Wciśnij do doniczki. Uratujesz niemal każdego storczyka

Czarne plamy na liściach to znak, że zaatakował je grzyb
Czarne plamy na liściach to znak, że zaatakował je grzyb

09.04.2023 13:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Storczyk wyróżnia się niepowtarzalnymi, pięknymi kwiatami, które budzą zachwyt wśród ludzi na całym świecie. Niestety, ta delikatna i wymagająca roślina jest wyjątkowo wrażliwa na nawet najmniejsze błędy w pielęgnacji.

Wystarczy przelanie, przestawienie w niedostatecznie oświetlone miejsce czy zastosowanie złego nawozu, aby storczyk przestał kwitnąć czy wręcz zaczął więdnąć w oczach. Na szczęście, są to sytuacje, które można naprawić. Ziemię zawsze można wymienić, doniczkę przestawić. Niestety, jeśli na liściach storczyka pojawią się czarne plamy, oznacza to, że roślinę najprawdopodobniej zaatakował grzyb, a ten jest dla storczyka wręcz śmiertelny. Jeśli zauważyłaś plamy na swoim storczyku, musisz działać jak najszybciej.

Czarne plamy na storczyku nie oznaczają nic dobrego

Czernienie liści u jakiejkolwiek rośliny najczęściej oznacza jej przelanie. Z przelaniem można sobie poradzić. Wystarczy włożyć w ziemię tampon, a na dnie doniczki położyć suchą gąbkę. Zarówno tampon jak i gąbka pobiorą nadmiar wody z ziemi. Trzeba zrobić to jak najszybciej, ponieważ nadmiar wody sprawi, że system korzeniowy rośliny zacznie gnić, a to może doprowadzić do całkowitego obumarcia storczyka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Poza przelaniem czarne plamy zwiastują jeszcze jedną, bardzo poważną przypadłość. Oznaczają, że storczyka zaatakowała choroba grzybowa. Jeśli chcesz uratować roślinę, musisz czym prędzej zaopatrzyć się w wysokoprocentowy alkohol albo spirytus, np. izorpopylowy.

Niewielką ilość alkoholu wylej na gazę albo wacik i natychmiast przetrzyj nim miejsca zmienione chorobowo. Przed przetarciem koniecznie włóż na dłonie rękawiczki jednorazowe, a po zabiegu od razu je wyrzuć. Dzięki temu unikniesz przeniesienia bakterii na inne rośliny.

Jeśli czarna plama nie zacznie się zmniejszać, wówczas musisz usunąć liść tuż u samej nasady. W tym celu użyj ostrego noża bądź niewielkich nożyczek. Po obcięciu koniecznie zdezynfekuj narzędzie. Gdyby i to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, udaj się do sklepu ogrodniczego po środek grzybobójczy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.