Jak urządzić mały balkon

Jak urządzić mały balkon
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

04.01.2019 13:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posiadasz mały szary balkon w bloku? Odczaruj go za pomocą kilku prostych sztuczek i zyskaj przytulną przestrzeń.

Meble na mały balkon

Mały balkon nie musi być pozbawiony mebli. Jeśli chcemy spożywać posiłek lub pić kawę na świeżym powietrzu, możemy wykorzystać stoliczek bez nóg, który montowany jest bezpośrednio na balustradzie. Swoim wyglądem przypomina ladę barową. Pasować do niego będą wysokie krzesła lub stołki, chowane w razie potrzeby pod blatem. Stół można też wykorzystać do pracy na laptopie. Na małym balkonie sprawdzą się wszelkie lekkie składane meble, które w stanie złożenia prawie nie zajmują miejsca. Jeśli siedzisko ma być przede wszystkim wygodne, to warto zdecydować się na wiszący fotel. Sama konstrukcja jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Wystarczy nałożyć lub zdjąć poduszkę. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które lubią samotną kontemplację czy zanurzanie się w lekturze. Na małym balkonie zastosowanie mają także meble narożne, sztamplowane (zestawiany jeden w drugi) oraz modułowe. Najlepiej wyglądać będą te jasne i ażurowe. Ciemne masywne meble zmniejszą optycznie balkon.

Mały balkon w kwiatach

Kwiaty na małym balkonie mogą znajdować się w montowanych na balustradzie skrzynkach, na opierających się o ścianę drabinkach i kratach czy w wiszących donicach. Przy niewielkim metrażu warto zrezygnować z umieszczania roślin na podłożu, żeby nie tracić miejsca. Ścianę zieleni uzyskamy dzięki bluszczowi pospolitemu lub innym pnączom. Na małym balkonie wspaniale wyglądać będą jasne kwiaty o żywych kolorach. Jeśli zależy nam na małym ogrodzie, to wykorzystać możemy sztuczną trawę. Starajmy się wtedy wybrać odcień jak najbardziej zbliżony do naturalnego koloru trawy. Jaskrawy będzie zanadto się wyróżniać. Wśród kwiatów na balkon świetnie sprawdzą się pelargonie, bugenwilla, fuksja, aksamitka rozpierzchła czy begonia. Wybierając rośliny, warto zwrócić uwagę czy odpowiada im stanowisko od strony południowej czy północnej. Od tego zależy prawidłowy rozwój kwiatów.

Jak urządzić bardzo mały balkon

Bardzo mały balkon zagospodarować można dzięki dopasowanej do jego szerokości ławie np. z palet. Dla większego komfortu wystarczy umieścić na niej poduszki i koc. Inną opcją jest rezygnacja z jakiegokolwiek siedziska i postawienie na wygodne podłoże. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie składanych ze sobą płyt kompozytowych, które ocieplają wizualnie przestrzeń. Gdy wyścielimy je miękką tkaniną, uzyskamy latem miejsce do opalania lub medytacji. Dopełnieniem aranżacji bardzo małego balkonu jest roślinność. Malutka przestrzeń może też być całkowicie pochłonięta przez kwiaty. Nie będzie wtedy miejsca na posiedzenie, ale uzyska się urokliwy zakątek, który będzie przyciągał wzrok każdego przechodnia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także