Trwa ładowanie...

Jogurty nie pomagają schudnąć!

Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu nie mają wpływu na wagę dzieci - informują australijscy naukowcy na łamach "American Journal of Clinical Nutrition".

Share
Jogurty nie pomagają schudnąć!
Źródło: Thinkstockphotos
d2u7zpa

Produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu nie mają wpływu na wagę dzieci - informują australijscy naukowcy na łamach "American Journal of Clinical Nutrition". Badania przeprowadzone w grupie 145 dzieci w wieku od 4 do 13 lat wykazały, że waga, obwód w pasie i wskaźnik masy ciała nie zmieniły się po sześciu miesiącach od momentu przejścia na produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu.

Co więcej, dzieci, które jadły niskokaloryczne jogurty i piły odtłuszczone mleko, nadrabiały straty, spożywając więcej kalorii w innej postaci.

Prowadzące badania Gilly Hendrie i Rebecca Golley z Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization zaznaczają, że w przypadku dzieci, które spożywały produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu, pod koniec badań z tłuszczów nasyconych pochodziło 13,3 proc. wszystkich spożywanych kalorii, w porównaniu z 16,6 proc. w grupie kontrolnej. Jak podkreślają eksperci, jest to znacząca redukcja, jednak, według zaleceń Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, z tłuszczów nasyconych powinno pochodzić nie więcej niż 10 proc. kalorii.

W komentarzu do publikacji dr Frank Franklin z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham podsumował, że reklamowane dietetyczne produkty mogą być spożywane przez dzieci ze względu na obniżoną zawartość cholesterolu, jednak należy zwracać uwagę, by nie były one uboższe w składniki odżywcze, zwłaszcza wapń i witaminę D.

(PAP/ma)

d2u7zpa

Podziel się opinią

Share
d2u7zpa
d2u7zpa