Hortensja miękkowłosa

Hortensja miękkowłosa

08.06.2009 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hortensja miękkowłosa (Hydrangea heteromalla, czasem H. xanthoneura lub H. dumicola) rośnie w Himalajach, w Tybecie i w północno-wschodniej części Chin. W rodzimych warunkach jest krzewem, a czasem nawet 7-metrowym drzewkiem. W Polsce osiąga ponad 5 metrów wysokości.

Obraz

Hortensje miękkowłose najpiekniej wyglądają podczas kwitnienia - od czerwca do sierpnia. Liczne, duże kwiatostany (o średnicy do 20 cm) złożone są z niepozornych kwiatów płodnych i okazałych kwiatków płonnych (o średnicy 3-4 cm). Płatki na początku są zielonkawe, następnie przez kilka tygodni śnieżnobiałe, wreszcie stają się czerwonawe.

Uprawiana w Polsce odmiana ‘Bretschneider’ (Hydrangea heteromalla 'Bretschneideri') pochodzi z gór w okolicy Pekinu, rozpoznać ją można po łuszczącej się, papierowej korze. W zależności od typu roślina ma odmienny kształt liści i kwiatostanów:
- pierwszy typ ma liście owalne, ząbkowane na brzegu i zaostrzone na wierzchołku. W płaskich kwiatostanach kwiaty płodne skupione są wewnątrz, a kwiaty płonne, regularnie rozmieszczone są na obrzeżu;
- drugi typ ma liście lancetowate, bez ostrego wierzchołka i ząbków. Kwiatostany tworzą półkule z nieregularnie rozmieszczonymi kwiatami płonnymi.

Hortensja miękkowłosa dobrze rośnie w cieniu, ale najobficiej kwitnie posadzona na stanowisku słonecznym. Podłoże może mieć odczyn zbliżony do obojętnego, toleruje nawet gleby wapienne. Lepiej niż inne hortensje znosi suszę. Jest też bardziej odporna na zimno. W naszym klimacie podmarza tylko podczas bardzo surowych zim. Wiosną trzeba uważać na późne przymrozki, które mogą zniszczyć zawiązki liści i kwiatów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także