Hortensja kosmata

Hortensja kosmata

08.06.2009 12:05, aktual.: 06.04.2010 11:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensja kosmata zwana też hortensją Sargenta (Hydrangea aspera - Hydrangea sargentiana) pochodzi ze środkowych Chin, gdzie dorasta do 4 m wysokości.

Obraz

W naszym klimacie krzew osiąga w uprawie do 2-3 m wysokości. Rozrasta się szeroko dzięki licznym odrostom korzeniowym. Pędy są sztywne, bardzo grube i nie rozgałęziają się. Młode pędy są szorstkie, pokryte gęsto włoskami (kutnerem) o długości 2-5 mm. Starsze okazy mają łuszczącą się, szarą korę.

Liście hortensji kosmatej są duże (do 30 cm), lancetowate, u nasady zaokrąglone, ostro, nierówno piłkowane, gęściej skupione przy końcu pędów. Blaszki liści są z wierzchu mniej, a od spodu gęściej pokryte białym kutnerem. Ogonek liściowy dorasta do 5-11 cm długości i pokryty jest brązowym kutnerem. Jesienią liście nie przebarwiają się.

Koronkowe kwiatostany rozwijają się w lipcu i sierpniu. Mają przeważnie 15-25 cm średnicy, ale mogą dorastać do 30 cm. Kwiaty płodne są bardzo liczne, jasnopurpurowe, jasnofioletowe, fioletowo-niebieskie. Nieliczne, duże (o średnicy 3-5 cm) kwiaty płonne wyrastające na obrzeżu kwiatostanu najpierw są białe, później jasnoliliowe i otwierają się przed kwiatami płodnymi.

Hortensja kosmata jest średnio podatna na przemarzanie - zimą wytrzymuje temperatury od -18°C do -26 °C. Ze względu na wczesny rozwój liści może przemarzać z powodu późnowiosennych przymrozków. Po przycięciu uszkodzonych pędów roślina nadal pięknie rośnie i kwitnie.

Jak wszystkie hortensje preferuje gleby kwaśne, wilgotne, przepuszczalne i żyzne.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także