ModaJak dobrać pasek do spodni od garnituru?

Jak dobrać pasek do spodni od garnituru?

Jak dobrać pasek do spodni od garnituru?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
08.12.2017 14:46

Dobrze dobrany pasek do spodni to zwieńczenie stroju, które może równie skutecznie go dopełnić, jak i... popsuć. Jakimi regułami kierować się przy doborze paska do spodni od garnituru? Jaki warto mieć w szafie, aby nie potrzebować innego?

Najlepszy pasek do spodni od garnituru

Idealnym paskiem do garnituru jest skórzany, czarny pasek z klasyczną, nieautomatyczną klamrą. Obecnie mamy ogromny wybór wielu wariantów, z których najciekawsze są kryte klamry automatycznych pasków. Te są również poprawne, ale mniej oficjalne i częściej zdarzają się im awarie. Pasek powinien też być niezdobiony i możliwie prosty. Wszelkie modele z wężowej skóry, z wymyślnymi zdobieniami czy w fantazyjnych kolorach — odpadają. Czerń jest uniwersalna, dobrze wygląda też brąz i odcienie niebieskiego. Istotne, aby pasek pasował do butów. Szerokość paska określają szlufki spodni. Nie powinien być ani za wąski, ani za szeroki.

Pasek w zestawie z butami

Wyjątkiem w kwestii kolorowego paska do spodni i garnituru, są paski w zestawach z butami. Często tego rodzaju buty i dodatki mają podobną stylistykę i idealnie dobrany kolor. Warto tu pamiętać o tym, że takie kolorowe buty starannie pielęgnujemy dobrym, transparentnym środkiem do pielęgnacji skór, aby kolor się nie zmienił. Tak samo, jak w przypadku butów do garnituru, wśród pasków są różne rozmiary. Pasek powinien mieć zaś niewiele większy niż za najbliższą szlufkę spodni.

Do swobodnego stroju – wybieramy casualowy pasek

Swobodne stroje i mniej zobowiązujące rodzaje obuwia pozwalają na dobranie innego niż skórzany, paska. Jasne, letnie spodnie i mokasyny z błękitną koszulę nie są dobrym tłem dla paska z czarnej skóry. Tu sprawdzają się parciane lub plecione, męskie paski.

Pomysłowym rozwiązaniem sa oryginalne klamry, jak np. ta w kształcie kastetu.

Jaki pasek do szarego garnituru?

Pasek do garnituru w szarościach najlepiej wybrać czarny. Pasek brązowy do szarego garnituru – tylko wtedy, jeśli buty są w podobnym kolorze. Liczy się tu także odcień brązów, bo powinny być zbliżone. Nie łączymy w takim przypadku paska jasnobrązowego z ciemnobrązowymi butami.

Ważny jest też kolor klamry paska od spodni do garnituru. Tu panuje zasada, że klamra paska ma pasować do koloru koperty zegarka i spinek do mankietów. Również skórzany pasek, na którym jest umieszczona, powinien być w miarę zgrany z całością.

Jaki pasek do jeansów?

Z kolei spodnie jeansowe pozwalają na szersze i grubsze paski. Te do garniturów są najczęściej cieńsze i węższe. Pasek do jeansów podtrzymuje cięższe i masywniejsze spodnie, stąd też jego stylistyka jest nieco bardziej wyrazista. Do jeansów tez pasują popularne i lubiane paski parciane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)