Trwa ładowanie...

Hortensja dębolistna

Hortensja dębolistnaŹródło: WP.PL
d2gyhcv
d2gyhcv

Gatunek ten pochodzi z południowo-wschodnich regionów USA - Georgia, Floryda, Missisippi. W Europie uprawiana jest od 1803 r.

(fot. wp.pl)
Źródło: (fot. wp.pl)

Krzew dorasta do ok. 2 m wysokości i ok. 2,5 m szerokości (w warunkach naturalnych osiąga nawet do 4 m wysokości) i jest gęsto pokryty kutnerem. Niekiedy w starszym wieku wytwarza odrosty korzeniowe. Pędy ma dość cienkie, zwisające, młode - jednoroczne - są barwy rdzawo-czerwonej. Roślina ma dekoracyjne, błyszczące liście, kształtem przypominające liście dębu. Są duże (do 20 cm szerokości i długości), głęboko wcięte, z 5 szerokimi, piłkowanymi klapami, skórzaste, ciemnozielone, od spodu pokryte szarymi lub białymi kutnerem. Jesienią przebarwiają się na brązowo-czerwono, pomarańczowo-czerwono i fioletowo-brązowo.

Hortensja dębolistna kwitnie od lipca do października. Kwiaty płodne liczne, białe. Nieliczne kwiaty płonne, na długich szypułkach, zebrane są w duże (do 30 cm długości i 12 cm szerokości), stożkowate, luźne białe wiechy, które pod koniec kwitnienia przebarwiają się na różowo-fioletowo.

Dobrze rośnie zarówno na słonecznym jak i półcienistym stanowisku. Miejsce powinno być osłonięte od wiatru. Ze względu na niepełną mrozoodporność młode rośliny wymagają okrycia na zimę. Podczas surowych zim krzewy mogą przemarzać do granicy śniegu, ale na wiosnę zwykle silnie odrastają.

d2gyhcv

Podłoże stanowić powinna żyzna, zasobna, kwaśna, przepuszczalna i wilgotna gleba.

ODMIANY:

'Hovaria' - odmiana holenderska - wytwarza kremowo-białe, podwójne kwiaty płonne, o zwiększonej liczbie płatków. Sprzedawana także jako roślina doniczkowa.

'Flemygea' (‘Snow Queen’) - krzew o kopulastym pokroju i lekko zwisających pędach. Dorasta do około 1,5 m wysokości. Liście przebarwiają się jesienią na czerwono-brązowo z niebieskim odcieniem. Kwiaty płonne, białe, pełne, zebrane w liczne, duże, stożkowate wiechy. W miarę przekwitania przebarwiają się różowo i fioletowo.

'Snowflake' - dość szybko rosnący krzew, dorastający do 1,5 - 2 m wysokości. Pędy lekko zwisające. Liście jesienią zmieniają barwę na czerwono-brązową. Kwiaty płonne białe, półpełne, różowiejące pod koniec kwitnienia, skupione w dużych, stożkowatych, luźnych kwiatostanach.

Hortensja dębolistna to efektowny krzew, nadający się do nasadzeń pojedynczych i grupowych w większych ogrodach i parkach. Pięknie wygląda posadzona pojedynczo w ogrodzie, ale także ładnie komponuje się z innymi roślinami na rabacie

d2gyhcv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gyhcv