Trwa ładowanie...
Patrycja Gruszecka
12-01-2017 16:01

Jak rzucić palenie?

Wielu palaczy poszukuje prostej odpowiedzi na pytanie: jak rzucić palenie? W praktyce jednak nie istnieją żadne uniwersalne sposoby, które sprawdzą się w każdym przypadku. Spora część osób, które porzuciły nałóg, wraca do niego w ciągu roku po zaprzestania palenia. Co sprawia, że papierosy bywają tak pociągające, mimo rosnącej świadomości na temat skutków ich palenia?

Jak rzucić palenie?Źródło: Youtube.com, fot: Universal Pictures
d45cxqr
d45cxqr

Powody, dla których palisz…

Każdy palacz po zastanowieniu się wymieni kilka powodów, dla których pali. Oto najczęstsze z nich:

w trakcie palenia spada u mnie poziom stresu i odczuwam przyjemność – teoretycznie tak jest, ponieważ takie jest twoje subiektywne odczucie. Substancje zawarte w papierosach stymulują układ nerwowy, dzięki czemu odczuwasz chwilowe rozluźnienie. W praktyce jednak wzrasta ciśnienie tętnicze oraz poziom adrenaliny w organizmie. Palenie oprócz nadciśnienia wpływa na rozwój miażdżycy oraz pięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca. Nadal uważasz, że papierosy uspokajają?

boję się, że przytyję podczas rzucania palenia – uważasz, że aktualną sylwetkę zawdzięczasz papierosom? Z pewnością wiele osób sięga po nie zamiast śniadania i chwilowo tłumi uczucie głodu. W praktyce jednak takie postępowanie może doprowadzić najwyżej do wrzodów żołądka. Możesz podejść do sprawy kompleksowo: wraz z rzucaniem palenia zadbaj o swoją dietę i kondycję fizyczną, nerwowość odreaguj ćwiczeniami, a głód zaspokajaj zdrowymi przekąskami. Będziesz pod wrażeniem efektów, już po miesiącu będziesz wyglądać i czuć się złodziej o kilka lat.

nie poradzę sobie z rzuceniem palenia – to prawda, że potrzeba zapalenia papierosa jest dość silna, ale zadaj sobie pytanie, czy w czasach, kiedy jeszcze nie paliłeś, odczuwałeś potrzebę sięgania po papierosa? Z pewnością był czas, że nie miałeś pokusy! Dowodzi to, że potrafisz się bez nich obejść. Musisz wziąć pod uwagę, że głód nikotynowy utrzymuje się przez około dwa tygodnie. Jeśli przetrzymasz ten okres, już na zawsze będziesz wolny od nałogu. Czy warto zapłacić taką cenę za możliwość spędzenia reszty życia, będąc wolnym od potrzeby zapalenia? Z pewnością tak!

d45cxqr

Co ułatwia rzucenie palenia?

Osobom, którym udaje się rzucić palenie, pomagają różne czynniki. Niektórzy informują znajomych i rodzinę, że rezygnują z nałogu i proszą, aby pod żadnym pozorem nie częstować ich papierosami. Poinformowanie bliskich o swoich planach na pewno wzmacnia motywację. Możesz również spróbować wspomagać się tabletkami, plastrami, hipnozą oraz akupunkturą… jest sporo sposobów. Najwięcej byłych palaczy jednak zgodnie deklaruje: najlepiej jest po prostu przestać palić. Rzadko sprawdzają się metody ograniczania palenia lub kupno papierosa elektronicznego. Zastanów się, jakie korzyści z rzucenia palenia dotyczą cię bezpośrednio: być może zależy ci na poprawie stanu skóry, polepszeniu kondycji fizycznej, poprawie stanu zdrowia a może nie chcesz narażać bliskich na bierne palenie? Wbrew pozorom papieros nie jest symbolem nonszalancji, pewności siebie i seksapilu. Wręcz przeciwnie – z reguły świadczy o słabym charakterze i niesie ze sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

d45cxqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45cxqr