Dodaj do doniczki. Storczyk wybuchnie nowymi pędami

Jak pielęgnować storczyki? - zdjęcie poglądowe
Jak pielęgnować storczyki? - zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

22.03.2024 12:31, aktual.: 24.04.2024 09:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Aby storczyk mógł rosnąć, jego korzenie muszą mieć sporo miejsca do wzrostu, dlatego zaleca się jego przesadzanie mniej więcej co dwa lata. Przedstawiamy, jak przeprowadzić ten proces, by nie zaszkodzić roślinie. Kluczową rolę odgrywa odpowiednie podłoże.

Wiele osób uważa, że uprawa storczyka jest wyzwaniem. W pewnym sensie mają rację, ponieważ jest to roślina wymagająca i szybko reagująca na jakiekolwiek zmiany. Jednak poznanie jej charakterystyki oraz stosowanie się do konkretnych zaleceń pozwoli cieszyć się bujnym kwitnieniem. Sekretny składnik dodany do podłoża sadzonki sprawi, że szybko zacznie rosnąć, a później wybuchnie pąkami.

Ciąg dalszy artykułu znajdziesz poniżej materiału wideo

Jak przesadzać storczyki?

Jeśli tylko zauważymy, że roślinie przestaje być wygodnie w obecnej doniczce, biegnijmy do sklepu po większą. Idealna dla storczyka będzie przezroczysta i plastikowa, z systemem drenażowym, który pozwala promieniom słonecznym docierać do wnętrza i pozytywnie wpływa na kondycję korzeni.

Drenaż na dnie doniczki jest niezbędny. Zabezpiecza on roślinę przed nadmiernym nawodnieniem, które może prowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do obumarcia storczyka.

Wybierając ziemię dla storczyka, odrzuć opcje uniwersalne, które są zdecydowanie za ciężkie i gęste dla tej rośliny. Substrat specjalnie dedykowany storczykom jest lekki i przepuszczalny, zazwyczaj zawiera włókna kokosowe, keramzyt, perlit, torf, korę i kredę.

Wszystko, co musisz wiedzieć o przesadzaniu storczyka

Za proces przesadzania najlepiej się zabrać w okresie od kwietnia do września. W przypadku roślin młodszych niż rok lepiej tego nie robić, gdyż zmiana podłoża może być dla nich zbyt stresująca i pogorszyć ich stan.

Sam proces przesadzania nie jest skomplikowany. Delikatnie ściśnij starą doniczkę, by korzenie spokojnie mogły się od niej oddzielić. Wyjmij ostrożnie roślinę, oczyść korzenie ze starej ziemi, a te zniszczone przetnij nożyczkami. Następnie umieść korzenie w nowej doniczce, rozłóż je równomiernie i przykryj nowym podłożem.

Jeżeli podczas przesadzania zauważysz wiele uszkodzonych korzeni, wstrzymaj się z podlewaniem storczyka przez około 10 dni. Gdy korzenie są zdrowe, można podlać roślinę niezwłocznie po zmianie ziemi. Jeśli tylko zadbasz o storczyki, na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Już przy pierwszym kwitnieniu sadzonka odwdzięczy się dużą ilością nowych pąków.

Dołącz do naszej grupy na FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy Cię informować o wszystkich nowościach, wywiadach i historiach. Przyłącz się do nas i zaprosi znajomych. Czekamy!

Masz ciekawostkę, zdjęcie lub wideo? Wyślij to do nas przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także