, wtedy ludzie będą szczęśliwsi”- to słowa samego twórcy wypowiedziane przez niego w wieku 86 lat.

Pilates to metoda doskonała dla osób z bólami stawów i kręgosłupa, z nadwagą oraz tych, którzy długo nie ćwiczyli – podczas ćwiczeń nie wykonuje się gwałtownych ruchów i podskoków. Typowy trening obejmuje zestaw ćwiczeń trwających około 90 minut. Metoda nie wymaga powtarzania tych samych ruchów w nieskończoność. Podstawowe znaczenie ma jakość, a nie ilość. To ona czyni metodę tak efektywną. Ćwiczenia wykonywane są przy dźwiękach spokojnej muzyki. Fizykoterapeuci określają metodę jako jedną z najbezpieczniejszych form aktywności.

System Pilates wzmaga koncentrację i skupienia polega bowiem na wykonywaniu precyzyjnych, powolnych ruchów o niewielkim zasięgu. Metoda nie skupia się tylko na mięśniach dużych, mocnych ale wzmacnia też mięśnie małe i słabe z istnienia których często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Ćwiczenia wykonywane są na macie (mat-based Pilates)- to ich najpopularniejsza forma wykorzystująca grawitację i ciężar własnego ciała. Wersja dla zaawansowanych wykorzystuje sprzęt (equipment-based Pilates) gdzie ćwiczący musi pokonać dużo większy opór dzięki sprężynom i taśmom elastycznym. Pomimo że sesje ćwiczeniowe wymagają wysiłku w ich efekcie nie spalisz ogromnej liczby kalorii, za to ujędrnisz ciało oraz rozbudujesz zgrabną sylwetkę.