Trwa ładowanie...

Oświetlenie LED w fugach łazienkowych – pomysły, kolory, montaż

Dekoracyjne oświetlenie łazienkowe LED instalowane w fugach podłogowych lub ściennych stanowi jedną z ciekawszych propozycji aranżacyjnych współczesnych łazienek. Dobrze przemyślane oświetlenie ledowe może być świetnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz.

Share
Oświetlenie LED w fugach łazienkowych – pomysły, kolory, montaż
Źródło: Fotolia
dbmru7q

Oświetlenie LED w fugach łazienkowych – pomysły

W zależności od wystroju łazienki i indywidualnych preferencji oświetlenie LED przeznaczone do fug można zastosować na podłodze, ścianach lub w punkcie styku tych płaszczyzn. Przystosowane do montażu w fugach zestawy diod LED można zainstalować między kafelkami w nowoczesnych aranżacjach, terakotą podłogową czy glazurą ścienną.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na oświetlenie ledowe na ścianach, czy na podłodze, do wyboru mamy kilka opcji. Taśmy LED dają efekt świetlistych smug, a pojedyncze diody LED stworzą punkty świetlne na styku płytek. Możemy zdecydować się na różne konfiguracje. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zastosowania oświetlenia LED w fugach:

  • możemy poprowadzić w fugach podłogowych taśmę LED (lub dwie ustawione równolegle), wydzielając nimi strefę prysznicową i strefę umywalki;
  • ozdobna taśma LED przebiegająca na styku podłogi i ścian nada wyrazistości łazienkom zaaranżowanym w ciemnej tonacji lub zaprojektowanych na zasadzie kontrastów;
  • punktowe diody LED w fugach można umieścić na ścianach lub podłodze w taki sposób, by uzyskać efekt nocnego nieba albo dowolną symetryczną kompozycję.
dbmru7q

Oświetlenie LED w fugach łazienkowych – kolory

Najbardziej uniwersalne będzie oświetlenie LED w kolorze białym – ciepłym, neutralnym lub zimnym. Spośród tych tonacji najlepiej wybrać taką, która będzie współgrała ze stylistyką łazienki oraz oświetleniem głównym wykorzystanym w pomieszczeniu.

Jeśli oświetlenie dekoracyjne ma być elementem nadającym łazience unikalnego charakteru, na rynku dostępne są też taśmy LED w kolorach takich jak niebieski, zielony czy czerwony. Kolorowe taśmy LED RGB pozwalające na zmianę barwy światła. Stawiając na wyrazistą paletę barw, warto zachować umiar, by nie zaburzyć spójności wnętrza.

Pamiętajmy, że ostateczny efekt zależy też od zagęszczenia diod wybranej przez nas taśmy LED.

Oświetlenie LED w fugach łazienkowych – montaż

Do montażu taśmy LED lub zestawu diod punktowych w fugach łazienkowych potrzebne będą specjalne profile LED do fug odpowiedniej grubości, taśma wodoodporna, a także silikon i zasilacz LED. Nieco inaczej prezentują się zestawy pojedynczych diod do fug, które składają się z modułów. Można je umieścić w dowolnym miejscu fugi lub w punkcie, gdzie fugi się krzyżują.

dbmru7q

Istotne jest, aby oświetlenie LED przeznaczone do łazienki było odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Jedną z opcji jest wybór taśmy o wysokim stopniu szczelności IP, nawet IPX8. Możemy jednak pozwolić sobie na taśmę o niższym IP, jeżeli zamontujemy ją w wodoodpornym profilu LED i zalejemy silikonem. Również segmenty z pojedynczymi diodami należy zatopić w fudze.

Do głównych zadań profilu do taśm LED należą ochrona przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi, a także odprowadzanie ciepła. Podczas montażu całego zestawu istotny może okazać się układ instalacji elektrycznej. To od niego zależy, gdzie będziemy mogli umieścić zasilacz.

dbmru7q

Podziel się opinią

Share
dbmru7q
dbmru7q