Trwa ładowanie...
kohl
02-06-2014 11:18

Jak stosować kohl?

Tradycyjnie wyrabiany jest z mieszanki ziół, które nadają substancji intensywną czarną barwę, ale też działają nawilżająco, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym i zaczerwienionym oczom. Pomaga też w przypadku zapalenia spojówek czy pojawienia się jęczmienia. Kajal, inaczej zwany też kohlem, to bardzo popularny w Indiach i na Bliskim Wschodzie kosmetyk do malowania oczu. Jak rozpoznać ten oryginalny?

Jak stosować kohl?Źródło: 123RF
d2832ss
d2832ss

Tradycyjnie wyrabiany jest z mieszanki ziół, które nadają substancji intensywną czarną barwę, ale też działają nawilżająco, przynosząc ulgę zmęczonym i zaczerwienionym oczom. Pomaga też w przypadku zapalenia spojówek. Kajal, inaczej zwany też kohlem, to bardzo popularny w Indiach i na Bliskim Wschodzie kosmetyk do malowania oczu. Jak rozpoznać ten oryginalny?

Kohlem malowały się już arabskie królowe i zamożne kobiety w IV wieku p.n.e. W wielu kulturach, choćby w Indiach, po dziś dzień używa się kohli w obrzędach religijnych i ceremoniach rodzinnych. - Wszystkie składniki użyte w produkcji tradycyjnych kajali posiadają lecznicze właściwości i stosowane są w tradycyjnych systemach medycznych Indii: Ajurwedzie oraz Siddha - wyjaśnia Justyna Nyczyk z Yasmeen.pl, znawczyni kultury Orientu. Arabskimi czernidłami od niedawna inspirują się także europejscy producenci, wypuszczając na rynek własne wersje kajali, choć te najczęściej są kajalami tylko z nazwy.

Jest świetnym zamiennikiem czarnej kredki, a jednocześnie zbawiennie wpływa na oczy.

Kajal tradycyjnie wyrabiany jest z mieszanki ziół, które nadają substancji intensywną czarną barwę, ale też działają nawilżająco, przynosząc ulgę zmęczonym, podrażnionym i zaczerwienionym oczom, a także ochronnie, zabezpieczając oczy przed działaniem słońca, pyłu i piasku. Kajal pomaga również w przypadku zapalenia spojówek czy pojawienia się jęczmienia.

d2832ss

Wyrazista tęczówka

Co istotne, dzisiejsze arabskie kohle nie zawierają ołowiu ani żadnych innych szkodliwych substancji. W ich skład wchodzą natomiast m.in. kamfora, róża, olejek migdałowy czy rycynowy.

- Właściwości pielęgnacyjne dają arabskim czernidłom przewagę nad kredkami do oczu. Co więcej, kajal ma właściwości obkurczające naczynka krwionośne, dzięki czemu białka oczu robią się o wiele jaśniejsze, a tęczówki bardziej wyraziste. To m.in. dla tego efektu kohle używane są przez aktorki w bollywodzkich superprodukcjach – wyjaśnia Justyna Nyczyk z Yasmeen.pl.

Smokey eyes jak z kina

Najczęściej spotykane są trzy typy kohli: sproszkowany, w paście i w postaci sztyftu. – Wiele kobiet, które nigdy wcześniej nie stosowały kajali obawia się, że aplikacja czernidła jest niezwykle trudna i wymaga dużej wprawy. Choć nie jest to do końca prawda, takim osobom radzę zacząć od wypróbowania kohla w postaci sztyftu, który najbardziej przypomina klasyczne kredki do oczu – wyjaśnia ekspertka.

Kohl w formie proszku nanosi się za pomocą specjalnego aplikatora-patyczka, najczęściej drewnianego lub szklanego. Odpowiednią ilość proszku nakładamy na aplikator, strzepujemy, a następnie przykładamy do zewnętrznego kącika oka na linii wodnej, po czym zamykamy oko i przeciągamy patyczek w kierunku wewnętrznego kącika.

d2832ss

Także kohl w paście nakłada się za pomocą aplikatora w postaci patyczka, ale jest to nieco łatwiejsze ze względu na jego kremową konsystencję.

Z kolei kohl w sztyfcie, który wygląda jak stożkowato zakończona czarna szminka, jest najwygodniejszy w użyciu, ponieważ najbardziej przypomina kredkę do oczu. Po delikatnym roztarciu świetnie się także sprawdzi do wyczarowania smokey eyes.

Na podstawie profeina.pl/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl

d2832ss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2832ss