FitnessDieta Los Angeles cz. 2

Dieta Los Angeles cz. 2

Dieta Los Angeles cz. 2

12.12.2005 11:40, aktual.: 29.05.2010 19:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmień swoją sylwetkę! Sześć kroków do sukcesu.

Każdy z nas czuje, kiedy jest „w dobrej formie” – podkreślona talia i sprawne mięśnie. W rzeczywistości, tkanka mięśniowa waży więcej niż taka sama objętościowo ilość tkanki tłuszczowej, dlatego przy zastosowaniu odpowiedniego programu odżywiania i ćwiczeń fizycznych możliwa jest redukcja tkanki tłuszczowej bez zmiany masy ciała. *Dla wielu osób utrata masy ciała nie jest najważniejsza, choć to również jest częścią ich pragnień. Osoby te dążą do zmiany sylwetki poprzez rozbudowę tkanki mięśniowej i spalenie tkanki tłuszczowej.
Jako osoba prowadząca wykłady na temat otyłości dla lekarzy i szerokiej publiczności, uważam, że zbyt duży nacisk kładzie się na problem utraty masy ciała, a za mało podkreśla się znaczenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Prawdopodobnie każdy słyszał o tzw. wskaźniku BMI, czyli współczynniku proporcji masy ciała do wzrostu. Jeśli wskaźnik BMI jest wyższy niż 25, uznaje się to za nadwagę, jeżeli jest większy niż 30, uważa się, iż dana osoba jest otyła.
Szczupła kobieta może mieć wskaźnik BMI w normie i mieć nadmiar tkanki tłuszczowej. W praktyce, podczas badania kobiet w naszej klinice na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, spotkałem wiele pań ze wskaźnikiem BMI około 23 (w przedziale uznawanym za zdrowy), ale ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej, około 32 procent. Widać więc, że kształt ciała może być złudny i mylący.
Właściwą masę ciała dla danego rodzaju sylwetki można ustalić indywidualnie według proporcji tkanki mięśniowej i kostnej do masy tkanki tłuszczowej. Narzędzia do modelowania sylwetki Sylwetki można podzielić na dwa typy: sylwetka, której kształt można zmienić, i taka, której zmienić nie można. Istotne jest umieć je rozpoznać i modelować sylwetkę, tylko jeśli jest to możliwe.*
W większości książek o odchudzaniu mówi się o jakiejś „wielkiej” tajemnicy, na przykład o całkowitym niemal wykluczeniu węglowodanów lub tłuszczów z pożywienia. Obiecuje się, że po spełnieniu tego jednego prostego warunku, ubędzie kilogramów, i będzie można jeść prawie tak jak dawniej, bez konieczności odstawienia ulubionych potraw. Ale jeśli nie akceptuje się swojej sylwetki, jedna prosta sztuczka niewiele zmieni. Najprawdopodobniej jest wiele złych nawyków związanych zarówno ze sposobem odżywiania, jak i stylem życia.
Potrzebny jest program indywidualny. Nie wszyscy otyli ludzie są jednakowi; mają różne kształty i rozmiary. Dopóki właściwie nie określi się kształtu sylwetki, nie można opracować indywidualnego programu i rozpocząć pracy nad zrzuceniem zbędnych kilogramów i utrzymaniem właściwej masy ciała. Jaka jest twoja sylwetka? Jesteś jabłkiem czy gruszką? Masz budowę drobną czy postawną? Masz nadmiar tkanki tłuszczowej czy szczupłą sylwetkę?

Dlaczego sylwetka jest taka ważna? U osób o sylwetce jabłka tłuszcz gromadzi się w górnej części ciała. Komórki tłuszczowe górnej części ciała, a więc twarzy, karku, klatki piersiowej i pasa, zachowują się inaczej niż komórki tłuszczowe z okolicy ud i bioder. Komórki tłuszczowe górnej części ciała stanowią zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, zabezpieczenie na okresy głodu, co często było przydatne w zamierzchłych czasach.
Tkanka tłuszczowa górnej części ciała, otaczająca jelita, którą rozpoznajemy po większym rozmiarze talii (można ją też zobaczyć podczas specjalnego badania zwanego tomografią komputerową), jest jeszcze bardziej wyspecjalizowana. Tkanka ta, wysyłając kwasy tłuszczowe do wątroby, reguluje poziom insuliny i wpływa na ilość tłuszczu odkładanego lub spalanego przez organizm. Jeśli tych komórek tłuszczowych jest zbyt dużo, może to doprowadzić do stanów zapalnych innych tkanek i narządów, w tym mięśnia serca.* Utrata masy ciała poprzez utratę tkanki tłuszczowej z okolic karku, twarzy, klatki piersiowej i pasa, zwykle idzie w parze ze zmniejszeniem ilości tkanki tłuszczowej na organach wewnętrznych. W tym przypadku poprawa wyglądu zewnętrznego oznacza zdecydowane polepszenie stanu zdrowia. Jednak nie powinno pozbywać się tej tkanki tłuszczowej wyłącznie przez stosowanie diety, gdyż można w ten sposób spalić zarówno tkankę tłuszczową, jak i mięśniową. Trzeba zmienić styl życia i ćwiczyć, by budować pozbawioną
tłuszczu masę mięśniową, co zmienia proporcję ilości tkanki tłuszczowej w stosunku do beztłuszczowej masy ciała. Kobiety o sylwetce gruszki mają więcej tłuszczu w dolnej części ciała zgromadzonego na udach i biodrach.
* Ten rodzaj tkanki tłuszczowej nie jest groźny z medycznego punktu widzenia, ale przysparza on kobietom wielu zmartwień. Komórki tłuszczowe w dolnej części ciała są odporne na ćwiczenia fizyczne i diety; kobiety o niskim metabolizmie nie pozbędą się ich nawet, jeśli obniżą ilość spożywanych kalorii. Należy skrupulatnie dobrać odpowiednią ilość spożywanego białka tak, by móc zapanować nad głodem i utrzymać lub zbudować tkankę mięśniową i w ten sposób osiągnąć upragnioną sylwetkę.

Reasumując, trudniej obniżyć masę ciała, jeśli tkanka tłuszczowa jest zgromadzona w dolnej części ciała, jednak korzyści zdrowotne w takim przypadku są dużo większe. Na szczęście przy utracie tkanki tłuszczowej górnej partii ciała obniży się również jej ilość w części dolnej.

Sześć kroków do sukcesu *Nauczę cię, jak osiągnąć zamierzoną masę ciała i zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, potem zaś z łatwością ocenisz swoje samopoczucie i nową sylwetkę. Od momentu osiągnięcia optymalnej sylwetki, można ostatecznie zrezygnować z dietetycznej huśtawki i utrzymywać ten stan z łatwością przez wiele, wiele lat.
Moim celem jest pokazanie, że zmiana figury jest możliwa, a także zainspirowanie i zmotywowanie cię do działania.
Wspólnie opracujemy schemat i harmonogram zmiany sylwetki. Pokażę ci też sześć kroków prowadzących do sukcesu, ale to ty musisz je postawić. 1. Po pierwsze, dam ci siłę i motywację, byście mogli przetrwać pierwszy tydzień zmian, przez wprowadzenie odpowiedniego programu z zastosowaniem zamienników posiłków, które stosuję u tysięcy pacjentów.* Dwa razy dziennie należy jeść koktajl bogaty w białka, wymieszany na przykład z owocami. Nazywam to Odżywczym Koktajlem, ponieważ smakuje lepiej niż jakiekolwiek przetworzone produkty spożywcze, a dostarcza białka w ilości odpowiadającej indywidualnym potrzebom organizmu. Koktajl zaspokoi głód i pomoże zapanować nad wyborem potraw i sposobem odżywiania w ciągu dnia. Rezultaty osiągnięte w pierwszym tygodniu zainspirują cię do dalszej pracy. Utrata kilku kilogramów i zbędnej wody automatycznie zapewni także lepsze samopoczucie. Wiem, że ten system działa,
reszta zależy tylko od ciebie. Jeśli nie chcesz rozpoczynać programu w tak szybkim tempie, możesz zastosować plan dwutygodniowy, w którym pije się jeden koktajl dziennie, a spadek masy ciała następuje wolniej.
* 2. Po drugie, pomogę w przygotowaniu indywidualnego programu, ucząc, jak dobierać przekąski pomagające pokonać nieodpartą ochotę na kuszące i zdradliwe przysmaki.* Dowiesz się również, jaka powinna być twoja docelowa, właściwa masa ciała, tak, by w efekcie osiągnąć nie tylko poprawną masę ciała, ale także właściwe proporcje masy tłuszczowej i mięśniowej. Określisz też indywidualną dzienną porcję białka pozwalającą na kontrolowanie uczucia głodu i opanowanie nieodpartej ochoty na niewskazane i niekorzystne produkty spożywcze. Stworzysz własny, osobisty program odżywiania.
* 3. Po trzecie, poznasz rozwiązanie problemów związanych z zakupami produktów spożywczych, jedzeniem poza domem, w podróży i na wakacjach.* Dowiesz się także, jak zreformować swoją spiżarnię, aby zmienić na korzyść domowe nawyki żywieniowe. Przedstawię także kilka przepisów: prostych i łatwych, a także tych bardziej wyszukanych, a przy tym zdrowych, na specjalne okazje.
* 4. Po czwarte, przedstawię sposoby uniknięcia powrotu do poprzedniej masy ciała, oraz najczęstsze przyczyny i wzorce złych zachowań, które mogą zniweczyć wysiłki związane z odchudzaniem.Pokażę, jak znaleźć motywację oraz jak utrzymać ten zapał przez cały czas. Nauczę cię, jak można zmienić swoje wzorce zachowań przez określenie, czym są w istocie. Nauczę cię także unikania pułapek i błędnych zachowań, aby nie wpadać z deszczu pod rynnę.
*
Po piąte, postaram się tchnąć w ciebie wiarę w ostateczne zwycięstwo. Podzielę się z tobą wieloma autentycznymi historiami, które pozwolą ci zwizualizować własny sukces. Wskażę też sposoby nagradzania siebie, które pomogą ci utrzymać ten zapał.
* Po szóste, będziesz mógł pofolgować sobie w jedynym zdrowym „uzależnieniu” i wprowadzić zwyczaj aktywności fizycznej w twoim życiu.* Pokażę ci, jak znaleźć czas i miejsce w domu i w życiu na ćwiczenia konieczne, by zerwać z siedzącym trybem życia. Ustawiczny brak ruchu jest chorobą, która powoli, niepostrzeżenie, przez lata niszczy twoje mięśnie i kości, postarzając i wyniszczając organizm.
Oto cała tajemnica zmiany sylwetki w sześciu prostych krokach.

David Heber

**Szczegółowy plan diety znajdziecie w książce doktora Davida Hebera "Dieta Los Angeles. Sylwetka doskonała", która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także