ModaFashion Designer Awards 2011

Fashion Designer Awards 2011

Fashion Designer Awards 2011
Źródło zdjęć: © AKPA
31.05.2011 15:22, aktualizacja: 31.05.2011 15:43

Zwyciężczynią trzeciej edycji Konkursu Fashion Designer Award 2011 została Małgorzata Skorupa. "Nie spodziewałam się wygranej. Nadal jestem w szoku. Super! Inspiracją dla mojej kolekcji była secesja - dużo fal, struktur oraz tkaniny najlepszej jakości - wełny, bawełny" - powiedziała szczęśliwa projektantka.

Zwyciężczynią trzeciej edycji Konkursu Fashion Designer Award 2011 została Małgorzata Skorupa. "Nie spodziewałam się wygranej. Nadal jestem w szoku. Super! Inspiracją dla mojej kolekcji była secesja - dużo fal, struktur oraz tkaniny najlepszej jakości - wełny, bawełny" - powiedziała szczęśliwa projektantka. Drugie miejsce w konkursie zajęła Aleksandra Bajer, a trzecie - Eliza Borkowska.

W finałowej dziesiątce, która zaprojektowała swoje kolekcje inspirując się tematem czterech żywiołów, znaleźli się również: Dominika Cybulska, Magdalena Kobza, Emilia Kostrzewska, Emilia Kwiatek, Dominika Latalska, Kamila Majcher oraz Maciej Trzmiel. Werdykt podjęło jury, któremu przewodniczył ceniony portugalski projektant Ricardo Preto.

W gronie jurorów znalazło się też wielu polskich projektantów - Maciej Zień, Izabela Łapińska, Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski, Joanna Klimas, Mariusz Przybylski. A także: Lidia Popiel, Małgorzata Kożuchowska, Małgorzata Socha, Natalia Kukulska, Dorota Williams, Marcin Georgijew - stylista fryzur Schwarzkopf Professional, Joanna Góra - redaktor naczelna "Hot Moda&Shopping", Agnieszka Ścibior - redaktor naczelna "Viva Moda", Marcin Świderek - redaktor prowadzący "Fashion Magazine", Andrzej Foder - dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Ubioru, Joanna Sokołowska-Pronobis - pomysłodawczyni i producentka Konkursu.

Laureatka pierwszego miejsca zdobyła wiele cennych trofeów. W nagrodę odbędzie staż w atelier Ricardo Preto oraz weźmie udział w Fashion Week w Lizbonie. Ponadto wyjedzie do Centrum Stylu Citroena w Paryżu, aby zobaczyć jak projektuje się tam auta oraz odbędzie staż w firmie Levi's. Nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych Małgorzata Skorupa zamierza przeznaczyć na stworzenie następnej kolekcji. "Elegancka, modna, kobieca, luksusowa. To będzie kolekcja na sprzedaż, którą chciałabym promować swoje nazwisko" - przyznała.

"Cieszę się, że wygrała dziewczyna, bo projektantów-kobiet jest u nas jak na lekarstwo. Trzymam za nią kciuki! Tak się złożyło, że w finale zdecydowaną większość stanowiły kobiety, odwrotnie niż na polskim rynku mody, gdzie królują mężczyźni" - podzieliła się swymi spostrzeżeniami i wrażeniami jurorka Małgorzata Socha, uznana, podobnie jak Małgorzata Kożuchowska, za ikonę stylu.

Natalia Kukulska przyznała natomiast, że jurorowanie było dla niej pouczającą przygodą. "Nie jestem ekspertem, ale lubię ładne rzeczy i interesuję się modą. Sama wybieram stroje oryginalne, trochę szalone, a unikam bezpiecznych i stonowanych. Udało się nam znaleźć wspólny mianownik, choć trudno w tak dużym gronie mówić o jednomyślności. Kilku projektantów, którzy zwrócili moją uwagę, nie znalazło się w finale" - stwierdziła piosenkarka.

Z entuzjazmem o młodych projektantach wypowiadała się także Patricia Kazadi. "Jestem fanką młodych projektantów i młodych ludzi w ogóle. Najbardziej podobała mi się kolekcja Emilii Kwiatek, która zaprojektowała świetne żakiety. Jestem teraz miłośniczką żakietów i fraków. Chcę do niej zadzwonić i wypożyczyć któryś na środowy finał programu You Can Dance"" - przyznała prowadząca YCD.

Podczas Gali Finałowej Fashion Designer Awards 2011, która odbyła się w praskim Soho Factory, swoje kolekcje zaprezentowały marki Schwarzkopf Essential Look, Levi's i Esprit. Podczas Gali miała miejsce premiera nowego modelu Citroena DS4O. Pokaz specjalny należał do honorowego przewodniczącego Jury - Ricardo Preto. Jego styl to połączenie wyrafinowanej elegancji z nowoczesnością, geometrii lat 50-tych z folkowymi elementami, zabawa z formą poprzez dekonstrukcje.

"Ta edycja to spełnienie moich marzeń" - podsumowała producentka konkursu Joanna Sokołowska-Pronobis. Galę poprowadziła modelka Karolina Malinowska, a wzięło w niej udział wielu przedstawicieli polskiego show-biznesu. Na widowni zasiedli styliści, celebryci, z ogromnym zainteresowaniem pokaz młodej mody obejrzał poseł Ryszard Kalisz.