Kobiety na pastorów!

Kobiety na pastorów!

10.09.2009 07:27, aktual.: 24.06.2010 17:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kobiety w Kościele luterańskim w Polsce domagają się, by władze tego Kościoła otworzyły przed nimi możliwość powoływania na pastorów (księży) - powiedziała na konferencji prasowej w Warszawie diakon Halina Radacz z Synodalnej Komisji Kobiet Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego).

Uczestnicząca w konferencji biskup Kościoła Luterańskiego Północnej Łaby Baerbel Wartenberg-Potter powiedziała, że przyjechała, by dodać odwagi polskim kobietom.
- Kobiety stanowią znaczną siłę w Kościele, potrafią słuchać i są dobrymi duszpasterzami - podkreśliła. Dodała, że już jedna trzecia duchowieństwa luterańskiego w Niemczech to kobiety.

Mówiła też, że kobiety, które walczą o swe prawa i równouprawnienie, muszą się uczyć od kobiet w innych krajach.
- W większości krajów kobiety są już pastorami w Kościołach luterańskich, co jest zyskiem dla tych Kościołów - podkreśliła.

Radacz poinformowała, że zagadnieniu kapłaństwa kobiet poświęcona jest m.in. obradująca do niedzieli w Mikołajkach międzynarodowa konferencja teolożek.

Przewodnicząca Synodalnej Komisji Kobiet Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, diakon Małgorzata Gaś podkreśliła, że nie ma przeszkód teologicznych, by kobiety nie mogły zostać księżmi.
- Przeciwwskazania w Polsce w tej kwestii wynikają jedynie z wielowiekowej tradycji kulturowej i ekumenicznej - wyjaśniła.

Poinformowała też, że Synodalna Komisja Kobiet skierowała już wniosek do Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce w sprawie ordynacji kobiet na pastorów. Wyraziła nadzieję, że Synod zajmie się tą kwestią jeszcze w tym roku.

Na pytanie dziennikarzy, czy domaganie się święceń kobiet na księży w polskim Kościele luterański to nie rodzaj wywierania presji na Synod Kościoła, diakon Gaś powiedziała, że nie chodzi o wywieranie nacisku, a raczej o upowszechnienie problemu.

Źródło artykułu:PAP
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)