Trwa ładowanie...

Jak oświetlić łazienkę LED-ami?

W nowoczesnych aranżacjach łazienkowych często pojawia się oświetlenie LED, które może spełniać funkcję dodatkowego oświetlenia lub być wykorzystywane głównie w celach dekoracyjnych. Prezentujemy kilka propozycji wykorzystania oświetlenia ledowego w łazience.

Share
Jak oświetlić łazienkę LED-ami?Źródło: Pixabay.com, fot: CC0 Public Domain
d3r9fi6

Czy warto oświetlić łazienkę LED-ami?

Ze względu na energooszczędność i znaczną trwałość żarówek LED, można nimi zastąpić tradycyjne żarówki w całym domu. Posłużą nie tylko jako główne oświetlenie łazienki, ale sprawdzą się też jako niestandardowe oświetlenie wspomagające. Takie dodatkowe źródło światła wyjątkowo dobrze sprawdzi się w łazienkach bez okien.

Oświetlenie łazienki – strefa umywalki i lustra

Poza głównym oświetleniem łazienkowym istotne jest zadbanie o strefę umywalki i lustra. Popularne są tutaj żarówki halogenowe, ale z powodzeniem możemy postawić na żarówki LED w odcieniu ciepłej bieli. Oryginalnie mogą się też prezentować taśmy LED, należy jednak rozmieścić je równomiernie. Ma to znaczenie szczególnie przy zabiegach takich jak wykonywanie makijażu. Odpowiednie oświetlenie przy lustrze pozwoli nie tylko na jego komfortowego użytkowanie, ale pozwoli uzyskać efekt możliwie bliski temu, jaki będzie zauważalny w świetle dziennym.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Oświetlenie łazienki – taśmy LED w fugach

Jeśli zależy nam na niepowtarzalnym i nowoczesnym efekcie oświetleniowym w łazience, świetnym pomysłem może okazać się instalacja oświetlenia LED w fugach. W tym celu wykorzystuje się specjalne taśmy LED. Muszą one być wodoodporne i przystosowane do montażu pomiędzy płytkami łazienkowymi.

d3r9fi6

Diody LED zamontowane w fugach pozwalają na uzyskanie świetlistych smug na podłodze lub ścianach. Najbardziej uniwersalna kolorystyka to oświetlenie mlecznobiałe i żółtawe, ale w przypadku aranżacji łazienkowej w chłodnych barwach mogą sprawdzić się taśmy LED w kolorze niebieskim. Oczywiście na rynku dostępne są też inne kolory, można więc oświetlić łazienkę w mniej standardowy sposób.

Ledowe oświetlenie ozdobne

Oświetlenie ledowe w łazience często wykorzystywane jest w celach dekoracyjnych. Subtelnie prezentuje się, jeśli zostanie zainstalowane we wnękach ściennych, pod wanną czy przy półkach i szafkach. Tego typu oświetlenie powinno być lekko przytłumione i nie dawać zbyt intensywnego światła. Właśnie ze względu na charakter uzupełniający, chętnie wybierane są taśmy LED nie tylko dające światło białe, ale też niebieskie, zielone czy fioletowe. Na rynku dostępne jest też oświetlenie ledowe zmieniające kolory.

Na uzyskanie jeszcze bardziej nietypowego efektu pozwoli podświetlenie LED sufitu podwieszanego. Takie rozwiązanie wybierane jest głównie po to, by uzyskać efektowne i nowoczesne uzupełnienie aranżacyjne łazienki. Montaż dwupoziomowego sufitu jest jednak dość złożonym procesem, jednak podświetlenie w takim wydaniu prezentuje się atrakcyjnie. Jedną z propozycji aranżacyjnych może być sufit podwieszany stylizowany na gwieździste niebo.

Oświetlenie LED sprawdzi się też we współczesnych salonach i kuchniach. Tego typu nowoczesne aranżacje pozwolą zbudować wyjątkowy nastrój, nadaj charakteru wnętrzu, a przy tym pozwala na zaoszczędzenie energii.

d3r9fi6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3r9fi6
d3r9fi6