Trwa ładowanie...
d3sz0ap
herbata

Herbata Earl Grey redukuje ryzyko chorób serca

Włoscy naukowcy odkryli, że filiżanka herbaty Earl Grey pomaga leczyć choroby serca tak efektywnie, jak dobre statyny. Eksperci twierdzą, że ekstrakt z bergamotki, który nadaje herbacie wyrazisty aromat, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi.

Share
d3sz0ap

Włoscy naukowcy odkryli, że filiżanka herbaty Earl Grey pomaga leczyć choroby serca tak efektywnie, jak dobre statyny. Eksperci twierdzą, że ekstrakt z bergamotki, który nadaje herbacie wyrazisty aromat, skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi. Wyniki eksperymentu zostały opublikowane na łamach "Journal of Functional Foods".

Badania potwierdziły, że spożywanie herbaty Earl Grey chroni przed chorobami serca. Okazało się, że ekstrakt z bergamotki (śródziemnomorskiego owocu cytrusowego) – kluczowy składnik gorącego napoju – może być tak samo skuteczny jak statyny, czyli leki regulujące poziom cholesterolu we krwi. Ale z jedną zasadniczą różnicą: nie wykazuje on skutków ubocznych.

Herbata korzystna dla serca

Naukowcy z Uniwersytetu w Kalabrii we Włoszech wyjaśniają, że bergamotka zawiera enzym znany jako HMGF, który leczy choroby serca.

d3sz0ap

Badacze postanowili porównać, jak enzym i statyny wpływają na białka, które przyczyniają się do chorób serca i podwyższają poziom „złego” cholesterolu we krwi. Okazało się, że ekstrakt z bergamotki działa bardzo podobnie – obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, który zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się chorób serca i podnosi poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

Autorzy badania podkreślają, że wysoki cholesterol to powszechny problem zdrowotny, który nierzadko leczony jest statynami. Tymczasem z eksperymentu jednoznacznie wynika, że ekstrakt z bergamotki zmniejsza stężenie cholesterolu LDL i zwiększa poziom cholesterolu HDL. Dlatego codzienne picie herbaty Earl Grey prowadzi do obniżenia cholesterolu i tym samym minimalizuje ryzyko chorób serca.

Zastosowanie ekstraktu z bergamotki

Owoce cytrusowe stanowią nieodłączny element diety śródziemnomorskiej, która już dawno została okrzyknięta jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie chorób serca – najczęstszej przyczyny śmierci na Zachodzie.

Bergamotka jest owocem śródziemnomorskim, który nadaje herbacie Earl Grey charakterystyczny smak i aromat. W państwach basenu Morza Śródziemnego jest stosowana jako domowy lek na dolegliwości sercowe. Słynie także z właściwości zwalczania stanów zapalnych, przyspiesza gojenie się ran i występuje jako środek antyseptyczny. W krajach śródziemnomorskich ekstrakt z bergamotki wykorzystuje się także w produkcji dżemów, lodów i perfum.

d3sz0ap

Już wcześniej badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Catanzaro we Włoszech potwierdziły, że bergamotka chroni przed cukrzycą i pomaga schudnąć. Ponadto badania opublikowane w czasopiśmie American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że picie co najmniej trzech filiżanek herbaty Earl Grey tygodniowo może zmniejszyć ryzyko raka układu pokarmowego.

Na podst. telegraph.co.uk (ms/mtr), kobieta.wp.pl

d3sz0ap

Podziel się opinią

Share
d3sz0ap
d3sz0ap