Trwa ładowanie...

Jaką porą roku jesteś?

Nie czujesz się dobrze w jaskrawym makijażu? A może zieleń i brąz sprawiają, że wyglądasz na zmęczoną? To znak, że make-up nie współgra z twoim typem kolorystycznym. Umiejętnie dopasowany zestaw barw, który powinien dominować nie tylko w makijażu, ale i w garderobie, potrafi dodać świeżości i odjąć kilka lat – jednym słowem: podkreślić urodę. Jak dobrać idealną paletę kolorów?
Share
Jaką porą roku jesteś?
Źródło: 123RF
d1mphw1

Nie czujesz się dobrze w jaskrawym makijażu? A może zieleń i brąz sprawiają, że wyglądasz na zmęczoną? To znak, że make-up nie współgra z twoim typem kolorystycznym. Umiejętnie dopasowany zestaw barw, który powinien dominować nie tylko w makijażu, ale i w garderobie, potrafi dodać świeżości i odjąć kilka lat – jednym słowem: podkreślić urodę. Jak dobrać idealną paletę kolorów?

* Wiosna czy Jesień?*
Większości z nas intuicja dobrze podpowiada, jakie odcienie nam służą, a z jakich lepiej zrezygnować. Nie zawsze jednak każdy wybór okazuje się trafny. Efekty widoczne są na pierwszy rzut oka: cera nabiera ziemistego koloru, uwidaczniają się cienie pod oczami, podkreślone zostają rozszerzone naczynka. Wszystko to sprawia, że nie czujemy się komfortowo. Zestaw barw pasujący do naszego typu urody to więc nie tylko kwestia eleganckiego wyglądu, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia. Jak poznać swój typ? Jedną z dróg jest analiza kolorystyczna.

– Celem analizy jest określenie zbioru kolorów, które sprawią, że twarz nabierze wyrazu, będzie świeża i wypoczęta. Wykonuje się ją, korzystając z profesjonalnych chust o wymiarach ok. 50 x 50 cm. Przed rozpoczęciem analizy, przeprowadzamy krótki wywiad z klientką. Pytamy o naturalny kolor włosów, opaleniznę, jak również przyglądamy się kolorowi tęczówki i karnacji. Analizę wykonujemy saute, bez makijażu. Przykładając kolejno różne odcienie, zarówno ciepłe, jak i chłodne, patrzymy, jak reaguje na nie skóra, jak zmienia się barwa oka i ust. Przy odpowiedniej palecie twarz jest rozświetlona, a odcień oka jest widocznie podkreślony – wyjaśnia Joanna Abram, wizażystka i doradca wizerunku, właścicielka Akademii Metamorfoz.

d1mphw1

Wyróżnia się cztery podstawowe typy kolorystyczne: Wiosna, Lato, Jesień i Zima. Nie bez powodu ich określenia nawiązują do pór roku. To, w jakich odcieniach dany typ wygląda najlepiej, odpowiada kolorystyce dominującej w danych miesiącach.

Wiosna

– Wiosna to najbardziej delikatny typ urody. Cechą charakterystyczną jest jasny odcień włosów i taka sama oprawa oczu. Kolejnym znakiem rozpoznawczym Wiosny jest delikatna skóra i często prześwitujące spod jej cienkiej warstwy niewielkie żyłki – mówi wizażystka.

Jakie barwy są stworzone dla Wiosny? Wystarczy spojrzeć na otaczającą przyrodę, która jest najlepszą podpowiedzią. O tej porze roku natura budzi się do życia, pojawiają się kwiaty i pąki na drzewach. Idealne będą takie kolory jak: brzoskwinia, beż, koral, ciepły brąz, pudrowy róż, oliwka, śliwka. Wiosna nie wygląda dobrze w zimnej tonacji, która z kolei doskonale podkreśla atuty Lata i Zimy.

d1mphw1

Lato

– Typ letni jest nieco bardziej wyrazisty od wiosennego. Włosy u Lata mogą być nie tylko w palecie chłodnego blondu, ale i jasnego brązu. Oprawa oczu jest ciemniejsza. U pań reprezentujących ten typ skóra często ma tendencję do zaczerwienień i pojawiających się na niej naczynek i pajączków – wyjaśnia Joanna Abram.

W kosmetyczce Lata nie może zabraknąć odcieni granatu, błękitu i szarości. Warianty tych trzech kolorów najbardziej służą letniemu typowi urody. Niewskazane są natomiast barwy ciepłe, które stworzone są dla Wiosny i Jesieni.

* Jesień*

d1mphw1

Jesień ma kasztanowe bądź rude włosy, choć może to być także złoty blond. Cera sprawia wrażenie wyjątkowo delikatnej, nierzadko zdobią ją piegi. Pani Jesień powinna unikać opalania: skóra zamiast nabierać złocistego odcienia, staje się zaczerwieniona i bardzo łatwo ulega oparzeniom. Oczy są najczęściej brązowe bądź zielone.

Idealna paleta kolorystyczna to taka, która dominuje właśnie jesienią. Liście drzew stają się żółte, brązowe, złote, miedziane lub pomarańczowe – i na takie barwy Jesień powinna postawić. Typ jesienny – tak jak typ wiosenny – nie wygląda dobrze w chłodnej tonacji.

Zima

Tym, co wyróżnia Zimę, są przede wszystkim ciemne włosy, nieraz kruczoczarne. Ciemna jest również oprawa oczu, a tęczówka zwykle jest niebieska, zielona bądź orzechowa. Cera z kolei może być albo porcelanowa, albo oliwkowa.

Zima dobrze prezentuje się w intensywnych barwach. Stworzony jest dla niej granat, fiolet, krwista czerwień, grafit, ciemny brąz. W przeciwieństwie do pozostałych typów urody Zima doskonale wygląda również w czerni i bieli.

(map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Wieczorne nawyki, które szkodzą twojej urodzie*

* Daj szansę kostce*

* Jak namalować idealną kreskę?*

101 rzeczy lepszych od diety!

d1mphw1

Podziel się opinią

Share
d1mphw1
d1mphw1