Jak podwiesić mikrofalówkę?

Jak podwiesić mikrofalówkę?
Źródło zdjęć: © iStock.com | DmitriMaruta

14.08.2018 11:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mikrofalówka wolnostojąca, w przeciwieństwie do tej w zabudowie, może być kłopotliwa pod względem znalezienia idealnego lokum innego niż blat kuchenny. Pomogą w tym jednak specjalne uchwyty oraz nutka wyobraźni.

Sposoby montowania kuchenek mikrofalowych

Kuchenki mikrofalowe to urządzenia, które na dobre znalazły miejsce w milionach domów na całym świecie. Są szybkie i wygodne w użyciu, a z każdą nową generacją wyposażane są w dodatkowe funkcje, które czynią z nich urządzenia wielofunkcyjne.

Mikrofalówki podzielić można na kilka kategorii ze względu na różne kryteria. Pierwszym będzie przede wszystkim sposób montowania mikrofali. W sklepach ze sprzętem AGD dostępne są bowiem zarówno mikrofalówki do zabudowy, jak i wolnostojące. Te pierwsze stworzone są do wbudowywania w meble kuchenne, mają nieco inaczej zaprojektowany układ chłodzący, który nie blokuje się przy ograniczeniu urządzenia z pięciu stron.

W przypadku wolnostojących kuchenek mikrofalowych miejscem odpowiednim do ustawienia jest blat kuchenny lub stolik czy komoda zlokalizowana w kuchni, w wygodnym miejscu. Mikrofalówki wolnostojące posiadają wylot w dolnej obudowie, dlatego obsadzone są na nóżkach. Nieco kłopotów pojawia się wtedy, gdy w grę wchodzi przebudowa kuchni oraz reorganizacja jej wyposażenia, a w konsekwencji brakuje miejsca na blacie dla mikrofali.

Podwieszanie mikrofalówek wolnostojących

Zmiana organizacji kuchni właścicieli mikrofalówek wolnostojących wcale nie musi być jednak bardzo uciążliwa. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie uchwyty i mocowania.

W sklepach dostępne są bowiem specjalne uchwyty do montażu kuchenek mikrofalowych. Działają one trochę jak uchywty do telewizorów, mają jednak dłuższe i o wiele mocniejsze szyny poziome. Długość uchwytów łatwo dopasować do rozmiarów mikrofali, również już na zakupionych szynach.

Ważne, aby mikrofalówka zamontowana została na solidnym podłożu. Nie powinna być to zatem ściana z płyty karton gips, ale murowana. Kuchenka mikrofalowa jest urządzeniem stosunkowo ciężkim, dlatego słabe mocowanie może sprawić, że konstrukcja szybko się oberwie.

Zamiennikiem dla uchwytów może być standardowa, niewielka półeczka w kolorze mebli kuchennych, zamontowana na mocnych uchwytach.

Mikrofalówkę podwiesić można pod górnym rzędem szafek kuchennych albo w rogu ścian, pod lub nad półkami.

Montaż mikrofalówki wolnostojącej – alternatywy

W domu, w którym trudno o solidną ścianę lub po prostu miejsce pod szafkami górnymi, można pomyśleć o zupełnie innej, często nieoczywistej lokalizacji kuchenki mikrofalowej.

Coraz częściej domownicy zamieniają dolne szuflady w przestrzeń na mikrofalówkę. Znajduje się ona wtedy na półce pod blatem, co jest nie tylko wygodne, ale również estetyczne. Poza tym dobrym miejscem dla kuchenki mikrofalowej jest jedna z szafek kuchennych, najlepiej otwierana do góry. To rozwiązanie dobre, gdy nie chcemy wymieniać wciąż świetnie działającej mikrofali, która wyglądem zupełnie nie pasuje do wystroju kuchni, a zwłaszcza do innych sprzętów AGD.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także