FitnessFrisbee: rodzaje i zasady gry

Frisbee: rodzaje i zasady gry

Frisbee: rodzaje i zasady gry
Źródło zdjęć: © East News

04.11.2018 15:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gra z wykorzystaniem frisbee to wspaniały pomysł na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Jak się okazuje, frisbee to nie tylko relaks, ale również gra z konkretnymi zasadami. Czym jest frisbee, jakie są metody rzucania i jak wybrać dysk dla siebie?

Co to jest frisbee?

Frisbee to przedmiot oraz dyscyplina sportu. Jako przedmiot, frisbee to dysk o średnicy wynoszącej ok. 25 cm. Sama nazwa frisbee jest znakiem towarowym zastrzeżonym przez firmę Wham-O.

Dyski do rzucania występują na rynku w licznych odmianach. Różnią się one między sobą m.in. ciężarem czy twardością. Lot dysku jest możliwy dzięki sile nośnej, która wytwarza się przez różnicę ciśnienia pod i nad frisbee.

Podstawową zasadą frisbee jest rzucanie i łapanie dysku, jednak obok tych prostych reguł, zostały stworzone różne rodzaje gier.

Historia frisbee

Pierwsze dyski frisbee pojawiły się na rynku w latach 50. minionego stulecia. Twórcą frisbee był Walter Frederick Morisson. Prototypem latającego dysku była metalowa brytfanka tortowa.

Morisson i jego żona w wolnym czasie rzucali brytfanką, która zastępowała im dysk. Sam Morisson stwierdził, że brytfanka jest mało praktyczna i zaprojektował Pluto Platter - czyli talerz, znany nam dzisiaj jako frisbee.

Amerykanin sprzedał prawa do swojego wynalazku firme Wham-O, która nazwała tę zabawkę “frisbee”. 10 lat później frisbee stało się tak popularne, że grę opatrzono zasadami, tworząc z niej sport zespołowy.

Jak wybrać frisbee?

Zabawa z frisbee nie wymaga zakupu specjalistycznego dysku. Jeśli jednak ktoś chce się realizować w tej grze zespołowej, przy wyborze frisbee powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów:

  • Wielkość dysku - ten parametr powinien być dostosowany do zaawansowania użytkownika. Dyski o dużych rozmiarach wymagają większej wprawy niż dyski w standardowym, mniejszym wymiarze. Jeśli zaczynasz zabawę z frisbee, zdecyduj się na mniejszy i lżejszy dysk.
  • Twardość i waga dysku - podobnie jak w przypadku rozmiaru frisbee, większa waga dysku przeznaczona jest dla zawodników, którzy w rzucaniu dyskiem posiadają już jakieś doświadczenie. Warto zauważyć, że kolor frisbee bardzo często jest powiązany z twardością i wagą dysku. Barwniki bowiem prowadzą do zmiękczenia materiału, dlatego najcięższe dyski zazwyczaj są dostępne w kolorze białym.
  • Środek ciężkości dysku - wybór w tym przypadku jest uzależniony od rodzaju gry, którą chce się praktykować. Dla dynamicznej gry zespołowej poleca się frisbee z równomiernie rozłożoną ciężkością na całej powierzchni dysku. Osoby, które chcą stosować różne techniki rzucania i wykorzystywać triki, powinny się zdecydować na dysk, które środek ciężkości mają przesunięty na rant.
  • Rant dysku - w tym przypadku, zasada jest prosta. Im krawędź dysku jest głębsza, tym frisbee dłużej będzie się utrzymywać w powietrzu. Głęboki rant pozwala również wykonywać wiele skomplikowanych ewolucji.

Rodzaje gier frisbee

Frisbee polega na rzucaniu i łapaniu dysku. Jednak ta prosta gra może być przeprowadzana na różne sposoby, dlatego znane są konkretne rodzaje gier frisbee:

  • freestyle frisbee - ten rodzaj gry opiera się na wykonywaniu trików z dyskiem. Techniki w grze są bardzo różnorodne, dlatego freestyle frisbee zależny jest od umiejętności i doświadczenia zawodnika.
  • ultimate frisbee - to gra zespołowa, która odrobinę przypomina rugby. W grze dociera się z dyskiem do stref punktowych.
  • *dog frisbee *- to dyscyplina dla psów i ich właścicieli. Polega na rzucaniu dysku, który musi być złapany przez pupila w locie.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także