FitnessFigura bez diety

Figura bez diety

Figura bez diety
19.10.2005 15:22, aktualizacja: 29.05.2010 19:30

Osiemnaście naturalnych sposobów, żeby łatwo schudnąć.

Naprawdę jest o co walczyć! I nie chodzi tylko o urodę. Zmniejszenie nadwagi chociaż o kilogram to duża korzyść dla organizmu. W ten sposób obniżysz ryzyko chorób serca i cukrzycy. Z ostatnich badań lekarzy wynika, że zbędne kilogramy zwiększają także prawdopodobieństwo rozwoju astmy i choroby Alzheimera. Osoby, które schudły, są również mniej podatne na depresje.
Niektórzy naukowcy twierdzą, że pozbycie się nadwagi pozwala oczyścić organizm z toksyn. Zacznij więc od zaraz. Tym bardziej, że aby mieć smuklejszą sylwetkę, nie potrzebujesz morderczego treningu ani drastycznej diety. Wystarczy zastosować kilka prostych metod.

Sposób 1. Ćwicz jogę. Każdego ranka wykonaj tzw. ogniste tchnienie (jedno z ćwiczeń jogi). Jest to seria szybkich, krótkich oddechów, które, jak twierdzą entuzjaści tej metody, poprawiają krążenie i przyspieszają metabolizm. Jak to zrobić? Uklęknij na podłodze, unieś ramiona nad głowę (to przyspiesza bicie serca, organizm spala wtedy więcej kalorii), dłonie zwróć wewnętrzną stroną w kierunku głowy i nabierz powietrza nosem. Potem opuść ręce i zegnij je w łokciach pod kątem 90 stopni, wesprzyj na biodrach, zaciśnij pięści i wydychaj powietrze nosem tak głęboko, jakbyś starała się przyciągnąć pępek do kręgosłupa.

Sposób 2. Chodź na dłuższe spacery. Marsz marszowi nierówny. Jest pewne, że w ciągu 30 minut energicznego spaceru (pod warunkiem, że nie robisz odpoczynku) spalisz więcej tłuszczu niż w czasie 3 przechadzek po 10 minut. Inne korzyści? Stwierdzono, że „długodystansowcy” są mniej podatni na stres. Staraj się spacerować w parku – kontakt z naturą dodatkowo łagodzi napięcie.

Sposób 3. Częściej myj zęby. Twój dentysta się nie myli: właściwa higiena jamy ustnej jest ważna. Ale nie tylko ze względu na stan zębów. Naukowcy zauważyli, że istnieje związek między regularnym szczotkowaniem zębów i szczupłą figurą. Na razie nie potrafią tej zależności wytłumaczyć. Na pewno jednak dbałość o higienę ust jest przejawem ogólnej dbałości o zdrowie.

Sposób 4. Stań na własnych nogach. Pracownicy amerykańskiej Kliniki Mayo udowodnili, że ludzie otyli codziennie przesiadują w fotelu dwie i pół godziny dłużej niż szczupli. To właśnie z tego powodu magazynują dodatkowo 350 kalorii dziennie. Osoby szczupłe są bardziej żwawe, częściej chodzą po schodach, a na małe zakupy wybierają się pieszo, nie samochodem. Uwaga! By spalić tłuszcz nie trzeba nawet się ruszać. Kalorie tracisz, także stojąc, np. w kolejce, autobusie czy tramwaju.

Sposób 5. Kiwaj się. Wahadłowy ruch ciała, polegający na odchylaniu się w bok (np. skłony boczne), jest skuteczniejszym sposobem spalania kalorii niż skłony w przód. Powód jest prosty: nasze mięśnie nie są przyzwyczajone do „bocznej” linii ruchu, który wymaga od nich większego wysiłku. Warto też nauczyć się jazdy na łyżwach lub łyżworolkach. Połączysz przyjemne z pożytecznym: stracisz kalorie i poprawisz krążenie krwi.

Sposób 6. Graj w zielone. Włącz do swojego jadłospisu sałatę i inną zieleninę. Taka przystawka pohamuje Twój apetyt podczas głównego posiłku. Sałata zawiera obfite ilości błonnika i wody – składników, które mają właściwości sycące.

Sposób 7. Jedz grejpfruty. Okazuje się, że już sam zapach tych owoców pomaga opanować apetyt na słodycze. Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, skrop sobie nadgarstek kilkoma kroplami naturalnego soku grejpfruta
i przez chwilę delektuj się zapachem. A na pół godziny przed planowanym posiłkiem zjedz pół grejpfruta. To sprawdzona metoda, by stracić na wadze ok. półtora kilograma tygodniowo.

Sposób 8. Zapomnij o głodówce i restrykcyjnej diecie.Z badań, w których wzięło udział ponad 100 studentek Uniwersytetu w Waszyngtonie wynika, że kobiety stosujące ostrą dietę były bardziej podatne na stres. A ten z kolei ma bezpośredni związek z wysokim ciśnieniem krwi, depresją i... tyciem.

Sposób 9. Jedz zgodnie z planem. Brytyjscy naukowcy udowodnili, że kobiety, które jadły sześć posiłków dziennie (mniej więcej co półtorej godziny), po dwóch miesiącach miały znacznie lepszą przemianę materii i niższy poziom cholesterolu we krwi w porównaniu z okresem, kiedy jadały rzadziej i nieregularnie.

Sposób 10. Licz kroki. Kup pedometr i staraj się korzystać z niego przez cały dzień. Z badań wynika, że to małe urządzenie do liczenia kroków potrafi nieźle zmotywować do działania. Potrzeba „nabijania licznika” spowoduje, że będziesz chciała załatwiać jak najwięcej spraw na piechotę – na przykład zaparkujesz samochód dalej niż zazwyczaj, wybierzesz dłuższą drogę do pracy, itp. Wszystko po to, by zbliżyć się do optymalnego wyniku: 10 tysięcy kroków dziennie (to mniej więcej 6 kilometrów). Taki dystans pozwala spalić około 400 kalorii.

Pij wodę 11. 8 szklanek wody dziennie znacznie przyspiesza metabolizm. Niby dobrze o tym wiesz, ale czy na pewno stosujesz tę zasadę?

Sposób 12. Zmień ćwiczenia.To pozwoli Ci zaskoczyć swoje mięśnie i zmusić je do większego wysiłku (co powoduje lepsze spalanie). Trenerzy fitness zalecają, by modyfikować trening raz na miesiąc. Wystarczy np. zmienić trasę spaceru. W lecie staraj się jak najwięcej ćwiczyć na świeżym powietrzu, biegaj po lesie, plaży, graj w siatkówkę, pływaj.

Sposób 13. Znajdź czas na herbatę. Najlepiej zieloną. Zawiera antyutleniacze, zwłaszcza polifenole katechinowe. Przyspieszają one termogenezę – zachodzący w organizmie proces wytwarzania ciepła. Jest on bardzo istotny dla odchudzania, bo im szybsza termogeneza, tym więcej tłuszczu ulega spaleniu.

Sposób 14. Ćwicz i rozmawiaj. Zapomnisz o wysiłku. Będziesz ćwiczyć dłużej i intensywniej, a Twoje serce zacznie bić w rytmie najbardziej korzystnym dla spalania tłuszczu.

Sposób 15. Wskocz do ciepłej wody. Ludzie pływający w ciepłej wodzie zadowalają się potem mniejszym posiłkiem niż ci, którzy kąpią się w chłodnej. Najlepiej późnym popołudniem wybierz się na basen z podgrzewaną wodą. To dobra metoda, by pohamować wieczorny apetyt i przy okazji przyjemnie sobie poćwiczyć. Możesz także wskoczyć do jeziora. Wczesną jesienią woda jest zazwyczaj całkiem ciepła. Również w Polsce.

Sposób 16. Opanuj swoje usta. Znasz to uczucie: niby czujesz się syta, a mimo to miałabyś jeszcze ochotę coś przekąsić. Jeśli tak, sięgnij po owoce. One świetnie poradzą sobie z tym, co nazywamy „głodem ust”.

Sposób 17. Jedz jogurt. Wszystkie produkty mleczne zawierają wapń. A wiadomo, że ten pierwiastek dobrze wpływa na spalanie tłuszczu. Podczas odchudzania najefektywniej działa jogurt: zwielokrotnia przemianę materii i spalanie tłuszczu, pomaga w odbudowie tkanki mięśniowej.

Sposób 18. Poddaj się hipnozie. Obejdzie się nawet bez pomocy hipnoterapeuty. Zdaniem doktora nauk medycznych Toma Nicolego, hipnoterapeuty z Massachusetts, swoje nawyki kształtujemy w podświadomości. Dlatego jeśli masz wolną chwilę, usiądź wygodnie i wyobraź sobie, że wyglądasz dokładnie tak, jakbyś tego chciała. A dla wzmocnienia efektu powtarzaj: „Jestem szczupła, pewna siebie i szczęśliwa”.

(JS)