Trwa ładowanie...

Dlaczego seks jest taki zdrowy?

Dlaczego przytulanie, całowanie i seks pozytywnie wpływają na twoje zdrowie? Nie od dziś znana jest moc dotyku. Wielu uczonych potwierdza, że ma on zbawienny wpływ na nasz organizm. Przytulanie pozwala wyrażać uczucia, przynosi ukojenie i poprawia samopoczucie. Naukowcy twierdzą, że jeden serdeczny uścisk może zredukować skutki destrukcyjnego stresu, np. po ciężkim dniu pracy. Brzmi zachęcająco?

Dlaczego seks jest taki zdrowy?Źródło: 123RF
d6t78ft
d6t78ft

Dlaczego przytulanie, całowanie i seks pozytywnie wpływają na twoje zdrowie? Nie od dziś znana jest moc dotyku. Wielu uczonych potwierdza, że ma on zbawienny wpływ na nasz organizm. Przytulanie pozwala wyrażać uczucia, przynosi ukojenie i poprawia samopoczucie. Naukowcy twierdzą, że jeden serdeczny uścisk może zredukować skutki destrukcyjnego stresu, np. po ciężkim dniu pracy. Brzmi zachęcająco?

Badacze z Medical University of Vienna znowu dostarczyli nam wielu powodów do radości i okazywania więcej czułości. Udało im się zaobserwować, że przytulanie bliskiej osoby redukuje stres, łagodzi napięcie, przynosi ukojenie, obniża ciśnienie, poprawia pamięć, a nawet pomaga w leczeniu chorób, m.in. astmy i nadciśnienia.

Okazało się, że przytulanie umożliwia prawidłowy rozwój, korzystnie wpływa na system immunologiczny, działa podobnie jak środki przeciwbólowe, a także ułatwia zasypianie. Jednak naukowcy doszli też do dość zaskakujących wniosków. Ich zdaniem powinniśmy uważać, gdyż przytulanie kogoś obcego może przynieść odwrotny skutek. Eksperci wyjaśniają, że wszystko sprowadza się do hormonu miłości. Przytulanie zwiększa wydzielanie oksytocyny, zwanej „hormonem przywiązania”, która umacnia więzi międzyludzkie.

Należy zaznaczyć, że oksytocyna wywiera silny wpływ na organizm kobiet. Kojarzy się nie tylko z macierzyństwem, ale również ze sferą seksualną. Nie ulega wątpliwości, że jest istotnym elementem wzajemnego przywiązania. Odgrywa dominującą rolę w relacjach międzyludzkich. To ona jest odpowiedzialna za wytworzenie specyficznej więzi, która łączy kobietę i mężczyznę.

d6t78ft

Ale nie tylko przytulanie pozytywnie wpływ na nasze zdrowie. Inne formy okazywania czułości również przynoszą wiele korzyści, m.in. działają kojąco i są źródłem pocieszenia.

Przytulanie

Przytulanie, czyli przedłużony uścisk uwalnia od stresu i obniża ciśnienie krwi. Jednak nawet chwila przytulania może pomóc partnerom zrozumieć intencje. - Komunikacja niewerbalna może być bardzo skutecznym sposobem, aby wyrazić swoje emocje – wyjaśnia terapeuta rodzin David Klow. – Przytulając, sygnalizujesz: „wiem, jak się czujesz”. To ułatwia zrozumienie partnera - dodaje. Serdeczne uściski zbliżają i tworzą nić porozumienia.

Rozmowa

Naukowcy twierdzą, że rozmowa z bliską (lub ważną dla ciebie) osobą lub po prostu tylko samo przebywanie z nią obniża ciśnienie krwi. Nie wspominając już o tym, że komunikacja wzmacnia związek. Jeżeli brakuje ci czułości, powiedz o tym ukochanemu. Często wystarczy zwykła rozmowa, by twój partner zrozumiał, jak bardzo pragniesz być przytulana. Pocałunki

Uczucie relaksu i przyjemności po pocałunku to nie wszystko. Całując również pobudzamy wydzielanie oksytocyny i obniżamy poziom kortyzolu – hormonu stresu. Poza tym podczas pocałunku spalmy zbędne kalorie. I co ciekawe, badania naukowców wykazały, że całowanie może także łagodzić objawy alergii.

d6t78ft

Seks

Okazało się, że oprócz relaksu i spalania kalorii seks może pomóc zwalczać zarazki. Według badań tak długo, jak twój partner nie jest chory, kilka upojnych nocy w tygodniu może zwiększyć produkcję przeciwciał, które skutecznie walczą z przeziębieniem. Udowodniono, że organizmy osób, które doświadczają fizycznej bliskości, są bardziej odporne i lepiej radzą sobie nie tylko z wirusami, ale także z komórkami nowotworowymi. Poza tym seks poprawia sen – zarówno dzięki oksytocynie, jak i prolaktynie, której poziom w czasie snu wzrasta.

Każdy z nas odczuwa potrzebę ciepłego kontaktu. Dotyk, przytulanie, głaskanie to przyjemne gesty, które ułatwiają zrozumienie drugiej osoby. To one są drogą do serca ukochanego i najprostszym sposobem okazywania miłości.

Zatem nie powinniśmy wstydzić się okazywania uczuć. Bo przytulając się do drugiej osoby, choć na chwilę możemy oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o otaczających nas problemach. W ramionach partnera czujemy się bezpiecznie i mamy odwagę, aby pokonać trudności. Seweryn Krajewski śpiewał: „Przytul mnie i połam lód w opłatki kry. Przytul mnie, nadejdzie znów wiosenny świt”.

Monika Stypułkowska (ms/pho, kobieta.wp.pl) Tekst na podst. The Huffington Post

(PAP/ma)

d6t78ft
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6t78ft