Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)

Hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens)
Źródło zdjęć: © WP.PL

04.06.2009 13:04, aktual.: 04.06.2009 14:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To jeden z gatunków hortensji doskonale nadający się do uprawy w naszym klimacie. Jest bardziej wytrzymała na przemarzanie niż inne gatunki.

Obraz
© (fot. wp.pl)

Krzew dorasta do wysokości 2-2,5 m. Ma dość cienkie, ale sztywne gałązki i luźny pokrój. Liście ma duże, eliptyczne, jasnozielone.

Hortensja krzewiasta kwitnie na pędach jednorocznych, dlatego co roku, wiosną, należy ją krótko przyciąć - nawet do 10 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi roślina wytworzy nowe pędy i latem - od końca lipca do połowy września - obficie zakwitnie. Kuliste kwiatostany, o średnicy 10-20 cm, złożone są z wielu drobnych, zielonkawych pączków kwiatowych. Rozwijają się z nich białe kwiaty płodne i płonne, które pod koniec kwitnienia przebarwiają się na różowo. Hortensja krzewiasta - tak jak i inne hortensje - wymaga stanowiska lekko ocienionego, jasnego. W cieniu wyciąga się i pokłada, słabiej kwitnie i kwiaty są drobniejsze. W trakcie wzrostu potrzebuje dużo wody. Od czerwca do początku sierpnia, co dwa tygodnie, dokarmiamy roślinę nawozami zakwaszającymi podłoże.

Odmiany:

'ANNABELLE' - wyprostowany krzew, dorastający do 1,5 m wysokości. Ma duże, jasnozielone liście. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Bardzo duże, kuliste, białe kwiatostany złożone są w większości z kwiatów płonnych.

‘Grandiflora’ - dorasta do 1-2 m wysokości, tworzy rozłożysty krzew o sztywnych, wyprostowanych pędach. Eliptyczne liście są jasnozielone - z wierzchu ciemniejsze, od spodu jaśniejsze. Kwitnie od czerwca do września. Jej ogromne, półkuliste kwiatostany mają średnicę 15-20 cm. Na początku są zielonkawe, później przebarwiają się na biało, na koniec różowieją. Są dość ciężkie - zwieszają się na gałązkach lub pokładają się na ziemi - dlatego należy je podeprzeć tyczkami.

‘White Dome’ - dorasta do 1 m wysokości, pędy ma mocne, sztywne. Liście duże, w kolorze żywej zieleni. Kwitnie bardzo obficie na przełomie lipca-sierpnia. Kwiaty duże, nawet do 25 cm średnicy, kremowo-białe, w kształcie spłaszczonych półkul, złożone z kilku brzegowych kwiatów płonnych i bardzo wielu drobnych kwiatów płodnych.

Zaschnięte kwiatostany nadają się do suchych bukietów, a pozostawione na krzewach stanowią zimą piękną dekorację w ogrodzie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także