Męskie buty do garnituru — jak doradzić mężczyźnie?
Kto doradza mężczyźnie w czasie zakupów? Oczywiście kobieta. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik o tym, jakie buty do garnituru wybrać, aby całość była spójna. Z męskim obuwiem jest niełatwo – modele są podobne, a odbiegają od siebie jedynie drobnym detalem.
Najlepsze buty męskie do garnituru
Dobre buty zawsze poprawiają wygląd. Modnemu mężczyźnie najlepiej doradzić buty klasyczne, które przydadzą się nie tylko do garnituru, a dodatkowo dobrze będą się prezentować z jeansami i marynarką na niezobowiązujące spotkanie. Tu rządzi klasyka, ale nie mylmy jej z nadmierną prostotą – klasyczne buty do garnituru też mają konkretne zdobienia. Odpadają dodatkowe przeszycia, aplikacje, naszywki i kolory inne niż klasyczne. Natomiast dobre buty mają zamkniętą przyszwę lub inaczej obłożynę, czyli fragment skóry ze sznurówką wszyty w buta. Takie modele nie zostały wykonane z jednego czy dwóch kawałków skóry i to właśnie to łączenie czyni je klasycznymi. Subtelna, ale znacząca różnica. Dodatkowo powinny mieć przyszyty fragment na nosku. To tzw. oksfordy.
Otwartą przyszwę mają angielki, przez co wyglądają nieco mniej zgrabnie, ale nadal pozostają klasyczne i uniwersalne. Należy pamiętać, że optycznie powiększają stopę.
Najwięcej detali w męskich butach do garnituru mają brogsy – są też najbardziej rozpoznawalne i bardzo modne. Warto wiedzieć, że to najmniej poprawny w formalnych okolicznościach typ obuwia.
Jakie buty do marynarki i jeansów?
Odpowiednie obuwie na formalne wyjścia dla mężczyzn jest płytkie, nigdy nie sięga do kostek – takie fasony to obuwie zimowe do płaszcza, noszone np. zimą do teatru. Klasyczne buty męskie zakładamy na przyjęcia lub wesela, ewentualnie na wydarzenia kulturalne. Bardziej formalna niż zamsz i nubuk jest skóra licowa, a klasyczna czerń, choć niemal uniwersalna, nie nadaje się na nieformalne okazje – wtedy stawiamy na brąz.
Buty do garnituru – na co warto zwrócić uwagę?
Garniturów jest obecnie wiele, podobnie jak butów. Nie każde pasują do wszystkiego. Warto kierować się prostą regułą klasycznych oksfordów bez "udziwnień" - zwracać uwagę na detale oraz subtelne, ale zauważalne cechy, jakie mają współczesne buty. Na przykład nie od razu daje się zauważyć, że odpowiednia podeszwa w butach do garnituru jest cienka.
Niektórzy projektanci garniturów czy obuwia celowo urozmaicają kolekcje, wprowadzając akcenty koloru i proponują dobierać dodatki pod tym katem. Jednak całość ma krótkotrwały efekt zależny od trendów. Najlepiej sprawdzi się klasyka, która z biegiem lat prawie nie ulega zmianom. Najprostsze buty ze skóry naturalnej do garnituru są dostępne w większości salonów – ten typ obuwia jest ponadczasowy.